گامی بلند برای کاهش مصرف انرژی در کشور با نخستین ساختمان سبز ایران
پرینت
#٣۶٢٣
94/12/24 دوشنبه 16:03

گامی بلند برای کاهش مصرف انرژی در کشور با نخستین ساختمان سبز ایران

این ساختمان سومین نمونه ساختمان در دنیا و نخستین در ایران است که در پژوهشگاه مواد و انرژی احداث شده است

فردیس نیوز - نخستین ساختمان انرژی صفر (ساختمان سبز) کشور که روز دوشنبه 24 اسفندماه با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری، مسئولان کشوری، استاندار البرز و رییس پژوهشگاه مواد و انرژی در این پژوهشگاه مستقر در مشکین دشت فردیس واقع در جنوب استان البرز به بهره برداری رسید، گامی مهم در مدیریت مصرف انرژی در کشور است.

به گزارش فردیس نیوز ، پروژه طراحی و اجرای نخستین ساختمان انرژِی صفر ایران در سال 1391 از سوی پژوهشگاه مواد و انرژی تعریف شد. ساختمان های انرژی صفر خالص به ساختمان هایی اطلاق می شود که خالص مصرف انرژی سالیانه آن صفر باشد.

ساختمان انرژی صفر پژوهشگاه مواد و انرژی در شهرستان فردیس نیز با دیدگاه کاهش مصارف انرژی اولیه و جبران انرژی مصرف شده از طریق تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر و پاک، به عنوان نخستین ساختمان انرژی صفر در ایران طراحی شد و اکنون به بهره برداری رسید.

در این ساختمان سعی شده تا با استفاده از معماری ساختمان و عواملی مانند بادگیر و گلخانه نیاز انرژی ساختمان تا حد ممکن کاهش یافته و بخشی از نیازهای انرژی ساختمان نیز با استفاده از انرژی خورشیدی تامین شود.

به کارگیری مواردی مانند طراحی غیر فعال خورشیدی، جهت گیری ساختمان، جانمایی فضاها و عایق کاری در طراحی معماری ساختمان و به کارگیری استانداردهای نوین طراحی سبب شده مصرف انرژی این ساختمان نسبت به یک ساختمان معمولی تا 90 درصد کاهش یابد. همین مقدار مصرف انرژی در این ساختمان نیز با استفاده از تجهیزات خورشیدی جبران می شود. در کنار استفاده از رویکرد انرژی در طراحی معماری ساختمان، المان های متنوعی نظیر بادگیر و گلخانه نیز در ساختمان به کاربرده شده که علاوه بر بازنمایی ایده های معماری سنتی، تلفیق آن با جنبه های مدرن ساختمان در خور توجه است.

محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم گشایش ساختمان انرژی صفر در پژوهشگاه مواد و انرژی در فردیس البرز، گفت: این ساختمان سومین نمونه ساختمان در دنیا و نخستین در ایران است که احداث شده است.

وی ادامه داد: این ساختمان یک سال مورد آزمایش قرار گرفته، میزان مصرف انرژی محاسبه و نورگیری فضاها نیز مشخص شده است و در پژوهشگاه مواد و انرژی ساختمان انرژی صفر از انرژی های تجدید پذیر استفاده می کنند و این کار بسیار مهمی است.

فرهادی اظهار داشت: معماری این ساختمان به گونه ای است که از معماری مدرن استفاده شده و می تواند الگویی برای ساخت و سازهای کشورهای دیگر در جهان شود.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم که این روش در سال آینده جایگزین مصرف انرژی در کشور شود.

رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی نیز در آئین افتتاح این ساختمان گفت که احداث این ساختمان از سال 91 آغاز و در دو سال به نتیجه رسید.

سیدمحمدمهدی هادوی افزود: ساختمان انرژی صفر با زیربنای دو هزار متر مربع در دو طبقه و کاربری آموزشی و پژوهشی احداث شد.

وی در ادامه افزود: استفاده از طراحی غیرفعال خورشیدی و جهت گیری بهینه ساختمان، استفاده از بادگیری و گلخانه جهت تنفس طبیعی ساختمان وکاهش بارهای حرارتی در فصول میانی، استفاده حداکثر از نور روز و نوردهی به کمک سیستم ال ای دی از مزیت های این ساختمان است.

دکتر هادوی معماری این ساختمان را تلفیقی از سنتی و مدرن دانست و گفت: این ساختمان یکسال مورد بهره برداری آزمایشی قرار گرفته است که کل انرژی مصرفی این ساختمان توسط انرژی تجدیدپذیر تامین می شود.
رئیس پژوهشگاه مواد وانرژی گفت: این ساختمان نه تنها انرژی خود را تامین می کند بلکه برق را شبکه سراسری تحویل می دهد.

وی افزود: این مجموعه نخستین ساختمان انرژی صفر کشور و سومین در خاورمیانه است که با استفاده از پنل های خورشیدی فعالیت می کند، البته 80 نمونه دیگر از آن در جهان وجود دارد.

هادوی گفت: پروژه مذکور که ظرفیت های فنی بسیاری دارد با رویکرد استفاده از انرژی های تجدیدپذیر به نحوی عمل می کند که میزان مصرف و تولید انرژی ها در بازه زمانی یک ساله دارای تراز مثبت باشد، در واقع مصرف انرژی این ساختمان در مقایسه با یک ساختمان معمولی 90 درصد کاهش یافته است.

وی اظهار کرد: در سال گذشته میزان انرژی تولیدی حدود 12 کیلو وات ساعت در سال بوده که انرژی مازاد تولید و به شبکه سراسری برق کشور فروخته شده است.

رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی  به ظرفیت های کشور برای تبدیل علم به ثروت اشاره کرد و گفت: علم را به فناوری تبدیل و فناوری را تبدیل به ثرروت کنیم، در نتیجه محصول جدید با کاربردی جدید که بتواند نیاز مردم را برآورده کند، به دست می آوریم.

وی افزود: باید بتوانیم تک تک فناوری های خود را به گونه ای توسعه بدهیم که نیاز مردم و کشور را تامین کند.
رئیس پژوهشگاه مواد وانرژی گفت: پژوهشگاه مواد وانرژی می تواند آلیاژ های خاص در کشور تولید کند که در سطح بین المللی به عنوان نوآوری مطرح شود.

هادوی گفت: یکی از کارهایی که پژوهشگاه مواد وانرژی انجام داد بحث ساخت آلیاژ جدید نقره بود که در اختیار عتبات عالیات قرار داد.

وی در ادامه افزود: ساخت گوی و ماسوله از نوع آلیاژ نقره برای مقامات خیمه گاه کربلا ساخته شد.

دکتر سیدمحمدهادوی بیان کرد: اکنون وارد صنایع دستی کشور شدیم که از نوع آلیاژ در اختیار قلمکاران اصفهان قرار دادیم که جنس این آلیاژ از استحکام و شکل پذیری بیشتر از نقره سوئیس و لندن می باشد.

منبع : ایرنا

 

 

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش  برای اولین بار در البرز؛ ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش برای اولین بار در البرز؛
راه اندازی ۴ سامانه الکترونیکی در جهت تسهیل در امور فرهنگیان ...
ضرورت  توجه ویژه به موضوع سرویس مدارس	ضرورت توجه ویژه به موضوع سرویس مدارس
سرویس مدارس می تواند یک کلاس فرهنگی باشد ...
سیل مهربانی همکلاسی های البرز برای کمک به دانش آموزان لرستان سیل مهربانی همکلاسی های البرز برای کمک به دانش آموزان لرستان
قاسمی: با سیل مهربانی و سد دانایی با مشکلات مقابله می کنیم ...
بارش های امسال و تغییر  وضعیت در حوزه منابع آبی کشور بارش های امسال و تغییر وضعیت در حوزه منابع آبی کشور
کولیوند: سیل کمک های مردمی به سیل زدگان، نتیجه همبستگی ملت ایران است ...
سیل مهربانی همکلاسی های البرز سیل مهربانی همکلاسی های البرز
و مشارکت بیش از 700 مدرسه و مرکز آموزشی در آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج ...