معرفی الگوهای برتر آموزشی

در مدرسه شاهد عرب چه می گذرد ؟

فردیس نیوز هیاهوی بچه ها در مدرسه ای واقع در خیابانی خلوت در حوالی انبارنفت فردیس توجه هر رهگذری را به خود جلب می کند . در مدرسه ای که دانش آموزان در جواب خسته نباشید معاون آموزشی خود نصرمن الله و فتح قریب  می گویند و با تعلیمات معاون پرورشی ، تشویق را به گونه ای دیگر می آموزند . آنچه می خوانید دیده ها و شنیده های ما در دبستان دخترانه شاهد عرب است :

به گزارش فردیس نیوز ، خانم دهباشی مدیر مدرسه می گوید : دبستان دخترانه شاهد عرب توسط یکی از خیرین مدرسه ساز به نام فاطمه عرب ساخته شد که پس از پشت سر گذاشتن مشکلات بسیار از جمله کمبود تجهیزات و امکانات اکنون از مدارس نمونه شاهد در سطح استان و دارای 7 کلاس و 217 دانش آموز پایه اول تا ششم بوده و کلیه کلاسهای مدرسه و نمازخانه توسط یکی از اولیای خیر دانش آموزان مجهز به سیستم هوشمند شده است .

خانم دهباشی تصریح می کند : امر آموزش و پرورش در این مدرسه در سه محور دانش آموز ، اولیا و آموزگاران صورت می گیرد .کادر آموزشی این مدرسه کوشا و مبتکر در روشها و طرحهای نوین در زمینه آموزش و پرورش بوده و امسال در جشنواره الگوهای برتر تدریس از 7 نفر کادر آموزشی این مجموعه ، 5 نفر در سطح منطقه برتر شناخته شده و به استان راه پیدا کردند و سالانه تحت آموزشها و دوره های جدید قرار می گیرند .

وی می افزاید : در زمینه آموزش خانواده هر سال سه دوره کلاس ، به صورت کارگاهی و در چند جلسه توسط اساتید مربوطه برگزار می شود و خانواده ها با توجه به تغییرات جامعه با روشهای نوین تربیتی آشنا می شوند .

مدیر مدرسه شاهد عرب با اشاره به اینکه اکثر اولیا و حتی دانش آموزان با استعدادها و تواناییهای خود نا آشنا بوده و معمولا برای انتخاب رشته در مقطع دبیرستان دچار مشکل هستند افزود : از سال گذشته کلاسهای استعدادیابی برای دانش آموزان برگزار و بر روی استعدادهای مختلف آنها کار شده و تواناییهایشان سنجیده و تقویت می شود چرا که بهتر است  جهت یابی درست برای آینده تحصیلی و شغلی دانش آموزان از سنین پایه صورت بگیرد و از سردرگمی و نگرانی خانواده ها در زمان انتخاب رشته و شغل جلوگیری شود .

وی با اشاره به توانمندی دانش آموزان این مدرسه در عرصه های مختلف می گوید : سال گذشته از 30 نفر دانش آموز پایه ششم این مدرسه 10 نفر در آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی قبول شده و همچنین دانش آموزان با شرکت در مسابقات علمی ، فرهنگی ، ورزشی مختلف موفق به کسب رتبه های استانی و کشوری شده و گروه سرود مدرسه نیز در فجر امسال رتبه اول منطقه را کسب نموده است .

خانم ریحانی ، معاونت پرورشی مدرسه نیز در خصوص شورای مدرسه می گوید : حدود یک سوم از دانش آموزان این مدرسه از اعضاء شورای دانش آموزی و بسیار فعالند و تقریبا در همه امور مدرسه مشارکت می کنند . این شورا شامل 9 نفر عضو اصلی و به پیشنهاد اعضا ، هرعضو دارای10 نفر زیرمجموعه بوده که هرگروه مسئول یک فعالیت همانند اقامه نماز ، انتظامات ، مناسبتها ، نمایشگاه ، تبلیغات وغیره است .در جلسات شورا که هر 15 روز یکبار برگزار می شود در خصوص مناسبتهای مختلف پیش رو و کارهایی که باید توسط گروههای مختلف انجام شود تبادل نظر و تصمیم گیری می شود .

خانم ضیایی معاونت آموزشی مدرسه و مدرس آموزش ضمن خدمت فرهنگیان نیز می گوید : مدرسه دارای فصلنامه ای شامل مطالب خواندنی برای اولیاء ، رتبه های دانش آموزان ، مدرسه به روایت تصویر ، مسابقه و خواندنیهای بسیاری است که هر 3 ماه یکبار و به تعداد تعداد دانش آموزان و همکاران مدرسه چاپ شده و روشی مناسب برای جذب آنها به مطالعه بیشتر است .

دو نفر از اعضای شورای مدرسه در خصوص دو نمایشگاه کوچک که در دو سمت درب ورودی ساختمان مدرسه وجود دارد می گویند : یک سمت مخصوص شهداست  و با ماکت ، عکس و زندگینامه شهدا مزین می شود و سمت دیگر نمایشگاه مربوط به آشنایی دانش آموزان با مناسبتهای مختلف است که با کارهای دستی و عکسها و مطالبی در این خصوص توسط گروه مربوط به مناسبتها ، تبلیغات و نمایشگاه ارائه می شود .

