کالاهای اساسی مشمول افزایش قیمت

وزیر صنعت : بخشنامه افزایش ۶ درصدی قیمت کالاهای اساسی ابلاغ شد

فردیس نیوز - وزیر صنعت، معدن و تجارت از ابلاغ بخشنامه معاون اجرایی رئیس‌جمهور به وزارت صنعت برای افزایش ۶ درصدی قیمت کالاهای اساسی خبر داد که گندم، آرد، نان، قند و شکر، مرغ، تخم مرغ، برنج، روغن نباتی، گوشت قرمز، کره، شیرخام و لبنیات از جمله اقلام مشمول افزایش قیمت هستند.

به گزارش فردیس نیوز ، محمدرضا نعمت‌زاده با اعلام خبر فوق گفت : در مورد بخشنامه اخیر معاون اجرایی رئیس جمهور برای افزایش 6 درصدی قیمت برخی کالاهای اساسی اظهارداشت: بخشنامه شریعتمداری به وزارت صنعت ابلاغ شده و بر این اساس افزایش 6 درصدی قیمت کالاهای اساسی به دلیل رشد هزینه‌های تولید از محل دستمزدها و هزینه انرژی امکان پذیر خواهد بود.

وی توضیح داد: هیأت تعیین و تصویب قیمت‌ها در سازمان حمایت وظیفه اصلی این کار را بر عهده دارد و اگر لازم باشد آنها می‌توانند در مورد تغییر قیمت کالاهای اساسی تصمیم‌گیری کنند.این هیأت قیمت کالاهای اساسی را مورد به مورد بررسی و تعیین خواهد کرد و در مورد سایر کالاها وظیفه قیمت‌گذاری بر عهده انجمن‌های مربوطه است.

نعمت زاده در خصوص اینکه آیا تولیدکنندگان با ابلاغ بخشنامه معاون اجرایی رئیس جمهور می‌توانند خودشان برای افزایش 6 درصدی قیمت اقدام کنند، گفت: خیر، این افزایش قیمت باید به تصویب سازمان حمایت برسد.

طبق بخشنامه معاون اجرایی رییس جمهور، هرگونه افزایش قیمت کالاها و خدمات اولویت اول شامل کالاهایی نظیر گندم، آرد، نان، قند و شکر، مرغ، تخم مرغ، برنج، روغن نباتی، گوشت قرمز، کره، شیرخام؛ کودهای اوره، فسفات و پتاس، محصولات لبنی پرمصرف (شیر پنیر ماست)، انواع کالاهای یارانه ای (حسب ضرورت و اعلام کارگروه تنظیم بازار) در سال جاری تا سقف 6 درصد (صرفا بر اساس سهم هزینه های سوخت و حامل های انرژی، حقوق و دستمزد و... در قیمت تمام شده کالاها و خدمات) با تصویب سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و بیش از آن پس از تایید سازمان مذکور (هیات تعیین و تثبیت قیمتها) مستلزم اخذ مصوبه از کارگروه تنظیم بازار است.

*کاهش نرخ ارز به نفع واردات است

نعمت زاده در ادامه در مورد مدیریت نرخ ارز در صورت توافق هسته‌ای نیز گفت: عرضه ارز با قیمت پایین‌تر از نرخ‌های واقعی به ضرر تولید و نفع واردات است و ارز ارزان یک یارانه برای واردات محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: تک‌نرخی شدن ارز برای بخش تولید مناسب نیست و به همین دلیل سیاست‌های دولت باید طوری صورت گیرد که به تولیدکنندگان آسیبی وارد نشود گرچه در نهایت بانک مرکزی تصمیم گیرنده در این موضوع است.

*بازنگری در نظام پولی شروع شده است

وی همچنین از طی مراحل تصویب آیین‌نامه‌های اجرایی قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر در دولت خبر داد و گفت: نمی‌توان از این قانون انتظار معجزه داشت ولی بی‌تاثیر نخواهد بود.

وی افزود: طبق ابلاغیه رئیس جمهور به معاون اول، ضرورت بازنگری در نظام پولی و بانکی کشور مورد تاکید قرار گرفته که این کار شروع شده و ما نیز در کنار آنها خواهیم بود.

وی تاکید کرد: بانک ها باید از لحاظ کفایت سرمایه تقویت شوند تا بتوانند از بخش صنعت حمایت کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: پیشنهاد ما به بانک مرکزی برای تصویب در شورای پول و اعتبار ارائه شده تا براساس آن در کل تسهیلات، سهم غالبی برای بخش مولد اقتصاد شامل صنعت، مسکن و کشاورزی در نظر گرفته شود.

وی تاکید کرد: از این طریق بخش‌های پیشران اقتصاد کشور حرکت خواهند کرد و تولید و اشتغال ایجاد می‌شود.

به گفته وی، این پیشنهاد باید توسط بانک مرکزی بررسی و در شورای پول و اعتبار مطرح شود.

*واردات تکنولوژی و ماشین‌آلات پیشرفته با رفع تحریم

وی همچنین با تاکید بر لزوم جایگزین شدن تولیدات داخلی به جای واردات، گفت: در صورت توافق هسته‌ای، ماشین آلات پیشرفته و تکنولوژی به کشور وارد خواهد شد که این مسئله به نفع کشور است و لازمه توسعه اقتصاد محسوب می‌شود.

نعمت‌زاده اظهارداشت: طی 3 ماهه اول امسال ثبت سفارش کالاهای مصرفی بیش از 3 درصد کاهش یافته و عملکرد سال گذشته نیز نشان دهنده افزایش واردات کالاهای سرمایه‌ای نسبت به واردات کالاهای مصرفی است .

 منبع : فارس

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه