معاون وزیرجهادکشاورزی: می خواهیم کشوری دانش بنیان شویم

شورای تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی فعالیت خود را آغاز می کند

فردیس نیوز- معاون تحقیقات و ترویج وزارت جهاد کشاورزی ضمن تأکید بر استفاده از حرکت های دانش بنیان از راه اندازی شورای تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی خبر داد.

 به گزارش فردیس نیوز، اسکندر زند امروز شنبه 14 آذرماه در آئین افتتاح نمایشگاه پژوهش و فناوری استان البرز در پردیس کشاورزی دانشگاه تهران در کرج، افزود: دیگر فرصت آزمون و خطا نداریم و در دوره انتقال به سر می بریم به طوری که شاهد تغییرات بسیاری در اقلیم هستیم که شاهد این موضوع بدون آب شدن زاینده رود و دریاچه ارومیه است و همچنین سیل ها، غبارها و ریزگردها را در این دوره انتقال شاهد هستیم.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط موجود باید گرایش از سمت دولت به بخش خصوصی داشت و هرچه بیشتر از ظرفیت بخش خصوصی در پژوهش بهره برد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: تا کنون کشوری بوده ایم که فعالیتش بر مبنای منابع بوده اما اکنون می خواهیم کشوری دانش بنیان شویم و مقام معظم رهبری در این زمینه گفتمانی جدید ایجاد کرده اند و به سمت حرکت های دانش بنیان باید پیش برویم.

زند اضافه کرد: ما از منابع آب و خاک استفاده کردیم و تنها منبعی که ظرفیت آن را به درستی استفاده نکرده ایم دانش است و در این میان دانشمندان، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشاورزی که بیش از یک قرن سابقه دارند، بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرند.

وی گفت: در بحث اقتصاد کشاورزی دانش بنیان باید تحقیقات، نظام دانش و اطلاعات، نظام نوآوری را مدنظر قرار دهیم.

زند افزود: تحقیقات ما باید ثروت را به دانش تبدیل کند و بدنه اجرائی باید به گونه ای عمل کند که دانش مجددا به ثروت تبدیل شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: در بخش تحقیقات سوابق و برنامه های خوبی داریم، نظام دانش ما و اطلاعاتمان در بدنه جامعه جاری نشده و استفاده نمی شود و در این زمینه باید گام های موثری برداشت.

وی با تاکید بر اینکه سهم تحقیقات جهادکشاورزی از تولید ناخالص ملی 48 صدم درصد است که باید تلاش کنیم این میزان به یک درصد برسد، گفت: محققان و دانشمندان خوبی داریم و باید در برنامه ششم با توجه به فرمایشات به جای مقام معظم رهبری که به هر بهانه ای به این بحث مهم اشاره می کنند، بتوانیم اهداف را تحقق بخشیم.

وی اظهار داشت: امروز در دیدار با استاندار البرز قرار شد شورای تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی فعالیت خود را آغاز کند که این شورا در تمام استان ها متشکل از مجموعه های تحقیقاتی، جهاد کشاورزی و دانشگاهی است.

وی خاطرنشان کرد: امروز در جهان و کشور هرچه به سمت جلو می رویم با محدودیت منابع مواجه می شویم و این محدودیت ها و حتی تحریم ها، می تواند برای ما منشاء خیر باشد چراکه ما را وادار می کند که دقیق و عمیق تر بیاندیشیم و کار کنیم.

زند گفت: یکی از ابعاد مهم در تحقیقات آن است که که در آزمایشگاه و مزارع کوچک آزمون و خطا کنیم، چراکه اگر آزمون و خطا به میدان عمل وارد شود، هزینه بر است، امروز دنیا به این موضوع مهم توجه کرده و ما نیز باید به آن اهمیت دهیم.

نمایشگاه پژوهش و فناوری استان البرز دارای 150 غرفه در زمینه تحقیقات و پژوهش دستگاه های اجرائی، دانشکده ها و پژوهشکده ها، دانش بنیان، ایده های برتر و فن بازار است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه