کشف خبر از دل خطر؛ لذت شیرین و سختی شغل خبرنگاری!
پرینت
#۶۴٩١
98/04/27 پنجشنبه 19:20

کشف خبر از دل خطر؛ لذت شیرین و سختی شغل خبرنگاری!

آقانوری/ در پی کم آبی های فردیس و مشکلات خط لوله 900 میلیمتری انتقال آب فردیس و مشکلی بنام معارض که سال ها بود به عنوان اصلی ترین مانع این عملیات مطرح می شد چند روزی از طریق دستگاه های مرتبط، به دنبال شماره تلفنی از اهالی شهرک یا اعضای هیئت مدیره آن بودم؛ که هیچ کس نداشت و نمی دانم تا کنون این همه پیگیری های مسئولین برای کسب رضایت اهالی چطور انجام می شد؟! از شهرک طالقانی فقط یک اسم می دانستم و جاده مخصوص که در آن واقع شده بود.

بعد از یک برنامه، بدون هماهنگی با رئیس و اطلاع کسی، به راه افتادم؛ که مانعم نشوند. پرسان پرسان اول جاده مخصوص سوار ماشینی شدم که مرا به شهرک طالقانی ببرد. راننده بدون هیچ توضیحی  مرا سر شهرک طالقانی پیاده کرد؛ از همانجا یک مسیر حداقل یک کیلومتری را از بین سوله های بزرگ فروش عمده  لوازم پلاستیکی و ماشین های سنگین در حال بارزدن، گذشتم. از شهرک مسکونی طالقانی و اهالی هیچ خبری نبود.

از کارگر یکی از سوله ها، سراغ هیئت مدیره و شهرک مسکونی طالقانی را گرفتم؛ که گفت: بعد از ریل راه آهن، پادگان را که رد کنی پشت آن یک شهرک مسکونی هست.

اما جاده خاکی، سگ ولگرد و خلوتی آن منطقه، خوفی داشت که از همانجا می خواستم برگردم و هزار بار به خودم لعنت فرستادم که چرا حرف رئیس را گوش نکردم و بدون هماهنگی و تنهایی به اینجا آمدم. در برزخ جلورفتن و برگشتن، کنار ریل مانده بودم و مستأصل به سگ نگاه می کردم که اول خیابان کنار پادگان را سد کرده بود!  از انتهای جاده کنار ریل یک پراید باری که دورتر ایستاده بود، خودش را به من رساند. راننده جوان از من خواست سوار شوم تا مرا حداقل تا سر خیابان برساند؛ دودل بودم اما بدون هیچ فکری سوار شدم. جوان راننده هم منطقه را نمی شناخت و برای خرید درب ماشینش آمده بود و همینکه فهمید خبرنگارم و به دنبال چه کاری آمدم، خیابان کنار پادگان را وارد شد تا شاید جایی را که می خواستم پیدا کنم. انگار کسی اینجا زندگی نمی کرد.  در انتهای خیابان مغازه ای بود که بی شباهت به مغازه های روستایی نبود. جوان راننده با احترام اما غیرتی، نگذاشت از ماشین پیاده شوم.گفت چی ازش بپرسم؟! از خانم مغازه دار سراغ هیئت مدیره را گرفت که درهمان حال شوهر و پدر شوهرِ زن آمدند، وقتی با آنها صحبت کردم و خیالم امن شد، با تشکر فراوان و دعای خیر راننده را بدرقه کردم.

 انگار خدا او را برای حمایت من فرستاد؛ همان لحظه که ترسیدم و تنها بودم.

صحبت من با یکی از اعضای هیئت مدیره و اهالی  با کمک آقای شریفی شوهر خانم مغازه دار در خیابان و بهتر بگویم بیابان، زیر آفتاب داغ تیرماه 3 ساعت طول کشید. همانجا در کوچه، بانوی یکی از منازل ما را به شربتی مهمان کرد که جایتان خالی، خیلی چسبید. زیر و بم منطقه را باهم  بازدید کردیم و هرچه می خواستم بدانم، درآوردم. تشنه و خسته بودم و صورتم را آفتاب داغ تیرماه سوزانده بود. با شرایط منطقه ادامه پروژه ممکن به نظر نمی رسید. از دل شکستگی اهالی به خاطر نادیده گرفته شدن توسط  مسئولان دلم گرفت. بی امکاناتی این منطقه که می توانست نه شهرکی زیرپونز نقشه کرج، بلکه نگینی باشد در حاشیه رودخانه البرز، ناراحتم کرد. صحبت از بچه هایی که در زمستان تا آنسوی جاده و مدرسه کلاک باید بروند و افرادی که در تصادف جاده مخصوص، جانشان را از دست دادند، برآشفته ام کرد. اما ته دلم شادی غیرقابل وصفی داشتم که با لطف خدا به آنچه می خواستم رسیدم.  انگار به کشفی بزرگ رسیده بودم. شاید از اینکه که بتوانم قدمی کوچک برای رفع مشکل همشهریانم بردارم و یا درد و دل اهالی مهجور و نام آوران گمنام این شهرک را به گوش مسئولان برسانم؛ احساس شادی  میکردم که امیدوارم  تلاش همه دست اندرکاران اجرای این پروژه، به نتیجه برسد.

اما سختی های کار خبر و تهیه گزارش که همیشه هست؛ به کنار. هر بار به وحشت آن روز در کنار ریل راه آهن فکر می کنم به همه آنهایی که خبرنگاری را چهارمین شغل سخت دنیا اعلام کردند، حق می دهم. این مورد که تنها یک خیال وحشت آور و یک احتمال خطر بود؛ کشف خبر از دل خطر، لذتی شیرین دارد که شاید اگر شما هم آن را فقط یک بار تجربه می کردید به آن بانوی عکاس خبری که در حادثه تیراندازی رژه سراسری اهواز، زیر آتش گلوله به فکر ثبت لحظات دلاوری های سربازان بود، حق می دادید.

دوستان خبرنگار و همکاران جانم، خداقوت! 

 

 

 

 

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج اجرا می کند؛ آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج اجرا می کند؛
طرح ترنم با هدف توسعه عدالت آموزشی و ارتقای سطح کیفی مدارس کم برخوردار ...
مدیر منابع انسانی شرکت گاز استان البرز: مدیر منابع انسانی شرکت گاز استان البرز:
نقشه استراتژی منابع انسانی شرکت گاز استان البرز تا پایان شهریور رونمایی می شود ...
ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش  برای اولین بار در البرز؛ ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش برای اولین بار در البرز؛
راه اندازی ۴ سامانه الکترونیکی در جهت تسهیل در امور فرهنگیان ...