آغاز فصل هشتم کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه ازبکی

فردیس نیوز- مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز از آغاز فصل هشتم کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه ازبکی از ابتدای شهریور خبر داد.

رحیم خاکی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز، امروز در جمع اصحاب رسانه، با اشاره به اینکه فصل هشتم کاوش‌ها در محوطه ازبکی به سرپرستی مهرداد ملک زاده از برترین باستان‌شناسان کشور انجام می‌شود، اظهار کرد: در تپه ازبکی از حدود ۲۰ سال پیش به سرپرستی دکتر یوسف مجید‌زاده در قالب ۶ فصل، پژوهش‌های جدی انجام شده که منجر به چاپ ۳ یا ۴ جلد کتاب شده است.

تپه ازبکی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز ادامه داد: فصل هفتم کاوش‌ها نیز گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم و لایه‌نگاری به سرپرست دکتر یوسفی زُشک انجام شد. اما اکنون بنابر گذر زمان و نیازهای فرهنگی جدید، زمان مناسبی برای بازنگری و نگاهی دوباره به محوطه ازبکی است.

به گفته خاکی این کاوش‌ها با هدف بازخوانی کاوش‌های پیشین و همچنین عملیات حفاظتی و مرمتی برای حافظت از آنچه قبلا انجام شده و حرکت به سمت تولید محتوا و ایجاد پایگاه داده انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه محوطه ازبکی البرز یکی از نقاط مهم باستان‌شناختی در مرکز فلات ایران است، افزود: امید که با مقایسه مطالعات صورت گرفته و مطالعات جدید بتوان مقام واقعی محوطه ازبکی را در تطور فرهنگی این بخش از مرکز فلات ایران بشناسیم./فارس

امتیاز دهید

User Rating: Be the first one !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا