گزارشی از وضعیت ماسک و ژل ضدعفونی در داروخانه های فردیس
پرینت
#۶٩۴۶
98/12/12 دوشنبه 11:30

گزارشی از وضعیت ماسک و ژل ضدعفونی در داروخانه های فردیس

ژل ضدعفونی کننده به داروخانه ها رسید

مریم آقانوری/ پس از گذشت چند روز از اعلام توزیع اقلام بهداشتی در داروخانه های استان البرز و شهرستان فردیس از سوی مسئولان، شهروندان همچنان از عدم وجود ماسک و ژل ضدعفونی کننده در داروخانه های شهرستان گلایه دارند. در این راستا به همه داروخانه های بلوار شهدا در بخش مرکزی فردیس از فلکه اول تا پنجم سرکشی کردم تا از وضعیت توزیع ماسک و ژل ضد عفونی کننده با خبر شوم. در این بازدید میدانی از وجود ماسک در هیچکدام از داروخانه های شهر خبری نبود؛ حتی متصدیان برخی داروخانه ها با وجود پرخطر بودن شغلشان، ماسک نزده بودند و گفتند که برای خودمان هم ماسک نداریم و از جایی هم به ما داده نشده است؛ برخی ها نوشته بودند ماسک نداریم و خیال خودشان و مراجعان را راحت کرده بودند. اما وضعیت ژل ضدعفونی کننده در داروخانه های شهر، متفاوت بود. در حدود 5- 6 داروخانه که اغلب آنها شبانه روزی بودند؛ ژل ضد عفونی کننده داشتند. برخی از داروخانه ها گفتند که ژل داشتیم و تمام شده و برخی هم ادعا کردند که از ژل های توزیعی، هیچ موردی به دستشان نرسیده است. ژل ضدعفونی کننده در داروخانه ها با دو برند و دو قیمت و متفاوت  توزیع می شود. 

توزیع ژل ضدعفونی کننده در 90 درصد از داروخانه های فردیس 

وضعیت متفاوت ژل های ضدعفونی کننده و نبود ماسک در داروخانه ها را از رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فردیس جویا شدیم. 

دکتر محمدرضا ترابی در این خصوص  اظهار داشت: از روز جمعه و با هدف پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و ایجاد آرامش روانی شهروندان در جهت رعایت بهداشت فردی، بیش از 3 هزار و 500 ژل ضدعفونی کننده در سطح داروخانه های شهرستان فردیس با اولویت داروخانه های شبانه روزی، حتی در مناطق حاشیه ای شهر توزیع شده  و به کمتر از 10 درصد داروخانه ها که به شبکه بهداشت مراجعه نکرده اند، هنوز ژل نرسیده است. البته روند توزیع ژل های ضدعفونی به صورت مستمر و روزانه ادامه دارد. در حال حاضر ژل های موجود در داروخانه ها با دو برند و دو کیفیت متفاوت به مراجعان عرضه می شود که  قیمت 5 هزار و 750  برای ژل های معمولی و ژل های دارای مواد محافظتی پوست به قیمت 12 هزار و 900 تومان است. در صورت تأمین مواد اولیه به ویژه الکل برای شرکت های تولیدکننده، مشکلی در خصوص تأمین ژل های ضد عفونی کننده مورد نیاز شهرستان نخواهیم داشت و علاوه بر ژل های ضدعفونی که از استان دریافت می کنیم؛ در تلاشیم با همکاری شهرداری نسبت به تأمین اسپری الکل برای ضد عفونی مراجعان، برای ادارات و درمانگاه های شهرستان اقدام کنیم.

مسئله تأمین ماسک حل شدنی نیست!

دکتر ترابی با بیان اینکه تأمین ماسک برای توزیع عمومی در داروخانه ها امکانپذیر نیست؛ گفت: تهیه ماسک N95 برای کادر درمان از جمله پزشکان، پرستاران، متصدیان داروخانه ها به دلیل ارتباط با بیماران، ضروری است؛ اما هنوز نتوانسته ایم به میزان مورد نیاز کادر درمان به عنوان پرخطرترین گروه در ابتلا به ویروس کرونا، ماسک تهیه کنیم. کارمندان ادارات دارای ارباب رجوع و رانندگان تاکسی به دلیل ارتباط نزدیک با افراد مختلف، در اولویت بعدی توزیع ماسک هستند که امیدواریم بتوانیم بر اساس اولویت ها نسبت به تهیه و توزیع ماسک برای گروه های پرخطر اقدام کنیم.  

وی با یادآوری اینکه  زدن ماسک برای افراد سالم و کم خطر ضروری نیست؛ خاطر نشان کرد: تنها افراد سالمند و یا افراد دارای بیماری های مزمن از جمله دیابت، فشار خون، بیماران قلبی، تنفسی، کلیوی و دارای پیوند اعضا از جمله گروه هایی هستند که باید ماسک بزنند. شهروندان محترم ضمن رعایت بهداشت فردی به ویژه شستشوی مکرر دست ها نسبت به پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و حفظ سلامت خود و جامعه همکاری لازم را داشته باشند و جز در مواقع ضروری از منزل خارج نشوند. در صورت امکان ادارات نسبت به دور کاری و ارائه خدمات به صورت الکترونیکی اقدام کنند.

فرهنگ هجوم را کنار بگذاریم

آنچه از وضعیت واقعیت های موجود در جامعه همچون تعطیلی نماز جمعه، تجمعات، مدارس و کاهش ساعات کاری ادارات، بانک ها و غیره بر می آید؛ موضوع ویروس کرونا و خطر شیوع آن بسیار جدی تر از آن چیزی است که بر افکار عمومی و حتی رسانه ها، حاکم است. مردم  علیرغم نظرات پزشکان و تبلیغات رسانه ای، ماسک زدن را یکی از راه های اصلی پیشگیری از کرونا می دانند؛ در حالیکه به سایر توصیه ها عمل نمی کنند و هشدارها در خصوص عدم خروج از منزل، عدم شرکت در تجمعات و مکان های شلوغ و غیره  را جدی نمی گیرند. با تعطیلی مدارس به سمت شمال کشور و مکان های تفریحی راهی می شوند و به گسترش ویروس کرونا دامن می زنند. با کم شدن ساعات کاری ادارات و بانک ها بیشتر به سمت آنها هجوم می برند و با اطلاع از کمبود چیزی مثل ماسک، به سمت خرید آن هجوم می برند و  به هیچ اولویتی جز نجات خود، فکر نمی کنند. شاید کرونا باعث شود فرهنگ هجوم را کنار بگذاریم و کمی واقع نگر باشیم. 

 

 

 

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
پیام امام جمعه کرج در پی شیوع ویروس کرونا؛ پیام امام جمعه کرج در پی شیوع ویروس کرونا؛
دشمنان با سیاه نمایی و جعل اخبار کذب نخواهند توانست جامعه ما را ملتهب کنند / روحیه خود را با ارتباط ...
آیت‌الله حسینی همدانی در دیدار با نماینده منتخب مردم استان البرز در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی: آیت‌الله حسینی همدانی در دیدار با نماینده منتخب مردم استان البرز در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسل
اعتماد مردم به جوانانِ انقلابی در انتخابات نشانه‌ی ولایتمداری ملت است ...
با رای البرزی ها  دو نماینده  وارد مجلس می شوند با رای البرزی ها دو نماینده وارد مجلس می شوند
کار نماینده سوم البرز به دور دوم کشیده شد ...
برپایی ششمین همایش مرکز وکلای قوه قضائیه البرز برپایی ششمین همایش مرکز وکلای قوه قضائیه البرز
و تقدیر از وکلا و کارشناسان نمونه ...
آزادی  ۲۵  زندانی زن ندامتگاه فردیس آزادی ۲۵ زندانی زن ندامتگاه فردیس
بازدید رئیس کل دادگستری استان البرز از بند نسوان ندامتگاه فردیس ...