مادر توله پلنگ هر شب برای بچه اش می گرید

مادر توله پلنگ هر شب برای بچه اش می گرید

فردیس نیوز - با مرگ توله پلنگ زخمی در کهگیلویه و بویراحمد یکی دیگر از گونه های نادر مناطق حفاظت شده این استان کم شد تا خطر انقراض نسل همچنان در کمین پلنگ ایرانی باشد ولی نکته جالب این است که به گفته رئیس محیط زیست گچساران هر شب پلنگ مادر به محل حادثه می رود و برای توله اش مویه می کند.

به گزارش فردیس نیوز ، شامگاه چهارشنبه بود که یک پلنگ مادر به همراه دو توله هشت ماهه خود در منطقه حفاظت شده "دیل" گچساران از دامنه های کوه پایین آمدند. آنها کمتر به کوهپایه‌ها می‌آیند و به ندرت در دشتها دیده می‌شوند اما شاید آن شب بوی شکاری به مشام ماده پلنگ و دو پلنگ جوانش رسیده بود و یا می خواستند از سرمای طاقت فرسای کوه دیل نجات یابند و در پایین دست، شب سرد زمستان را سپری کنند.

منطقه حفاظت شده دیل بیش از 10هزار هکتار وسعت دارد. اما امسال، سال خوبی برای این منطقه نبوده است و طی چند آتش سوزی، حدود 80هکتار از آن در بهار و تابستان گذشته طعمه حریق شد.

با این حال این منطقه حفاظت شده به دلیل داشتن درختان جنگلی و ارتفاعات بلند و دره های عمیق به همراه صخره های سخت و صعب العبور و چشمه های فراوان، زیستگاه خوبی برای پلنگ ها محسوب می شود.

اما این منطقه هچون دیگر مناطق حفاظت شده در این استان، روستاهایی را در حاشیه خود دارد. روستاهایی که از طریق جاده های آسفالته ای در دل جنگل های دیل به شهر گچساران در جنوب شرقی خود متصل می شوند.

پلنگها برای رسیدن به پایین دست و یا رفتن به کوههای بخش شمالی باید از جاده آسفالته می گذشتند. جاده ای که هیچ گونه علائمی در خصوص عبور حیوانات وحشی و یا اهلی ندارد و پیش از این حیواناتی دیگری از منطقه حفاظت شده دیل را نیز قربانی کرده بود.

ساعت 11 چهارشنبه شب بود که در هنگام عبور سه پلنگ از جاده، یکی از پلنگها با خودروی 206 برخورد می کند و در این برخورد زخمی و سپس بیهوش می شود.

رئیس محیط زیست گچساران در گفتگو با خبرنگار مهر ادامه ماجرا را اینگونه شرح می دهد: راننده جوان خودروی 206 همان شب با محیط زیست شهرستان تماس می گیرد و واقعه را شرح می دهد.

عبدال دیانتی می افزاید: آن شب سریعا اکیپهای محیط زیست به همراه دام پزشک به منطقه اعزام می شوند و پلنگ زخمی را که بی هوش شده بود، برای مداوا به پاسگاه محیط بانی می آورند.

وی ادامه می دهد: پلنگ جوان توسط دام پزشک تحت مداوا قرار گرفت و هیچگونه علائم شکستگی در بدن آن دیده نشد.

وی می افزاید: صبح آن روز پلنگ جوان به هوش می آید و همه را از بازگشتش به زندگی خوشحال می کند اما بعد از ظهر آن روز از ناحیه دماغ خونریزی کرد.

دیانتی می گوید: پس از این موضوع پلنگ را به یاسوج اعزام کردیم تا برای مداوای بیشتر به تهران برده شود اما این پلنگ جوان در میانه راه و در منطقه "بابامیدان" از بین رفت.

وی عنوان می کند: هیچگونه زخمی بر بدن پلنگ وجود نداشت و ضربه ماشین به سرپلنگ موجب مرگ او شده است.

مویه های پلنگ مادر برای توله اش

ناراحتی را می توان در صدای این مسئول در محیط زیست گچساران تشخیص داد. او از مادر این توله پلنگ حرف می زند که شب حادثه در آن نزدیکی جاده پرسه می زد و شاید برای پلنگ جوانش مویه می کرد.

دیانتی می گوید: هر شب پلنگ مادر به محل حادثه می رود و برای توله اش مویه می کند.

دیانتی در خصوص تعداد پلنگها در منطقه حفاظت شده دیل می گوید: محیط بانان تاکنون هفت تا هشت پلنگ در مناطق حفاظت شده دیل و خامی دیده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، پلنگ ایرانی یکی از زیباترین گربه‌سانان جهان است اما نسل این سلطان فلات ایران طی سال‌های اخیر در معرض خطر قرار گرفته است.

به گفته کارشناسان، پلنگ طی سالیان متمادی عامل تعادل حیات وحش در ایران بوده و نابودی آن فاجعه‌ای بزرگ برای آینده محیط زیست کشور خواهد بود.

منبع : مهر


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه