کارگاه سوخته و آتش امیدی که شعله ور ماند

تخفیفی: من شکست را قبول نکردم و منتظر حمایتم؛ به داد کارگرانم برسید

آقانوری/ چند روزی از حادثه گذشته بود اما هنوز در گوشه و کنار، از دل پارچه ها دود آتش بلند بود. تلفنی با مدیر عامل هماهنگ کرده بودم تا از کارگاه تولیدی واقع در حوزه علمیه کوثر که در جریان اغتشاشات اخیر فردیس توسط اغتشاشگران به آتش کشیده شد، گزارش بگیرم. از آنچه که انتظار داشتم، بسیار جوانتر بود. بابک تخفیفی 32 ساله، مدیر عامل شرکت تولیدی و فروشگاه های پوشاک بنیس که همینجا زیر پوست شهر، آرام و بی سر و صدا  176 کارگر و پرسنل را مدیریت می کرده و حالا خسته، بی رمق و نگران روی تلی از پارچه های سوخته، زیر سقف سیاه کارگاه دودزده اش ایستاده و با صدایی گرفته از زحمات و تجربیات 9 سال گذشته اش در چرخه تولید و اشتغال مردم این شهر می گوید. او علیرغم جوانیش دو بار طعم تلخ شکست را چشیده، اما هر بار با توکل بیشتر و پر قدرت تر، به دنبال مسیری بهتر تلاش کرده تا نقاط ضعف را به قوت تبدیل کند. باید بگویم نوع تفکر و نگاه متفاوتش به این اتفاق، درس بزرگ و تجربه ای جالب را برایم رقم زد؛ در طول مدتی که آنجا بودیم، در حالیکه بقایای همه تجهیزات و سالن های کارگاهش را نشانمان می داد، بیشتر سعی داشت از صدای چرخ هایی که هر روز بلند بود، توانایی مجموعه اش و طرح هایی که در ذهنش دارد، بگوید.  انگار دلش می خواست بیشتر توانایی مجموعه اش را ببینیم، تا کارگاه سوخته اش. عشق به کار و تلاش در چشم های این جوان موج می زند و چقدر افسوس خوردم که چرا پیش از این، از وجود این ظرفیت مهم در شهرم بی خبر بودم.

از او می خواهم درباره روز حادثه  بگوید.

تخفیفی با اشاره به برنامه کاریش می گوید: پیش از این حادثه، من برای خرید دستگاهی به نمایشگاهی در  گوانجو کشور چین رفته بودم تا بتوانیم کار را گسترش دهیم و 25 نفر دیگر را به کار بگیریم. روز بعد از حادثه ساعت 5 صبح رسیدم و با این صحنه مواجه شدم که در لحظه اول برایم غیرقابل باور بود و نزدیک بود سکته کنم.

ساعت کاری ما از صبح تا 7 شب است که به گفته همکارانم با شروع اغتشاشات در خیابان و با توجه به اینکه اغلب کارگران خانم هستند، برای حفظ ایمنی آنها، ساعت 6 عصر کارگاه تعطیل می شود و حدود ساعت 8 شب، اغتشاشگران با 20 لیتر بنزین برای آتش زدن حوزه علمیه از پنجره به این مکان وارد می شوند وآتش از درب بین کارگاه و حوزه علمیه وارد بخشی از کارگاه می شود و با توجه به حجم پارچه و لباس در این مکان، آتش به نقاط دیگر از جمله کارگاه دوخت، انبار تولید، دفتر مدیریت و سایر قسمت ها سرایت می کند و کل کارگاه می سوزد، بخشی از تجهیزات به غارت رفته و بقیه کاملا در آتش سوختند.

بارها در بین صحبت هایش خدا را شکر می کند که به جان کارکنانش آسیبی نرسیده است. بارها بخاطر کارگرانش که بعضی هایشان بانوان سرپرست خانوار هستند و در روز اول پس از سوختن کارگاه، حاضر نبودند محل کار و درآمدشان را ترک کنند یا بانوی زحمتکشی که آرزو میکرد؛ کاش همراه کارگاه سوخته بود؛ بغض می کند و می گوید: ما داشتیم کارمان را می کردیم و بی گناه خسارت دیدیم.

در مورد سرمایه اولیه این کارگاه و ایده وارد شدن به صنعت تولید پوشاک از او می پرسم.

می گوید: من تحصیلات دانشگاهی ندارم و از 14 سالگی وارد بازار کار شدم. چند سالی در چین کارکردم و سرمایه اولیه این کارگاه فراهم شد. از سال 90 مجموعه پوشاک بنیس بدون هیچگونه حمایتی آغاز به کار کرد و دو سال است که در قالب  شرکت کار خود را توسعه داده است. پایه این مجموعه از خودش شکل گرفته، توسعه پیدا کرده و 176 پرسنل به صورت مستقیم و 18 فروشگاه در سطح کشور را تحت پوشش خود دارد.

با توجه به کسادی بازار تولید پوشاک در ایران، در مجموعه پوشاک بنیس تصمیم گرفتیم تعدادی از نیروهای خود را به مدت  دو سال برای تحقیق در خصوص رونق تولید به چین اعزام کنیم و با حضور نیروهای متخصص این صنعت، مهندسان صنایع و افراد باتجربه تلاش کردیم با استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک و پیشرفته، تولید پوشاک بنیس را به سمت صنعتی شدن پیش ببریم. از طرفی سعی کردیم با ایجاد امنیت شغلی، بیمه، حقوق و مزایای کافی، علاوه بر افزایش انگیزه نیروها، راندمان کاری را بالا ببریم.

میزان خسارت به این مجموعه چقدر است؟

بازهم با صدایی بغض آلود ادامه می دهد: میزان برآورد خسارت تا کنون 7 میلیارد و 300 میلیون تومان بوده و با توجه به حجم بالای پارچه و مواد اولیه در کارگاه، تعهدات آن به فروشندگان نیز برای مجموعه باقی مانده است. ما تا به حال از هیچ ارگان و نهاد دولتی کمک نگرفتیم؛ اما الآن می خواهیم به داد ما و 176 گارگر این مجموعه برسند. اگر از این مجموعه حمایت نشود، فروشگاه ها نیز جمع خواهند شد و افراد بیشتری بیکار می شوند.

و اما نکته جالب در گفته های این جوان، شکست ناپذیری است و راز موفقیتش تا کنون، سرمایه ای است که آن را در تفکر و اندیشه خود و همکارانش می جوید نه اموالی که سوخته و نابود شده.

تخفیفی با این جمله ادامه می دهد که؛ حالا وضعیت اضطراری است. اگر من شکست را قبول کنم، همه چیز نابود می شود. من شکست را قبول نکردم و منتظر حمایتم. سرمایه ما نیروها هستند و طرح هایی که در ذهن من و همکارانم وجود دارد. ما رمز موفقیت را پیدا کردیم و به بسیاری از همکاران یاد دادیم و همه آنهایی که علاقمند به تولید پوشاک بودند را راهنمایی کردیم. حالا  اگر دولت کمک کند و مکانی در اختیار من گذاشته شود، توانایی احیای مجموعه و ظرفیت فعالیت مجدد در شرکت ما وجود دارد.

دلم به درد آمد از نتیجه زحمات چند ساله این جوان که سوخت؛ اما همتش و امیدش را تحسین می کنم.  این همان آتش امیدی است که با فتنه آشوبگران خاموش نشد و عشق این جوان به کار و تلاش، همان همت جهادی است که رهبر انقلاب به آن توصیه کردند. این جوان کارآفرین که بی هیچ ادعایی، اجازه داد تا عده ای از سفره تلاشش نان ببرند، این همانی است که می تواند در تلاش و خستگی ناپذیری، الگوی بی نظیری برای سایر جوانان باشد.

 امیدوارم نگرانی در صدای این جوان به گوش مسئولان برسد و بابک تخفیفی و مجموعه اش را که اقتصاد مقاومتی، رونق تولید و اشتغال را با همت جهادی و نیروی فکر و اندیشه خود به معنای واقعی کلمه به اجرا رساندند، مورد حمایت خود قرار دهند تا دوباره چرخ های تولید این مجموعه، به حرکت درآید و خسارتی دو چندان  برای بیکاری کارکنان این مجموعه بر بدنه جامعه وارد نشود.

این جوان و همکارانش در فصل تحریم و کسادی بازار، همت جهادی نشان دادند؛ حال از مسئولان دولت به ویژه استاندار البرز که همواره حمایت از جوانان و تولید و اشتغال را مورد تأکید قرار داده و سرلوحه امور خود دارد؛ انتظار می رود، همه خسارت دیدگان حوادث اخیر به ویژه این مجموعه تولیدی در شهرستان فردیس را مورد توجه و عنایت قرار دهد.

 

،

عکس : جواد جمشیدی


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه