همایش بلایایطبیعی؛ همایشی جامع اما بدون مخاطب!
پرینت
#۶٣٣٢
98/02/05 پنجشنبه 10:38

همایش بلایایطبیعی؛ همایشی جامع اما بدون مخاطب!

آقانوری/ اطلاع رسانی؛ موضوعی است که اگرچه اهمیت آن در هر امری بر هیچ کس پوشیده نیست؛ اما متاسفانه در عصر سرعت و تکنولوژی و با وجود گستردگی شبکه های مجازی که می تواند ابزاری مفید و سریع در امر اطلاع رسانی باشد، اغلب مغفول واقع می شود.

ضرورت اطلاع رسانی دقیق و به موقع تا آنجا اهمیت دارد که در مواقع بحران می تواند جان انسان ها را در مقابل خطرات احتمالی حفظ کند. یا در امور ساده تر اما کاربردی، چون تبلیغات رسانه ای که شاخه ای از اطلاع رسانی محسوب می شود؛ آنقدر در فروش و جذب مخاطب موثر است که تولیدکنندگان موفق حاضرند، میلیون ها و حتی میلیاردها ریال برای آن هزینه کنند.

هر چه از اهمیت اطلاع رسانی در حوزه مدیریت و اجرای صحیح امور گفته شود؛ باز هم کم است. چرا که می دانیم، می گوییم، اما به آن عمل نمی کنیم.

روز گذشته همایشی در خصوص بلایای طبیعی و در حاشیه آن نمایشگاهی در حوزه پویایی و بالندگی جوانان، با همکاری چند دستگاه در شهرستان برگزار شد که می توان گفت؛ "اطلاع رسانی" نه به صورت ضعیف، بلکه تقریبا نادیده گرفته شده بود.

همایشی بسیار جامع و ارزشمند، که می توانست پاسخگوی سوالات ذهنی بسیاری از افراد جامعه، حداقل در خصوص سیلاب های اخیر، علت وقوع و نحوه مدیریت در این حوزه باشد، با حضور اندک مخاطبان و بدون حضور مسئولان برگزار شد.

اگرچه با جمعیت فرمایشی یا به اصطلاح سیاهی لشگر که حضورشان را در اغلب مراسمات و همایش ها می بینیم و فقط برای پرکردن صندلی ها و نمایش در عکس های آرشیوی ادارات، در همه همایش ها و تجمعات حضور دارند، مخالفیم. اما بدون حضور مخاطب جامعه هدف، آموزش و آگاه سازی به عنوان اصلی ترین اهداف برگزاری همایش ها، نادیده گرفته شده و وقت و هزینه برگزاری آن پایمال می شود.

گاهی حضور پرتعداد مسئولان در همایش ها که معمولا علاوه بر اهداف حمایتی، برای پراهمیت جلوه دادن این مراسمات صورت می گیرد، جای تعجب است؛ اما این همایش، در صورت حضور مسئولان حوزه بحران، شورای تامین شهرستان و سایر افراد تصمیم گیرنده در حوزه بحران، می توانست راهنمای ذهنی و کارگشا در مدیریت بحران باشد؛ حضور سرشاخه های کلونی های جمعیتی چون سمن ها، مسئولان آموزش و پرورش، پایگاه های های بسیج و غیره می توانست در حوزه فرهنگسازی و رفتار اجتماعی در مواقع بحران موثر باشد.؛ که متاسفانه از هیچکدام خبری نبود.

حتی تاخیر یک و نیم ساعته برای حضور مخاطبان بیشتر و اندک مسئولان مدعو این همایش، موثر واقع نشد و همایش با استادی متخصص، اطلاعاتی جامع، اما بدون حضور مسئولان و با جمعیتی اندک برگزار شد‌ و این تاخیر موجب شد عده ای هم که حضور دارند، از جمله خود من، نتوانند تا پایان همایش بمانند.

نکته دیگر عدم توجه مسئولان برگزار کننده به وسایل گرمایشی و سرمایشی سالن هاست که همه این عوامل می تواند در کیفیت برگزاری مراسمات اثر گذار باشد.

البته نباید از این نکته گذشت که برگزاری مراسمات و همایش ها توسط ادارات و نهادها، معمولا بوسیله روابط عمومی ها مدیریت می شود و نحوه برگزاری مراسمات به خلاقیت، تبحر و تجربه مدیر روابط عمومی وابسته است. در فردیس کمتر اداره ای از واحد روابط عمومی به صورت مجزا و مستقل برخوردار است؛ که امیدواریم این امر مورد توجه مدیران دستگاه ها قرار گیرد.

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
ضرورت  توجه ویژه به موضوع سرویس مدارس	ضرورت توجه ویژه به موضوع سرویس مدارس
سرویس مدارس می تواند یک کلاس فرهنگی باشد ...
سیل مهربانی همکلاسی های البرز برای کمک به دانش آموزان لرستان سیل مهربانی همکلاسی های البرز برای کمک به دانش آموزان لرستان
قاسمی: با سیل مهربانی و سد دانایی با مشکلات مقابله می کنیم ...
بارش های امسال و تغییر  وضعیت در حوزه منابع آبی کشور بارش های امسال و تغییر وضعیت در حوزه منابع آبی کشور
کولیوند: سیل کمک های مردمی به سیل زدگان، نتیجه همبستگی ملت ایران است ...
سیل مهربانی همکلاسی های البرز سیل مهربانی همکلاسی های البرز
و مشارکت بیش از 700 مدرسه و مرکز آموزشی در آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج ...
اقدام ارزشمند جانبازان و پاسداران فرهنگی ناحیه 3؛ تقدیم هدایا به سیل زدگان اقدام ارزشمند جانبازان و پاسداران فرهنگی ناحیه 3؛ تقدیم هدایا به سیل زدگان
حمایت تمام قد آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج از سبزپوشان سپاه ...
فراخوان ثبت‌نام جشنواره «جوان موفق» فراخوان ثبت‌نام جشنواره «جوان موفق»
فراخوان ثبت‌نام در جشنواره «جوان موفق»، ویژه جوانان استان البرز باهدف شناسایی جوانان نخبه، توانمند و ...
توسط اداره بهزیستی کرج انجام شد؛ توسط اداره بهزیستی کرج انجام شد؛
جمع آوری و ارسال ۲۷ تن کمک های مردمی از اقلام مورد نیاز سیل زدگان ...