در قسمت دیگری از مدرسه واژه مصباح الهدی و نام کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) خودنمایی می کند که بچه ها در مورد آن می گویند : طرح مصباح الهدی توسط وزارت آموزش و پرورش و برای آشنایی بیشتر دانش آموزان با ائمه اطهار ، هر شهر به نام یک امام نامگذاری و فردیس با نام مبارک امام حسن مجتبی (ع) مزین شده است . در این مدرسه مکانی به این امر اختصاص داده شده که زندگینامه ، سخنان ، احادیث این امام بزرگوار  که توسط دانش آموزان جمع آوری شده به نمایش درآمده است .

توجه مسئولین این مدرسه به جزئی ترین نکات آموزشی و پرورشی قابل تأمل است از جمله اجرای طرح بازیافت و جمع آوری مواد بازیافتی در مکانی مشخص ، نصب اسامی متولدین هرماه (حتی ماههای تابستان ) بر روی دیوار و اهدای هدیه به آنها ، سنجش و تشویق دانش آموزان هر کلاس از نظر انضباطی با ستاره دار شدن بر روی دیوار مدرسه و درپایان سال یک روز اردوی رایگان برای کلاسی که بیشترین ستاره را دارد ، آموزش دست زدن و تشویق با آهنگ و ریتم خاص به دانش برای ایجاد شور و نشاط و آموزش وحدت و هماهنگی ، آشنا کردن بچه ها با فرهنگ ایثار و مقاومت و شهادت با برنامه های مختلف فرهنگی از جمله  بازدید از موزه دفاع مقدس و تهیه کتابهایی در این خصوص برای دانش آموزان ، اجرای رادیو مدرسه از فجر امسال و بسیاری کارهای دیگر که از دید مسئولین این مدرسه پنهان نمانده است .

البته باید اذعان داشت که آشنا نمودن کودکان با مفاهیم ملی و مذهبی ، به روشهای جدید و قابل درک برای سنین ابتدایی از نکات برجسته این مجموعه آموزشی است که می تواند برای جنگ نرم دشمنان راهکار مناسبی باشد .

 


6 دیدگاه
[6] فاطمه لشگری - 98/11/27 يكشنبه 21:05
سلام من چهار سال که در این مدرسه درس می خونم مجهز به بهترین سیستم های آموزشیه گروه سرود . مسابقات احکام و... من از خانم دهباشی بسیار متشکرم - پاسخ
[5] سارینا فتح اللهی - 98/05/16 چهارشنبه 13:23
سلام وعرض ادب خدمت مدیر محترم خانم دهباشی ومعاون محترم خانم ضرابیان وخانم ریحانی وهمه معلمین و کادر آموزشی مدرسه من سارینا فتح اللهی تا کلاس ششم در دبستان تحصیل نمودم بسیار بسیار از مدیر ومعاونین و معلمهم بخصوص خانم چهار راهی راضیم سپاسگزار زحمات آنان هستم دلسوزی وزحمات ومحبت آنها باعث شد در آزمون تیز هوشان سال 98 در سال هفتم در دوره اول متوسطه در دبیر ستان فرزانگان 1 کرج پذیرفته شوم ارادتمند ودوستدار همه شما سارینا فتح اللهی - پاسخ
[4] فاطمه آتش سودا - 98/04/23 يكشنبه 13:03
من قبلا یکی از دانش آموزان این مدرسه بودم این مدرسه بسیار عالی است و تشکر می کنم از مدیر و تمام آموزگاران و معاون پرورشی و همچنین تشکر بینهایت از معاون آموزشی سرکار خانم ضرابیان - پاسخ
[3] محنا سهرابی - 96/12/25 جمعه 05:11
باعرض سلام من دانش اموز پایه پنجم هستم ازمدیر عزیز سر کار خانم دهبا شی معاون خانم ضرابیان پرورشی سرکار خانم یحانی قران سرکار خانم صفری ومعلم های عزیزم در طول این پنج سال سرکار خانم کریمی سرکار خانم علیمرا ن سرکار خانم چرخه سر کار خانم رضایی سرکار خانم کاکولوند سپاسگزارم که این محیط بسیارخوب را برای ما فراهم کردند دوستتان دارم - پاسخ
[2] محیا شهمرادی - 96/03/13 شنبه 20:43
سلام به همه بازدید کنندگان عزیز.من محیاشهمرادی کلاس ششم این مدرسه هستم که شش سال ابتدایی خودرا دراین مدرسه ی عالی گذرانده‌ام. این مدرسه از هرنظر چه امکانات وعلوم وادبیات و چه از نظر رسیدگی درسی و اخلاقی و ورزشی و همچنین از نظر برگزاری مراسم و اهدا و خود جوایز محشر است.اگر دنبال مدرسه‌ای بسیار بسیار خوب میگردید من این مدرسه را به شما پیشنهاد میدهم واز معلمینم سرکار خانم ها چهارراهی،کاکولوند،رضایی و علیمرادیان ومعلم ورزشم سرکار خانم مرتضایی ومدیر گرانقدرم سرکار خانم دهباشی و خانم ریحانی سپاسگزارم و خاک پایشان هستم.معلمین خوبم دوستان دارم - پاسخ
[1] سارا موفق - 96/01/30 چهارشنبه 17:11
سلام ، من یکی از دانش آموزان دبستان شاهد فاطمه عرب هستم .من از خانم ریحانی ممنونم که لحظه ای درنگ نمی کنند و به فکر ما دانش آموزان هستند. - پاسخ
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه