کمی تا قسمتی فراموشی!
پرینت
#۶۶٩٠
98/08/12 يكشنبه 12:11

کمی تا قسمتی فراموشی!

مسئولان بشنوند، بخوانند و رسیدگی کنند

مریم آقانوری/ برای انجام کاری به شهرک وحدت رفته بودم که سوختگی درختان خیابانی که در آن از ماشین پیاده شدم، توجهم را جلب کرد. پس از انجام کار، از اول تا آخر همان خیابان پیش رفتم. وضعیت درختان که برخی تا روی زمین برگ داشتند و برخی پوسیده و سوخته بودند، نشان از این بود که مدت هاست به این درختان رسیدگی نشده، هرس و آبیاری نشده اند.

خیابان را طی کردم و به میدان اصلی شهرک وحدت رسیدم . همانجایی که بنای یادمان شهدای گمنام توسط شهرداری فردیس در حال اجراست. جلو رفتم تا از روند فیزیکی پروژه عکسی بگیرم. تعداد پیرمردهایی که در جای جای  این میدان یا به قول اهالی، پارک،  دورهم جمع شده و اغلب روی زمین نشسته بودند، قابل توجه بود. درختان این پارک، سرسبز بودند و اثری از سوختگی برگ ها نبود.

به جمع چند نفر از همان جوانان قدیم و پدربزرگ های امروز که روی زمین در حال بازی "دوز" بودند نزدیک شدم . خودم را معرفی کردم و اجازه خواستم از جمع شیرینشان عکسی بگیرم. اجازه دادند؛ اما دلشان پر بود. بازی را رها کردند و از من خواستند که حرف هایشان را به گوش مسئولان برسانم؛ اما انگار باور نداشتند. یکی می گفت؛ می ترسد بگوید. آن یکی می گفت؛ نمی نویسد، نانش را می برند. به آنها اطمینان دادم که می گویم،  می نویسم و منتشر می کنم و امیدوارم مسئولان بشنوند، بخوانند و رسیدگی کنند.

گوشی را برای ضبط صدا به سمتشان گرفتم و از آنها خواستم هرچه می خواهند بگویند. یکی از پیرمردها گفت: عکس گرفتن از بازی پیرمردها به چه درد می خورد؟! از فضای این پارک عکس بگیر که چطور رها شده است. تعداد نیمکت های این پارک آنقدر کم است که مجبوریم روی زمین بنشینیم. برخی هم روی وسایل ورزشی می نشینند. کف پوش های این پارک از بین رفته و تنها یک شیر آب شُرب در این پارک وجود دارد. سرویس بهداشتی بی در و پیکر است و در وضعیت بسیار بدی قرار دارد و نظافت هم نمی شود. آنوقت شهرداری درحال ساختن بنای یادمان در وسط این پارک برای شهداست. شهدا برای آسایش این ملت جان خود را فدا کردند.

یکی دیگر از پدربزرگ ها گفت: از فضای سبز این شهرک  عکس بگیر که در چه وضعیتی قرار دارد و مدت هاست به آن رسیدگی نشده است. فضای سبز فقط در بلوارهای اصلی آبیاری و رسیدگی می شود، درختان در بقیه خیابان ها از بی آبی و تشنگی سوخته اند. بارها از مأموران آبیاری فضای سبز این میدان خواستیم تا حداقل در مسیرشان فضای سبز خیابان ها را آبیاری کنند و فقط گفتند؛ برای آبیاری میدان مأموریم نه جای دیگر.

یکی از آنها گفت: ما این یک پارک را داریم که آنهم  به وضعیتش رسیدگی نمی شود. البته اخیرا شهرداری پارکی را در حاشیه جاده شهریار  و شهرک وحدت احداث کرده، اما این پارک نزدیک است و نمی توانیم تا پارک جدید پیاده برویم.

پیرمرد دیگری از من خواست از وضعیت آسفالت خیابان ها عکس بگیرم که از 35 سال قبل که این شهرک توسط راه آهن ساخته شده، به جز معابر اصلی، مابقی معابر بهسازی نشده اند. هرکدامشان آدرسی می دادند.  یکی از آنها با من همراه شد تا خیابان های دوازدهم و سیزدهم را نشانم دهد. در بین راه آقای نصیری که به لهجه شیرین آذری صحبت می کرد، همه چاله های بزرگ و ترک های آسفالت خیابان دوازدهم و سیزدهم را نشانم می داد و صبر می کرد تا از همه عکس بگیرم.

آقای نصیری می گفت که دو درخت پوسیده در کنار خانه اش وجود دارد، که بارها برای رسیدگی به آن، به فضای سبز شهرداری مراجعه کرده و نتیجه نگرفته است.  می دانست که طبق قانون حق  قطع درختان را ندارد، اما می ترسید که باد درختان را بشکند و بر سر عابران یا بچه ها و نوه هایش بیاندازد. خواسته اش از شهرداری قطع این درختان بود.

درختان پوسیده را دیدم. راست می گفت، هر دو درخت از کمر خالی شده بودند و پوسته درخت و لایه نازکی از تنه باقی مانده بود که شاخه های بالایی روی آن سوار بودند.

پیرمرد بسیاری از خیابان های شهرک را اسم برد که وضعیت آسفالت نامناسبی دارند و گویا دلش می خواست از همه آنها عکس بگیرم. اما وقتم تمام شده بود و باید خداحافظی می کردم.

 به مرام و رسم قدرشناسی  قدیمی ها با اصرار و خواهش می خواست همسر و دخترش را خبر کند تا روی سکوی کنار دیوار منزل یک چایی مهمانشان باشم. تشکر  کردم و با دعای خیر پیرمرد راه افتادم. به او امیدواری دادم که هرکاری از دستم بر بیاید انجام می دهم تا مشکلاتشان رفع شود.

در راه بازگشت به رضایت پیرمردها که اغلب بازنشسته راه آهن بودند، از این شرکت فکر می کردم و به امکاناتی که برای کارگرانش فراهم کرده بود. به جای خالی این وظایف برای کارفرمایان امروز و به سرنوشت نامعلوم کارگران امروز و پیرمردهای فردا.

،

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج اجرا می کند؛ آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج اجرا می کند؛
طرح ترنم با هدف توسعه عدالت آموزشی و ارتقای سطح کیفی مدارس کم برخوردار ...
مدیر منابع انسانی شرکت گاز استان البرز: مدیر منابع انسانی شرکت گاز استان البرز:
نقشه استراتژی منابع انسانی شرکت گاز استان البرز تا پایان شهریور رونمایی می شود ...
ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش  برای اولین بار در البرز؛ ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش برای اولین بار در البرز؛
راه اندازی ۴ سامانه الکترونیکی در جهت تسهیل در امور فرهنگیان ...