در مراسمی با حضور رئیس جمهور

از واکسن‌ پنجگانه نوزادان پس از 10 سال رونمایی شد

فردیس نیوز -پس از ۱۰ سال دهمین واکسنی که قرار است برای همه ایرانیان تزریق شود با حضور رئیس‌ جمهور و وزیر بهداشت رونمایی شد.

به گزارش فردیس نیوز، واکسن پنجگانه پنتاوالان در حقیقت چهارمین واکسنی است که پس از انقلاب و برای همه ایرانیان تزریق می‌شود و به پیشگیری از بیماری‌ های مختلف که باعث مرگ کودکان مانند مننژیت خواهد شد ، کمک می‌کند.

 رئیس‌ جمهور‌ در آیین آغاز ایمن‌ سازی‌ با واکسن پنجگانه پنتا‌والان ‌در انستیتو پاستور تهران گفت: طرح تحول نظام سلامت با وجود بار مالی سنگین برای دولت، مرحله به مرحله پیش خواهد رفت و تا رسیدن به نقطه‌ای مطلوب، متوقف نخواهد شد.

 دکتر حسن روحانی، با اشاره به اینکه دولت در اجرای طرح تحول نظام سلامت مصمم است، اظهارداشت: سلامت دغدغه مردم است و شایسته است همگان برای کمک به بیماران و نزدیکان آنان تلاش کنند تا از رنج بیماری رهایی یابند و با بازیابی سلامت خود عنصری مفید و فعال برای جامعه باشند.

دکتر روحانی با یادآوری اهمیت بهداشت و ضرورت آموزش همگانی برای پیشگیری از بیماری، گفت:باید تلاش کنیم مردم کمتر بیمار شوند و این امر با عمومی‌شدن بهداشت در همه زمینه‌ها و مشارکت مردم محقق می‌شود. رئیس شورای‌عالی سلامت، وظیفه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در پیشبرد طرح تحول نظام سلامت نظیر تولید واکسن دانست و افزود: واکسن برای جلوگیری از ابتلای کودکان به بیماری‌های فراگیر کمک زیادی می‌کند و باید تلاش کنیم همه واکسن‌ها را در کشور تولید کنیم. هنگامی که مردم به بیمارستان مراجعه می‌کنند باید به‌راحتی پذیرش شوند و به آنها رسیدگی شود. هزینه‌های درمانشان قابل‌قبول باشد و دولت در این زمینه کمک‌های لازم را انجام داده و خواهد داد. موضوع سلامت از آن موضوعاتی است که مردم را می‌تواند تشویق کند تا آرام آرام از مسیر یارانه نقدی به سمت پرداخت یارانه‌های غیرنقدی حرکت کنیم که برای آینده و توسعه کشور بهتر است. دکتر روحانی با قدردانی از زحمات تمام دست اندرکاران حوزه سلامت کشور که بار سنگینی بر دوش آنهاست، گفت: از اردیبهشت‌ماه سال‌جاری که طرح تحول نظام سلامت کلید خورد تا به امروز که طرح ایمن‌سازی‌ با واکسن پنج‌گانه کلید خورده، هرماه قدمی به پیش برداشتیم که باید تبریک گفت. رئیس‌جمهور با بیان اینکه بیش از ۹۰سال از شروع فعالیت‌ها در مبارزه با بیماری‌های واگیردار و تولید واکسن در کشور می‌گذرد، اظهارداشت:تولید واکسن پنجگانه برای جلوگیری از بیماری‌های خطرناکی که کودکان ما را تهدید می‌کند اهمیت بسزایی دارد. این واکسن که برای نخستین بار در کشور تولید می‌شو، جایگزین واکسن ثلاث است که کار بسیار بزرگی است و امیدواریم این کار ادامه پیدا کند.

 

 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با اشاره به نحوه تولید واکسن پنجگانه ابراز امیدواری کرد که تا 2سال آینده این واکسن به‌طور کامل در کشور تولید شود.قاضی‌زاده هاشمی همچنین با بیان اینکه در ادامه کار دولت یازدهم شاهد ساخت و اضافه شدن واکسن‌های دیگری خواهیم بود، پیگیری طرح‌هایی در حوزه صنعت، محیط‌زیست و غذا به‌منظور ارتقای سلامت جامعه را از برنامه‌های دولت برشمرد و تأکید کرد که ایران جزو معدود کشورهای خاورمیانه است که در پوشش 95درصدی واکسیناسیون موفق عمل کرده است.

 وزیر بهداشت با اشاره به اینکه آخرین واکسن در سال82 و برای بیماری سرخجه تولید شده بود، گفت: پس از 10سال یک واکسن به واکسن‌های مورد استفاده قبلی در کشور اضافه شده و امیدواریم هر سال یک واکسن اضافه شود تا کودکان کمتری بیمار شوند. هاشمی با بیان اینکه بهداشت در اولویت برنامه‌های طرح تحول سلامت است، خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله در طول زمان شاهد تحول در حوزه غذا، صنعت و رسیدگی به مناطق محروم و شهرهای دوردست باشیم و دولت در این راستا در رسیدن به اهدافش موفق باشد.

 راه‌ پیشگیری از ابتلا به سرطان

 سرطان که این روزها بیشتر از گذشته مورد توجه مردم قرار گرفته، موضوعی ‌ بود که وزیر بهداشت با جدی خواندن آن گفت: کشور ما به سمت سالمندی پیش می‌رود و سرطان بعد از تصادفات و بیماری‌های قلبی عروقی بیشترین عامل مرگ‌ومیر ایرانیان محسوب می‌شود. البته خیلی از سرطان‌ها نیز قابل پیشگیری است ولی باید به این نکته توجه کنیم که بخش عمده پیشگیری از سرطان، به‌خود مردم بازمی‌گردد. ضمنا رسانه‌ها نیز باید از طریق فرهنگ‌سازی‌ به مردم بیاموزند که نحوه تغذیه سالم، جلوگیری از استعمال دخانیات و تحرک بدنی می‌تواند مانع ابتلا به این بیماری شود.

 واکسن جدید چیست؟

 واکسن پنجگانه پنتاوالان در 3نوبت 2، 4 و 6 ماهگی به نوزادان تزریق می‌شود و به نوزادانی که این واکسن را دریافت می‌کنند دیگر واکسن ثلاث و هپاتیت تزریق نمی‌شود. امسال یک میلیون و 400هزار نوزاد متولد شده در کشور، این واکسن را دریافت خواهند کرد. به گفته دکتر سیاری معاون وزیر، این واکسن از تشنج و عقب‌ماندگی در کودکان پیشگیری می‌کند و نوزادانی که این واکسن را دریافت می‌کنند تا 90درصد دچار مننژیت‌ نمی‌شوند. واکسن پنجگانه جدید، سبب حفاظت کودکان علیه بیماری‌های تهدیدکننده زندگی یعنی دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، هپاتیت ب و هموفیلوس آنفلوآنزا نوع ب می‌شود. باکتری هموفیلوس آنفلوآنزا نوع ب سالانه باعث عفونت‌های شدید مننژیت میکروبی، عفونت‌های شدید ریه، عفونت‌های خونی، عفونت‌های تنفسی، التهاب گلو و انسداد مجاری هوایی و درنهایت بستری‌شدن کودکان دربیمارستان یا مرگ خواهد شد. هرچند آنتی‌بیوتیک برای درمان این بیماری استفاده می‌شود اما همیشه مؤثر نیست و با انجام بهترین مراقبت‌های پزشکی نیز، 3تا 5درصد بیماران مننژیتی می‌میرند. از سوی دیگر، بعضی از انواع هموفیلوس آنفلوآنزا به آنتی‌ بیوتیک‌ ها مقاوم شده‌ و درمان آنها خیلی سخت شده، بنابراین برای مقابله با انواع عفونت‌های هموفیلوس آنفلوآنزا فقط باید واکسیناسیون را انجام داد. به این ترتیب و پس از این علاوه بر این واکسن پنجگانه، دریافت واکسن هپاتیت ب بدو تولد طبق برنامه قبلی ادامه خواهد داشت. همچنین زمان دریافت یادآور واکسن ثلاث در 18ماهگی و 6سالگی همانند برنامه سابق ادامه خواهد یافت. علاوه بر این یک نوبت واکسن تزریقی فلج اطفال نیز درسن 4ماهگی از تابستان سال آینده به برنامه واکسیناسیون اضافه خواهد شد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه