شهر سالم، مديريت شهري سالم مي خواهد
پرینت
#۶١٣٠
97/08/03 پنجشنبه 09:56

شهر سالم، مديريت شهري سالم مي خواهد

غزاله فرقان طريقه- یک مدیر موفق در حوزه شهر، مدیری است که با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و معیشتی مرد و همچنین شریط حاکم بر شهر، به بررسی و مطالعه دقیق شهر پرداخته و با به کارگیری تخصص و مهارت های خودف شهر را به شکلی درآورد که نه تنها خطری سلامت جامعه را تهدیدی نمی کند، بلکه شهروندان در صدد ارتقای این بخش دست در دست مدیران اجرایی نهاده اند. شهری با چنین مدیریت قوی و اصولی، به سرعت پله های ترقی را طی کرده و از بحران های احتمالی به دور است.
پس اولین گام در بهبود شرایط، افزایش سطح سلامت روانی جامعه است. چراکه مردم وقتی ذهنی آرام و به دور از دغدغه های استرس آور داشته باشند، دست به فعالیت های مفید زده و در راستای اهداف مدیریت شهری گام بر می دارند.
نکته اینجاست که باید مدیریت کرد تا عدالت در تمامی حوزه ها برقرار شود و در غیر این صورت نمی توان شهری سالم و به دور از آسیب های اجتماعی را برای شهر متوقع بود.
شهر سالم نیازمند مدیریت شهری سالم در تمامی بخش های اجرایی است که فرجام این نظام سلامت، استحکام زندگی شهری است که یکی از مهم ترین اهداف در حوزه های مدیریتی می باشد. لذا تلاش ها معطوف بر تبیین برنامه های زیرساختی و اصولی با در نظر گرفتن پارامتر های دخیل شهری است.
لازم به ذکر است که سلامت شهروندی تاثیرات زیادی بر چرخه اقتصادی نیز دارد. در واقع اقتصاد یکی از حوزه های کاربردی و حساس در بخش های اجرایی می باشد که در صورت عدم سلامت ارگان های مرتبط یا این حوزه، چرخه اقتصادی با بحران روبرو خواهد شد. این بحران گاها مدت زیادی به طول می انجامد و در این مدت زمان، تاثیرات مخرب خود را بر حوزه های اقتصادی خواهد گذاشت. مدیریت شهری با دخالت بر سیستم مدیریتی و اجرایی و اعمال دستورالعمل های کارساز، این بحران را تا حد زیادی کنترل می کند و از شیوع آن در سایر حوزه ها و حتی بخش های دیگر اقتصادی جلوگیری می کند. بی شک مدیریتی که به عنوان دارو در این حوزه تزریق می شود، خود باید از سلامت کافی برخوردار باشد. چراکه وقتی سیستمی آلوده و مسموم باشد، نمی تواند برای بخش های دیگر چاره ساز و درمان گر باشد.
بحث دیگری که در شهر به چشم می خورد، اقدامات مسکن وار است که برخی از بخش ها را با اقدامات سطحی و به طور کاملا غیراصولی، با مشکل مواجه کرده است؛ این یکی از آفات اداره شهر می باشد که قطعا گریبان گیر شهر و شهروندان خواهد بود. نکته اینجاست که در صورت پیدایش مشکل و معضلی خاص در منطقه ای، به شکل کاملا علمی و اساسی باید به حل آن مشکل پرداخت و استفاده از درمان های مقطعی و مسکن گونه، تنها هزینه های گزافی را متوجه شهر می کند وپس از گذشت زمانی کوتاه، این زخم مجددا سرباز می کند و مشکلات پیش را با درصدی بالاتر به شهر تحمیل می کند. این از دیگر تدابیری است که در صورت انجام، شهر را به نظمی می رساند و از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه می باشد.
از دیگر نکات موثر بر سلامت شهروندی، انتصاب افرادی صالح در جایگاه های اجرایی است که بسیار زیاد بر سلامت شهر تاثیر بسزایی دارد. افرادی با تجربه و تخصص بالا، با اشراف کامل بر حوزه های مدیریتی و شهرنشینی، می تواند شهر را به جایی برسانند که مشکلات زیرساختی به ندرت شهروندان را آزار دهد و همه اقدامات، کاملا اصولی و بررسی شده به مرحله اجرا خواهند رسید. این در حالی است که در انجام پروژه ها و اقدامات، از تخصص و تجارب افراد در حوزه های متفاوت استفاده شود.
این نکته حائز اهمیت است که مردم نیازمند آرامش و آسایش هستند و از این که مدیران دستگاه های اجرایی و مسئولین شهری به زندگی شهروندی و سلامت آن ها اهمیت می دهند، احساس رضایت می کنند. احساس رضایت از جمله نکاتی است که می تواند مردم را در عرصه های مختلف شهری، به مشارکت دعوت کند و با حمایت و مشارکت مردم می توان دست به اقداماتی زد که نه تنها به رفع مشکلات کمک می کند، بلکه سلامت شهر و شهروندان را نیز تضمین می کند. 
امید است که با تلاش و پیگیری های مداوم مسئولین اجرایی و مقامات تصمیم گیرنده شهری بسازیم که در تمامی حوزه ها حرف هایی برای گفتن داشته باشد و آینده درخشانی را برای فردای شهرمان رقم بزنیم. این آینده درخشان نیازمند مشارکت و همدلی همگانی است که باید بیش از پیش جدی گرفته شود و برای تحقق آن سرمایه گذاری کرد.

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
آقای وحیدی، برنامه ای برای رفتگران فردیس دارید؟! آقای وحیدی، برنامه ای برای رفتگران فردیس دارید؟!
به رفتگران که زحمتشان دیده نمیشود توجه ویژه داشته باشید
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
تیم اقتصادی البرز مسلط و قوی عمل می کند تیم اقتصادی البرز مسلط و قوی عمل می کند
شهبازی : رونق اقتصادی و امنیت سیاسی البرز را با جدیت دنبال می کنیم ...
اتحاد مسئولان برای نیل به توسعه  البرز و ایجاد آرامش اتحاد مسئولان برای نیل به توسعه البرز و ایجاد آرامش
گشایش برخی از تنگناهای البرز نیازمند تدبیر ملی است ...
تأکید سرپرست استانداری البرز ؛ تأکید سرپرست استانداری البرز ؛
تعیین تکلیف بیمارستان امام خمینی (ره) در اسرع وقت ...
ضرورت تشکیل کارگروه فرعی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در شهرستان های البرز ضرورت تشکیل کارگروه فرعی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در شهرستان های البرز
شهبازی: برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فرش قرمزی از حمایت پهن کنیم ...
راه برون رفت از تنگناهای اقتصادی راه برون رفت از تنگناهای اقتصادی
توسعه صادرات غیر نفتی و اتکا به اقتصاد مقاومتی ...
معاون استاندار البرز مورد تأکید قرار داد: معاون استاندار البرز مورد تأکید قرار داد:
اهمیت فناوری و فعالیت استارتاپ ها در توسعه کشورها ...
درنشست هم اندیشی مجمع نمایندگان  استان البرز با اداره کل کتابخانه های عمومی تأکید شد؛ درنشست هم اندیشی مجمع نمایندگان استان البرز با اداره کل کتابخانه های عمومی تأکید شد؛
لزوم همکاری همه ارگان ها و ادارات استان با کتابخانه های عمومی در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی ...
پیگیری توسعه فرودگاه بین المللی پیام؛   پیگیری توسعه فرودگاه بین المللی پیام؛
در پنجمین نشست کارگروه توسعه فرودگاه پیام ...