103 کودک طلاق ، بازمانده از تحصیل

550کودک بازمانده از تحصیل در استان البرز شناسایی شدند

فردیس نیوز - ۵۵۰ کودک بازمانده از تحصیل در استان البرز شناسایی شد که بر اساس آسیب شناسی ۱۵۰ نفر والدین معتاد داشتند، ۶۶ نفر تک سرپرست، ۱۰۳ نفر کودک طلاق، ۶۹ نفر والدین زندانی، ۱۰۰ نفر معلول ذهنی، ۳۲ کودک ایرانی فاقد شناسنامه، ۳۰ نفر اتباع خارجی فاقد اسناد هویتی معتبر بودند.

 به گزارش فردیس نیوز ،  مدیر کل بهزیستی استان البرز در جلسه پیگیری فعالیت های اداره بهزیستی درباره کودکان بازمانده از تحصیل استان البرز با حضور کارشناسان یونیسف گفت: سیاسیت گذاری در حوزه های اجتماعی پیش نیاز و بستر ساز رشد اقتصادی و صنعتی است و سیاست های اجتماعی و رفاهی معبری برای توسعه اقتصادی خواهد بود.

دولت تدبیر و امید برنامه ریزی منسجمی در ارتقاس سطح رفاه اجتماعی به خصوص در حوزه کودکان داردو ما در بهزیستی مقوله به زیستی کودکان را در نظر داریم و اعتقاد داریم بدون برنامه ریزی درست برای تحصیل و آموزش و پرورش کودکان نمی توانیم در آینده از رونق اقتصادی و دموکراسی پایدار برخوردار باشیم.

دکتر افروز بهرامی افزود: یکی از شاخصه های مهم توسعه یافتگی در دنیا بحث عدالت اجتماعی و یکی از موثر ترین راه های تحقق عدالت اجتماعی مقوله عدالت آموزشی است و لازم است فرصت های برابر برای همه اقشار جامعه فراهم شود که این مهم یکی دیگر از رویکردهای مهم دولت تدبیر و امید است که امیدواریم در این راه موفق شویم.

با این رویکرد طرح ساماندهی کودکان بازمانده از تحصیل در ۴ استان کشور در دستور کار دولت قرار گرفت و استان البرز یکی از این تعداد بود که خوشبختانه به خوبی در حال اجراست.

وی اظهار داشت: البرز استانی است با مساحت ۱۶۲ کیلومتر مربع، سی و یکمین استان کشور، نوپا و شامل ۶ شهرستان بوده که ۷۹ ./. جمعیت آن شهری و ۲۱ ./. جمعیت روستایی، جمعیت دانشجوی آن ۴ ./. و جمعیت دانش آموز آن ۱۷ ./. است. ۲ درصد جمعیت بی سواد و کم سواد ۱۰ الی ۴۰ سال و ۹ درصد میزان کودکان زیر ۱۱ سال وجود دارد.

بهرامی تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل ۶ الی ۱۳ سال واجب التعلیم، برنامه ریزی منسجم برای شناخت مشکلات آنها، دلیل بازماندگی آنها از تحصیل و ورود به مدارس بود.

در وهله اول لیستی از آموزش و پرورش شامل ۸۵۰ کودک بازمانده از تحصیل برای ما ارسال شد که این لیست به دلیل مهاجرت به خارج و یا مهاجرین ساکن در استان البرز راستی آزمایی شد. با ۸ کلینیک تفاهم نامه اضا شد که در ۸ منطقه آموزش و پرورش فعالیت کنند و به شکل اجتماع محور ۵۵۰ کودک بازمانده از تحصیل شناسایی شد و این مهم تا مهر ۹۴ به واسطه فرستادن کودکان به مدارس ادامه دارد.

کودکان شناسایی شده بر اساس آسیب شناسی ۱۵۰ نفر والدین معتاد داشتند، ۶۶ نفر تک سرپرست بودند، ۱۰۳ نفر کودک طلاق، ۶۹ نفر والدین زندانی، ۱۰۰ نفر معلول ذهنی، ۳۲ کودک ایرانی فاقد شناسنامه، ۳۰ نفر اتباع خارجی فاقد اسناد هویتی معتبر بودند. ۴۴ درصد آنها تک سرپرست، ۲۷ درصد خانواده معتاد، ۱۸ درصد کودکان معلول و عمدتا در مناطق روستایی، ۶ درصد فرزند خواندگی غیر قانونی از ازدواج بودند.

مدیر کل بهزیستی استان البرز در خاتمه خاطر نشان داشت: با توجه به اینکه عمدتا کودکان در خانواده هایی با آسیب دیدگی اجتماعی و یا در معرض آسیب بودند باید به بحث کنترل، کاهش و مدیریت آسیب های اجتماعی، توجه بیشتری شود که یکی از رویکردهای مهم این دولت مدیریت، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی است. آمار طلاق در استان البرز بالا بوده و رشد طلاق و خانواده های تک سرپرست باعث فراوانی این کودکان شده است و در نظر داریم کودکان بر اساس نیاز، تامین شوند تا بتوانند به ادامه تحصیل بپردازند و در موارد فقر فرهنگی که خانواده علاقه ای به درس خواندن کودک نداشتند روی ارتقا فرهنگی خانواده کار شده تا مجاب شوند کودکان خود را به مدرسه روانه کنند و آموزش و پرورش برنامه ماهیانه این طرح و تحصیل کودکان را به بهزیستس ارسال کند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه