مناسب سازی؛ راهکاری برای برقراری عدالت اجتماعی
پرینت
#۶١٣٨
97/09/22 پنجشنبه 17:59

مناسب سازی؛ راهکاری برای برقراری عدالت اجتماعی

برگزاری اولین کارگاه تخصصی آموزشی مناسب سازی شهری در فردیس

فردیس نیوز- اولین کارگاه تخصصی آموزشی مناسب سازی شهری با شعار "می سازیم اما یادمان نرود که اصولی بسازیم" به همت اداره بهزیستی و با حضور جمعی از مسئولان شهرستان و بیش از صد و چهل کارشناس عمران، معماری و شهرسازی از ادارات، نهادهای استان با هدف یادآوری نکات لازم برای  مناسب سازی در فردیس برگزار شد.

به گزارش فردیس نیوز،  در این نشست رئیس اداره بهزیستی شهرستان فردیس  ضمن  اشاره  بر اهمیت مناسب سازی اماکن و معابر شهری و  تسهیل در دسترسی همه اقشار جامعه از جامله معلولان و افراد کم توان جسمی به امکانات شهری بر لزوم هم افزایی و همکاری دستگاه های مختلف در اصلاح و استانداردسازی معابرتأکید کرد.

سید جوادموسوی با بیان اینکه بیش از 10 درصد از جامعه را معلولان از جمله جانبازان دوران دفاع مقدس تشکیل می دهند، افزود: بخش قابل توجهی از  جمعیت کشور شامل افراد میانسال است که در سال های آتی با رسیدن به سن سالخوردگی، به وجود امکانات ویژه در شهر نیاز دارند؛ بنابراین رعایت استانداردسازی در مبلمان شهری، اماکن و ادارات بیش از پیش  باید مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: مناسب سازی ویژه معلولان نبوده و برای عموم جامعه است؛ چرا که احتمال بروز مصدومیت برای همه افراد جامعه وجود دارد. استفاده از امکانات شهری حق  همه افراد جامعه از جمله معلولان است که با رعایت اصول استاندادسازی، دسترسی عموم مردم به اماکن و تجهیزات شهری غفراهم می شود.   

در بخش دیگری نورعلیزاده کارشناس مناسب سازی اداره بهزیستی شهرستان فردیس بر لزوم برقراری عدالت اجتماعی و رعایت حقوق شهروندی تأکید کرد و گفت: بر اساس آمار جمعیتی کشور، جامعه ایران تا ۱۲ سال آینده، سالمند خواهد بود که این امر بار مسئولیتی مدیران و کارشناسان ذیربط در حوزه مناسب سازی و تسهیل در دسترسی عموم مردم به اماکن و امکانات شهری را سنگین تر می کند.

وی با تأکید بر اینکه مناسب سازی باید دغدغه مسئولان باشد افزود: در حال حاضر ۵میلیون معلول و حدود هفت میلیون جانباز در جمعیت کشور وجود داردکه وظیفه مسئولان برنامه ریزی و اقدام عملیاتی برای این افراد، جمعیت سالمند، مادران باردار و جمعیت کم توانی است که به امکانات ویژه نیاز دارند.

نورعلیزاده این همایش را گام مثبتی برای فرهنگ‌سازی در حوزه مناسب سازی شهری دانست و گفت: ساختن شهری برای همه جز با همت همه جانبه مسئولان میسر نیست و امیدواریم بتوانیم با برنامه های آموزشی ، برنامه ریزی و توجه به اصول استانداردسازی، به این مهم دست پیدا کنیم.  

در این نشست تخصصی وجود رمپ های غیراستاندارد  و یا عدم وجود رمپ در اماکن عمومی و ادارات، وجود موانع در مسیر های عبوری، ناهمسطح بودن پیاده روها و معابر، عدم امکان دسترسی به خیابان برای افراد ویلچری، عدم رعایت اصول در کارگذاری موزاییک های ویژه نابینایان، عدم رعایت حقوق معلولان در پارک خودروها، عدم دسترسی به باجه های خدمات رسان، وسایل تفریحی و امکانات عمومی شهر و غیره  از جمله مشکلات شهری افراد کم توان جسمی بیان و آموزش های لازم توسط اساتید مجرب به جامعه هدف ارائه شد.

گفتنی است این همایش  به همت حوزه مناسب سازی اداره بهزیستی شهرستان فردیس به عنوان دبیر کمیته تخصصی مناسب سازی شهرستان برگزار شد.

 

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
آقای وحیدی، برنامه ای برای رفتگران فردیس دارید؟! آقای وحیدی، برنامه ای برای رفتگران فردیس دارید؟!
به رفتگران که زحمتشان دیده نمیشود توجه ویژه داشته باشید
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
تیم اقتصادی البرز مسلط و قوی عمل می کند تیم اقتصادی البرز مسلط و قوی عمل می کند
شهبازی : رونق اقتصادی و امنیت سیاسی البرز را با جدیت دنبال می کنیم ...
اتحاد مسئولان برای نیل به توسعه  البرز و ایجاد آرامش اتحاد مسئولان برای نیل به توسعه البرز و ایجاد آرامش
گشایش برخی از تنگناهای البرز نیازمند تدبیر ملی است ...
تأکید سرپرست استانداری البرز ؛ تأکید سرپرست استانداری البرز ؛
تعیین تکلیف بیمارستان امام خمینی (ره) در اسرع وقت ...
ضرورت تشکیل کارگروه فرعی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در شهرستان های البرز ضرورت تشکیل کارگروه فرعی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در شهرستان های البرز
شهبازی: برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فرش قرمزی از حمایت پهن کنیم ...
راه برون رفت از تنگناهای اقتصادی راه برون رفت از تنگناهای اقتصادی
توسعه صادرات غیر نفتی و اتکا به اقتصاد مقاومتی ...
معاون استاندار البرز مورد تأکید قرار داد: معاون استاندار البرز مورد تأکید قرار داد:
اهمیت فناوری و فعالیت استارتاپ ها در توسعه کشورها ...
درنشست هم اندیشی مجمع نمایندگان  استان البرز با اداره کل کتابخانه های عمومی تأکید شد؛ درنشست هم اندیشی مجمع نمایندگان استان البرز با اداره کل کتابخانه های عمومی تأکید شد؛
لزوم همکاری همه ارگان ها و ادارات استان با کتابخانه های عمومی در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی ...
پیگیری توسعه فرودگاه بین المللی پیام؛   پیگیری توسعه فرودگاه بین المللی پیام؛
در پنجمین نشست کارگروه توسعه فرودگاه پیام ...