مدیریت شهری، باید در جهت سلامت شهروندان گام بردارد
پرینت
#۶١٢٩
97/09/02 جمعه 00:50

مدیریت شهری، باید در جهت سلامت شهروندان گام بردارد

مديريت شهري


غزاله فرقان طريقه- شهر من شهری است به دور از آلودگی. به دور از تمامی عوامل مخرب. شهر من مردمی دارد زلالف و شفاف. مردمی همیشه حامی. مردمی که در تمامی عرصه ها حضور پررنگ دارند و همیشه حماسه آفرین عمل کردند و همیشه به مقامات شهری خود خالصانه اعتماد کردند. شهر سالم حق مردمی است که دلسوزانه مشارکت می کنند و مادرانه حمایت می کنند.
مدیریت شهری به عنوان یکی از ارکان مهم شهری، بیشترین تاثیر را بر شهر و زندگی شهری دارد. این بخش از مدیریت تمامی حوزه ها را در بر گرفته و به طور کاملا مستقیم بر زندگی مردم اثرگذار است.
یکی از حوزه های مهمی که مدیریت شهری می تواند تاثیرات مطلوبی برآن داشته باشد، سلامت شهری است که سلامت جامعه را نیز به دنبال خواهد داشت و از حوزه های حساس و بسیار تخصصی می باشد
حوزه مدیریت جامع شهری با در نظر گرفتن تمامی پارامترهای موجود در جامعه و با هدف تشکیل جامعه ای سالم، دست به اقداماتی می زند که نه تنها امروز، بلکه سلامت آینده شهر را به سبب وجود عوامل خطیر، تضمین می کند.
امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و همچنین ارتقای سطح فرهنگ و به دنبال آن افزایش سطح بهداشت فردی و اجتماعی، مدیریت شهری به عنوان حوزه ای کاربردی بار سنگینی را بر دوش خود احساس می کند که نیازمند توجه بیشتری از سوی ارگان ها و مسئولین دستگاه های اجرایی می باشد. از طرفی امروز مردم نیز نسبت به گذشته، اشراف بیشتری به مسائل شهری و حوزه های فعال در شهر دارند که این خود عاملی است دال بر افزایش توقع مردم از عوامل اجرایی و تصمیم گیرنده. 
بهداشت و سلامت جامعه از آن دست از حوزه هایی است که مردم نیاز به توجه بیشتری دارند و مایل هستند بیشتر به این بخش توجه شود؛ این در حالی است که در سالیان گذشته آنطور که انتظار می رفت، به این حوزه توجه چندانی نشد. برای مثال اگر مسئله آلودگی هوا را که مطمئنا عامل مهمی است، کنار بگذاریم، بسیاری از خصوصیات محله و شهر ماست که به گفته محققان می‌تواند در ارتقای سلامت ما و حتی پیشگیری از بیماری‌ها مؤثر باشد. تأثیر فضاهای شهری بر سلامت شهروندان یکی از این حوزه هایی است که جای بحث و تامل دارد. در واقع برخی عوامل شهری مانند دسترسی به پارک‌ها و سالن‌های ورزشی، همچنین وجود فروشگاه‌هایی که بتوان به راحتی از آنها میوه و سبزیجات تازه و مناسب خریداری کرد، باعث می‌شود که شهروندان ساکن آن محله، کمتر از سایرین به سمت دیابت نوع۲ پیش بروند،  همچنین میزان دسترسی به حمل‌ونقل عمومی نیز ارزیابی شده و مشخص شده این عامل نیز می‌تواند افراد را از وضعیت پیش‌دیابتی، دور نگه دارد؛ چرا که باعث می‌شود مردم کمتر از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنند و همین احتمالا باعث می‌شود چند قدم بیشتر از زمانی که با خودروی خودشان جابه‌جا می‌شوند، پیاده بروند.
فضاهای سبز بیشتر در محله‌ها هم، علاوه بر نقشی که در تلطیف و پاکیزه کردن هوا دارند و شاید این عامل به طریقی بتواند روی کاهش احتمال وضعیت پیش ‌دیابتی تأثیر داشته باشد، در میزان فعالیت، پیاده‌روی و ورزش‌های گروهی مردم هم مؤثر بوده است.
اما یکی از مهم‌ترین مسائلی که در این نظرسنجی از مردم سؤال شده و معلوم شده در سلامت آنها نقش دارد، مسئله پیاده‌روهای خیابان‌هاست. این در حالی است که  مردم بعضی مناطق پیاده‌روها را برای پیاده‌روی مناسب و خوشایند توصیف می‌کردند، آزمایش‌ها نشان داد که مردم سالم ‌تر هم هستند.
پس این مسئولیت سمگینی برای مدیریت شهری به حساب می آید که با طرح برنامه های مدون و مستمر، اقداماتی در جهت ترویج سلامت خانوارها انجام داده و بتواند نرخ سلامت شهروندی را تا حد مطلوبی افزایش دهد. این اقدام به سبب حساسیت حوزه بهداشت و ارتباط تنگاتنگ ان با سلامت جامعهف نیازمند تخصص و تجربه است. لذا انتظار می رود که این حوزه به دست افرادی کارامد و مسلط به علوم روز اداره شده تا بترین تصمیم گیری ها در این بخش از سوی مداران اجرایی اتخاذ شود.
در چند دهه اخیر، مردم ارتباط زیادی با اطبا برقرار کردند و افزایش نرخ درمان، عاملی بود تا مردم به پیشگیری بیش از درمان توجه کنند. این از اساس ترین شالوده هایی است که در این بخش نیاز به مطالعه دارد و با دقت نظر و بررسی های مسئولین، باید طوری این ابزار را در شهر چید که بتوان رضایت مردم را جلب کرده و به بهداشت و سلامت جامعه کمک کرد.
علاوه بر سلامت جسم، سلامت روح نیز از دیگر عوامل مهم در این حوزه است. مدیریت شهری اصولی در این حوزه ملزم به اجرای برنامه هایی است که مد نظر شهر و شهروندان است.
عواملی چون بیکاری، استرس، تورم، شرایط اقتصادی نامناسب، عدم وجود زیرساخت های مناسب شهری و دیگر عواملی از این دست، بر سلاکت روان افراد تاثیرات بسزایی دارد که به طور کاملا کارشناسانه نیاز به مطالعه دارد. پیشگیری از آسیب ای روانی به سلامت جامعه خود از اقدامات حیاتی مدیریت شهری به حساب می اید.

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
آقای وحیدی، برنامه ای برای رفتگران فردیس دارید؟! آقای وحیدی، برنامه ای برای رفتگران فردیس دارید؟!
به رفتگران که زحمتشان دیده نمیشود توجه ویژه داشته باشید
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
تیم اقتصادی البرز مسلط و قوی عمل می کند تیم اقتصادی البرز مسلط و قوی عمل می کند
شهبازی : رونق اقتصادی و امنیت سیاسی البرز را با جدیت دنبال می کنیم ...
اتحاد مسئولان برای نیل به توسعه  البرز و ایجاد آرامش اتحاد مسئولان برای نیل به توسعه البرز و ایجاد آرامش
گشایش برخی از تنگناهای البرز نیازمند تدبیر ملی است ...
تأکید سرپرست استانداری البرز ؛ تأکید سرپرست استانداری البرز ؛
تعیین تکلیف بیمارستان امام خمینی (ره) در اسرع وقت ...
ضرورت تشکیل کارگروه فرعی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در شهرستان های البرز ضرورت تشکیل کارگروه فرعی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در شهرستان های البرز
شهبازی: برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فرش قرمزی از حمایت پهن کنیم ...
راه برون رفت از تنگناهای اقتصادی راه برون رفت از تنگناهای اقتصادی
توسعه صادرات غیر نفتی و اتکا به اقتصاد مقاومتی ...
معاون استاندار البرز مورد تأکید قرار داد: معاون استاندار البرز مورد تأکید قرار داد:
اهمیت فناوری و فعالیت استارتاپ ها در توسعه کشورها ...
درنشست هم اندیشی مجمع نمایندگان  استان البرز با اداره کل کتابخانه های عمومی تأکید شد؛ درنشست هم اندیشی مجمع نمایندگان استان البرز با اداره کل کتابخانه های عمومی تأکید شد؛
لزوم همکاری همه ارگان ها و ادارات استان با کتابخانه های عمومی در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی ...
پیگیری توسعه فرودگاه بین المللی پیام؛   پیگیری توسعه فرودگاه بین المللی پیام؛
در پنجمین نشست کارگروه توسعه فرودگاه پیام ...