پنج میلیارد تا تکمیل گنبد مصلای فردیس

سازه منحصر به فرد مصلای جدید فردیس 32 میلیارد اعتبار نیاز دارد

فردیس نیوز - امام جمعه شهرستان فردیس طی بازدیدی از مصلای جدید امام خمینی این شهر از استاندار البرز خواست تا نسبت به تخصیص بودجه و کمک به تکمیل این سازه کم نظیر اقدام کند.

به گزارش فردیس نیوز، حجت الاسلام علی اکبر ایمانی در حاشیه بازدید استاندار البرز و جمعی از مدیران استانی از پروژه نیمه کاره مصلای جدید فردیس، با تشریح اقدامات انجام شده در این پروژه، گفت: در سال 89 از سوی شهرداری کرج این ملک با مساحت 2 هکتار  برای احداث مصلا به ستاد نماز جمعه تحویل داده شد و با پیگیری های صورت گرفته  از سال 91 هر ساله معادل حدود 500 میلیون تومان میلگرد از سوی شهرداری کرج به پروژه مصلا اختصاص داده شد.

وی افزود: سال 95 با فروش میلگردها  و کمک های دیگر طبقه زیرزمین احداث شد و شهرداری کرج برای هر سال مبلغ 2.5 میلیارد تومان اعتبار برای مصلای فردیس در نظر گرفت که فقط سال 96 این مبلغ جذب شد و در سال 97  با جدایی فردیس از کرج این بودجه قطع شد.

به گفته امام جمعه فردیس در سال 97 برای پرداخت بدهکاری4 میلیاردی به پیمانکار مصلا، دفتر و منزل امام جمعه به فروش رسید و همچنین احداثات مصلای فعلی فردیس با مبلغ 2میلیارد و 400 میلیون تومان به شهرداری فردیس واگذار شد.

وی با اشاره به تخصیص اعتبار 2 میلیاردتومانی در سال جاری توسط شورای فردیس به این پروژه، تلویحا از مدیریت شهری فردیس برای احداث مصلای امام خمینی درخواست کمک کرد و اظهار داشت:  اگر مدیریت شهری فردیس به این پروژه  5 میلیارد تومان کمک کند، شبستان آماده می شود و تا سال آینده  نمازجمعه را در مصلای جدید برگزار خواهیم کرد.

حجت الاسلام ایمانی با بیان اینکه مصلای جدید فردیس، سازه مستحکمی است که در سال 97 در انجمن بتون ایران به عنوان سازه برتر شناخته شد، گفت: در صورت تکمیل همه بخش ها، این سازه می تواند به عنوان یک مجموعه و پایگاه فرهنگی برای برگزاری نمایشگاه های مختلف قرار گیرد. ضمن اینکه این سازه طبق نظر کارشناسان، توان تحمل  زلزله 8 ریشتری را دارد که در مواقع بحران می تواند بیش از 8 هزار نفر را در خود جای دهد و نمادی برای شهرستان فردیس باشد.

در ادامه بوذری رئیس هیئت امنای مصلای فردیس با اشاره به ویژگی های معماری این سازه، اظهار داشت: این بنا در دو طبقه و هر طبقه به مساحت 4 هزار 200 متر مربع با صرف بیش از 9 میلیارد تومان احداث شده که در طبقه اول ستون ها به صورت میانی و در طبقه دوم سازه گنبد به صورت مجزا در ستون های کناری قرار گرفته است. بنای ویژه این سازه به گونه ای است که مورد بازدید دانشجویان و اساتید معماری کشور قرار گرفته است.

وی با اشاره به آغاز فصل بارش و احتمال آسیب به سازه نیمه کاره گنبد، گفت: در حال حاضر عمده مسئله این پروژه، آب بندی گنبد است که استعلامات آن انجام شده، اما به دلیل کسری بودجه موفق به اجرا نشدیم و امیدواریم با کمک و حمایت استاندار البرز و مدیریت شهری فردیس، بتوانیم نسبت به اجرای این بخش از پروژه و پیشگیری از وارد شدن آسیب به آن، اقدام کنیم.

بوذری میزان اعتبار لازم برای تکمیل پروژه را 32 میلیارد تومان اعلام کرد.

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه