وزیر راه و شهرسازی ؛ خطوط ریلی تنها شاهراه توسعه شهرهای پرجمعیت کشور

محصولات مپنا به بازار جهانی ورود کند

فردیس نیوز- وزیر راه و شهرسازی در کرج با اشاره به تردد روزانه  117 هزار خودرو از مسیرهای مواصلاتی کرج - تهران، راه آهن را تنها مسیر جایگزین در تعدیل ترافیک برون شهری دانست و گفت: راه آهن بعنوان حمل و نقل سبز، تنها شاهراه توسعه شهرهای آینده ایران است.

به گزارش فردیس نیوز، عباس آخوندی ظهر پنجشنبه در بازدید از کارخانه مپنا لکوموتیو،با بیان اینکه پیش تر آوازه مپنا را شنیده بودم؛ گفت: خوشبختانه این شرکت بزرگ با تجهیز به دانش فنی روز موفق شده در کنار برندهای جهانی همچون زیمنس قرار گیرد.

وی با بیان اینکه توسعه خطوط ریلی تنها شاهراه توسعه شهرهای پرجمعیت کشور است، افزود: راه آهن و توسعه آن مسیر آینده شهرهای ایران است و هیچ گزینه  دیگری فرا روی ما نیست و کلانشهرها چاره ای جز تجهیز به سیستم ریلی برون شهری و حومه ندارند.

وزیر راه و شهرسازی در کرج، راه آهن را در زمره حمل و نقل سبز قلمداد کرد و با بیان این نکته که راه آهن خواه ناخواه در آینده ایران جایگاه ویژه ای خواهد داشت گفت: توسعه خطوط ریلی علاوه بر سازگاری و تطابق با محیط زیست، بهترین گزینه برای جابجایی مسافر تلقی شده و از نظر اقتصادی نیز کارایی بالایی دارد.

آخوندی با اشاره به تردد روزانه 117 هزار خودرو در مسیر کرج- تهران، افزود: انتقال بخشی از این ترددها به سمت خطوط ریلی  صرفه جویی در وقت و انرژی را به همراه دارد.

وی با بیان اینکه امروز در دنیا سرمایه گذاری های زیادی بر روی خطوط حمل و نقل راه آهن صورت می گیرد، سفر اخیر خود به کره را خاطرنشان کرد و افزود:  در جریان این سفر خبر از ورود راه آهن با سرعت 450 کیلومتر بود که می تواند با سرعت هواپیما رقابت کند.

وزیر راه با اشاره به اینکه ایران در حوزه تولید خطوط ریلی نیز بزودی خودکفا می شود؛ گفت: طبق توافق بعمل آمده با وزارت صنایع و کار، تعاون و رفاه اجتماعی  و ذوب آهن اصفهان اولین ریل های تولیدی ایران با هدف کاهش وابستگی به خارج از کشور اسفندماه رونمایی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه 3،2 و 4 خطه شدن مسیرهای منتهی به کلانشهرها در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: تا افق 1400 ، 3 هزار کیلومتر افزایش ظرفیت خطوط موجود و 13 هزار کیلومتر خط جدید به محورهای کشور افزوده می‌شود.

وزیر راه گفت: برقی کردن خطوط هم مهم است که تهران – مشهد، تهران – تبریز باید به ترتیب برقی شود و کارایی سیستم افزایش یابد و سرعت را به حداقل 200 کیلومتر برسانیم.

وی افزود: درحوزه نیروی کشش برآورد ما حداقل نیاز به هزارو 400 لوکوموتیو است که باید 800 لکوموتیو داشته باشیم که امیدواریم مدل اجاره را دراین زمینه اجرایی کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه نیازمند هزار و 400 دستگاه لکوموتیو در سطح کشور هستیم، اظهار داشت: طرح اجاره و سیستم "اجاره به شرط تملیک" باید در کشور مانند سایر کشورهای دنیا در این حوزه اجرا شود؛گروه مپنا نیز در نظر دارد این طرح را اجرا کند که در واقع خرید تضمینی محصول در قالب اجاره و اجاره به شرط تملیک است.

آخوندی ضمن تأکید بر حمایت از صادرات محصولات، بیان کرد: حمایت‌های لازم از محصولات تولیدکنندگان و فعالان این بخش انجام می‌شود چراکه نباید تنها به بازارهای داخلی فکر کنیم بلکه باید ورود به بازارهای جهانی را نیز در دستور کار قرار دهیم و مپنا باید صادرات خود را در سطح بین المللی و بازارهای جهانی گسترش دهد. 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه