3میلیارد ریال اعتبار برای اکتشافات ذخایر معدنی استان البرز

یک میلیارد ریال اعتبار نیز برای معادن متروکه استان اختصاص یافته است.

فردیس نیوز -  معاون صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز گفت : 3میلیارد ریال اعتبار برای اکتشاف و پتانسیل‌یابی ذخایر معدنی البرز و یک  میلیارد ریال اعتبار نیز برای معادن متروکه استان اختصاص یافته است.

به گزارش فردیس نیوز ، مجید امامی پوربا اشاره به بحث حقوق دولتی برای معادن، اظهار داشت: معدن‌داران باید بابت برداشت از معادن، مبلغی به عنوانی حقوق دولتی با توجه به میزان و نوع ماده معدنی پرداخت می‌کنند که خزانه به عنوان درآمدهای دولتی برای مصارف معین از آن استفاده می‌کند .

وی با اشاره به مهمترین برنامه‌های حوزه معدن، افزود:‌ بخش اکتشاف، تجهیز و بهره برداری از مهمترین بخش‌های این حوزه محسوب می‌شود که در زمینه اکتشاف باید در سطح استان اقداماتی انجام شود که در عناصر مختلف متفاوت است و برای اکتشاف معادن فلزی، مبلغ بسیار گران تمام می‌شود . 

معاون صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز با بیان اینکه باید اعتبارات کافی برای انجام فعالیت‌ها وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این اعتبارات در سراسر کشور ناکافی است، به اندازه مشخصی از سطح 6 هزار کیلومتر مربع استان را می‌توانیم اکتشاف کنیم .

وی با اشاره به اینکه پس از اکتشاف مرحله تجهیز و بهره‌برداری در دستور کار قرار دارد، گفت: هرچقدر اکتشاف بیشتر انجام شود، مراحل تجهیز و بهره برداری بیشتر می‌شود و در این راستا اعتبار نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند .

امامی‌پور تصریح کرد: سالیانه برنامه‌ریزی‌ها به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای در نظر گرفتن اعتبارات ارسال می‌شود و بر اساس هر میزان اعتباری که در نظر گرفتند ناچاریم فعالت کنیم که در این راستا بخش خصوصی نیز کمک می‌کند .

وی اظهار داشت:‌ در سال جاری 300 میلیون تومان اعتبار  برای اکتشاف و پتانسیل یابی ذخایر معدنی در نظر گرفته شده و 100 میلیون تومان اعتبار نیز برای معادن متروکه اختصاص یافته است .

معاون صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز گفت: معادن متروکه معادنی هستند که ذخایر آن به پایان رسیده و پس از بررسی و تهیه شناسنامه معدن، در صورتی که از نظر وجود مواد معدنی تایید شود، به مزایده گذاشته تا مجددا راه‌اندازی شود .

وی با بیان اینکه امسال بحث پیگیری معادن متروکه فلزی در دست اقدام است، افزود: برآورد ما برای این امر بیش از 600 میلیون تومان است اما احتمال می‌رود در نهایت 100 میلیون تومان برای این امر اختصاص داده شود .

وی با اشاره به بحث اکتشاف سراسری ذغال‌سنگ، بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌های استان، این موضوع نیز در دستور کار قرار دارد و مکاتباتی برای تامین اعتبار این مهم انجام شده است .


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه