نظارت بر عملکرد مدیران، راه و روش مدیریت علی (ع)

نه تنها شهردار، بلکه بهتراست همه مدیران شهرداری در فردیس سکونت داشته باشند!

فردیس نیوز- یکی از برنامه‏ های اصلاحی حضرت علی (ع) در دوره زمامداری، گماشتن نیروهای شایسته، کارآمد و صالح در مصادر امور حکومت بود. زیرا استقرار و دوام حکومت به ویژه با شاخصه‏ های دینداری و عدالت، بدون کارگزاران شایسته عملی نخواهد شد. از این‏ رو، یکی از مقوله‏ های مهم و مورد توجه جدی امام علی (ع)، کارگزاران حکومت بود. چگونگی گزینش و انتخاب این نیروها در مناصب گوناگون سیاسی، نظامی، مالی،قضایی و اداری، آشنا نمودن آنان با دستورالعمل‏های مدیریتی، شیوه زمامداری و رفتار با مردم، و نظارت بر عملکرد و مدیریت آنان به منظور حسن اجرای امور که به تأمین امنیت جامعه، رضایت عمومی مردم، استحکام و ثبات حکومت منجر گردد،

پیمان مددی

از مسایلی است که امام علی  (ع) بدان‏ها پرداخته است. حضرت با این مبانی نظری سعی داشت تا مدلی از نظام مدیریت اسلامی را در زمان خویش اجرا نماید و برای آینده مسلمانان نیز معیارهای لازم و اصول کلی را ارائه دهد. او علاوه بر اینکه در انتخاب کارگزاران از جنبه صلاحیتی و مدیریتی حساسیت نشان می‏ داد، نظارت خاصی را نیز بر اعمال آنها، در زمانی که متصدی امور بودند، به کار می‏ بست. به تخلفات آنها به سرعت رسیدگی می‏ نمود و ایشان را نسبت به عملکرد نادرست بازخواست، سرزنش و توبیخ می‏کرد.

قبل از اعزام والیان به شهرها، درباره چگونگی رفتار و سلوک آنها با مردم و مشی والی‏ گری، سفارش‏ها و توصیه‏ های لازم را به ایشان می‏ نمود و در نامه‏ هایی که به عاملان خود می‏ نگاشت آیین مدیریت اسلامی را برای آنها تبیین می‏ کرد.(امام علی (ع) کارگزاران حکومت و راهکارهای اصلاحات-جهانبخش ثواقب-حکومت اسلامی ۱۳۸۰شماره۲۲) فقرزُدایی، رسیدگی به فقرا و تلاش برای رفع نیازِ محرومین یکی از دستورات أکید اسلام و از نکات مورد توجه رهبر معظم  انقلاب(مدظله عالی) است. حضرت آیت الله خامنه ای حفظه الله رفع فقر در جامعه‌ی اسلامی را صرفا وظیفه‌ای حاکمیتی نمی‌دانند و همواره بر مشارکت آحاد مردم در این مسئله‌ی مهم تأکید داشته‌اند.(سایت khamenei.ir)

 

۲۱ فروردین ماه امسال بود که مقام معظم رهبری در گفت وگوی تلویزیونی با مردم ایران فرمودند که یکی از کارهای لازم در این شرایط، رزمایش همدلی بوده و چه خوب است که یک رزمایش گسترده‌ای در کشور برای مواسات و همدلی و کمک مؤمنانه به نیازمندان ایجاد شود. سخنرانی رهبر معظم انقلاب در کنار محورهای اساسی و مهمی که داشت، با یک فراخوان همراه بود، فراخوانی برای برپایی رزمایش مواسات و کمک مؤمنانه به فقرا و نیازمندانی که بیماری کرونا زندگی‌شان را تحت تأثیر قرار داده است. دقایقی پس از این فرمان رهبر انقلاب، کوچک و بزرگ، خیران و توانمندان، مسئولان و ائمه جمعه و جماعات و سپاه با همراهی بسیج پا به صحنه گذاشتند تا امر رهبری بر زمین نماند. هر چند که اجرای این طرح هم اکنون در مرحله بلوغ  خود قرار دارد، اما هر روز بر تعداد ارگان‌ها، سازمان‌ها و افرادی که از قشرهای مختلف به آن می‌پیوندند افزوده می‌شود تا بار دیگر ایرانیان قاب زیبایی از نوع‌دوستی و همدلی را از خود به یادگار بگذارند. هر فرد با هر آنچه که در توان دارد به میدان مبارزه با کرونا آمده تا از طریق توانمند کردن هموطنانش، از بخشش اجاره بهای مغازه گرفته تا تهیه لوازم ضروری زندگی، پشت کووید ۱۹ را به خاک بمالد.(imna.ir)

 

با استعانت از مطالب فوق و به جهت کمک به شهرعزیزم و همینطور خدمت رسانی کامل تر و جامع تر به فردیس نشینان گرامی-که خود یکی از این افراد هستم- بر آن شدم تا مطالبی در این خصوص بنگارم تا به کمک اعضای محترم شورای شهر و زحمتکشان شهرداری فردیس همگی دست در دست هم دهیم وقدمی هر چند کوچک در این خصوص برداریم .باشد که مورد توجه مولای متقیان حضرت علی علیه السلام که این شب ها و روزها متعلق به ایشان است قرار گیرد.

 

 انشاالله

 

آنچه که بیشتر می تواند موجبات توسعه  خدمت رسانی به مردم را فراهم آورد اتحاد، همدلی، همفکری و یکدلی می باشد که این روزها کمتر  در شورای شهر و شهرداری شهرمان شاهد هستیم. تقسیم شورا به دو گروه و دو قطبی سازی آن قطعاً کمکی به اداره شهر نخواهد کرد. تخریب شهردار محترم به هر شکل ممکن و انحاء مختلف علاوه بر اینکه هیچ سودی برای شهر ندارد بلکه می تواند چه بالقوه و چه بالفعل موجبات تضعیف شهرداری و کندی خدمات رسانی را فراهم آورد.

 

پس از استعفای مهندس غفاری اولین شهردار  شهر فاطمی فردیس و عدم تایید فرد منتخب بعدی شورای شهر جهت اداره شهر فردیس و همینطور پایان مدت سرپرستی جناب آقای مسعود نجفی که الحق و انصاف بسیار جهادی گونه برای شهرمان زحمت کشیدند، جناب آقای دکتر خسروزاده چهارمین فردی می باشد که در این سه سال برای شهر، این مسئولیت خطیر بردوشش نهاده شده است. وجود کمبودها و کاستی‌های فراوان در شهر فردیس که به برکت تشکیل  شورای شهر مستقل و انتزاع از آن قدم به قدم در حال مرتفع شدن می باشد بالقوه کار را برای هر مدیر سخت می نماید و برای انجام این ماموریت خطیر که بر دوش جناب آقای دکتر خسرو زاده نهاده شده است وجود مدیران ارشد و میانی که تفکرات جهادی داشته باشند بیش از پیش لازم به نظر میرسد.

 

همانگونه که رهبر معظم انقلاب نسخه رزمایش همدلی و مواسات را برای رفع محرومیت ها در این ماه مبارک تجویز فرمودند بایستی زحمتکشان شهرداری فردیس نیز این فرمان و  اقدام و عمل انجام شده  را مبنای کار خویش قرار دهند. اگر مشکل، معضل، محرومیت و ... در سطح شهر مشاهده کردند در زمانی کمتر از زمان حد معمول نسبت به رفع آن اقدام نمایند. مدیران نباید زمان کار خود را فقط در حد ساعت اداری ببینند بلکه هر زمان که شهر نیاز به کمک داشت باید خود را در آنجا حاضر جهت رفع آن ببینند. یکی از مباحثی که هم اکنون در شورای شهر فردیس مطرح است بحث سکونت شهردار محترم می باشد.

 

این بحث خود یکی از مهم‌ترین مباحث مدیریت شهری بوده که  بنده می خواهم علاوه بر سکونت شهردار محترم جناب آقای دکتر خسروزاده ، عنوان نمایم که حتی  بهتراست مدیران مناطق و حتی مدیران ارشد شهرداری نیز در شهر سکونت داشته باشند تا در بحران‌هایی همچون زلزله - که در سال های اخیر شاهد آن بودیم - بتوانند سریعاً در محل کار خود حاضر و اقدام به خدمات رسانی نمایند. همه ما می دانیم فردیس از یک منظر بین‌ چند شاهراه مهم- جاده شهریار،جاده ملارد و اتوبان تهران قزوین-  قرار دارد و در صورت بروز بحرانی هر چند کوچک اگر یکی از این راه ها مسدود گردد  بحران به وجود آمده می تواند معضل عظیمی برای حتی استان البرز ایجاد نماید.

 

در این جاست که ضرورت سکونت مدیران شهری در شهرستان فردیس برجسته تر می شود که  هم اکنون  این امر را شاهد نیستیم. به کارگیری مدیران بومی و جوانان با استعداد فردیسی - که کم هم نیستند و برخی از این جوانان مستعد در شهرهای اطراف به کارگیری شده وحتی در مناصب مهمی نیز مشغول فعالیت هستند -  که به مختصات شهر فردیس و مشکلات آن آگاه بوده و می‌تواند در تسریع خدمت رسانی به فردیس نشینان بسیار موثر باشد.

 

همانگونه که جناب آقای فاضلی هریکندی ریاست محترم دادگستری استان البرز در دیدار اخیرشان با جناب آقای عسگری منتخب مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی فرمودند که با به کارگیری حدود ۹۰درصدی از  مدیران بومی در سطح دادگستری های استان البرز توانستند خدمت رسانی را به البرز نشینان بهتر انجام دهند - و این خود یک تجربه موفق در سطح استان است - بیایید با بکارگیری همین تجربه در سطح شهر فردیس در یک سال باقی مانده از عمر شورا چراغ خدمت رسانی را پر فروغ تر کرده و همانطور که کمکهای مومنانه  به صورت بومی و محلی ازقبیل شناسایی ، جمع آوری کمک و توزیع به طور موفق انجام شد این کار را نیز با استفاده از تجربه قوه قضاییه و اجرای فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر کمک به نیازمندان اجرا نماییم. مطمئناً این راهکار موثر واقع خواهد شد و هم می‌تواند موجبات رفع اختلافات شورا و شهرداری که هدفشان خدمت رسانی بهتر و موثر تر و سریعتر به فردیس نشینان است گردد. البته این یکدلی از منویات و  دغدغه های امام جمعه محبوب و محجوب و محترم عزیزمان جناب آقای دکتر ایمانی که اخیراً در خطبه ی  مکتوب  نمازجمعه این هفته خود عنوان نمودند نیز می باشد که بایستی نسبت به رفع آن اقدامات موثری صورت گیرد‌. اینجانب که خود یکی از ساکنین این شهر هستم برخود لازم دانستم تا هرآنچه که به عنوان تجربه و... دارم را عنوان نموده تا بلکه بتوانم قدمی هرچند ناچیز در آبادی هرچه بیشتر شهرم بردارم.

 

((به امید فردایی بهتر با فردیسی آبادتر))

فرزند کوچک فردیس

پیمان مددی

عضو علی البدل شورای اسلامی شهر فردیس


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه