لیست کسانی که واکسن کرونای رایگان دریافت می کنند/ به زودی از بزرگترین تولید کنندگان واکسن در جهان می شویم

لیست کسانی که واکسن کرونای رایگان دریافت می کنند/ به زودی از بزرگترین تولید کنندگان واکسن در جهان می شویم

واکسن روسی به عنوان اولین واکسن کرونا در ایران از سه شنبه به کادر درمان تزریق خواهد شد.

واکسن کرونا و دستیابی به آن در دنیا در اولویت دولت هاست.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، پر بیراه نیست اگر بگوییم رسیدن به واکسن کرونا حالا تبدیل به جنگ جهانی چهارم شده است. در این میان برخی دولت ها برای دستیابی به واکسن کرونا تلاش می کنند، برخی دیگر از دولت ها برای رسیدن به قدرت بیشتر واکسن های بسیاری پیش خرید کرده اند. مسئولان بهداشت و درمان در ایران نیز واکسیناسیون را اولویت قرار داده اند. به همین جهت خرید واکسن از کشورهای دیگر نیز در اولویت قرار گرفته است. واکسن کرونای روسی اولین واکسنی است که به ایران آمده و واکسیناسیون ایران در مقابل بیماری کرونا از سه شنبه به صورت رسمی شروع خواهد شد.

اما ورود این واکسن به ایران با واکنش های بسیاری رورو شد. دکتر کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا تاکید کرد: 6ماه پیش که واکسن اسپوتنیک V را معرفی کرد در کمیته ملی واکسن توسط اساتید و همکاران تحت پیگیری بود. آن زمان تلقی کردیم که واکسن اعلام زودهنگام دارد و به همین دلیل جلب توجه بیشتری کرد.

ورود واکسن کرونای روسی در چند مرحله

وی افزود: به لحاظ فناوری و نتایج مطالعات بالینی یک، دو و سه که بعد از مرداد ماه کلید خورد، نهایتا در هفته های اخیر دوستانمان به این نتیجه رسیدند که این واکسن نیز در پلت فرم خود مزیت های نسبی دارد و می تواند واکسنی موثر، ایمن و اثربخش باشد. خوشبختانه مذاکراتی نیز هم زمان در جریان بود و سفیر ما در کشور روسیه این مذاکرات را نهایی کردند و هم زمان با تصویب در کمیسیون ساخت و ورود این فرآورده به کشور مذاکرات در روسیه نهایی شد و روزهای بعد نیز تفاهم نامه اصلی منعقد شد. طبق این تفاهمنامه ایران 2میلیون واکسن به صورت مستقیم توسط هیئت امنای ارزی خریداری می شود. تقریبا تحویل محموله ها آغاز شده و این دو میلیون دوز در چند مرحله وارد کشور خواهد شد.

کیانوش جهانپور با اشاره به این که تولید مشترک و همراه با انتقال دانش و فناوری موضوع دیگر است که امیدواریم به زودی نهایی شود، اظهار کرد: این بخش طی هفته های آتی توسط در بخش خصوصی فعال می شود و ما شاید یکی از بزرگترین تولید کنندگان در جهان شویم.

واکسن کرونا رایگان نمی ماند

سخنگوی سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سوال که واکسن کرونای ایرانی رایگان در دسترس قرار می گیرد یا خیر؟ گفت: واکسیناسیون در گروه های در معرض خطر، پرخطر و تا زمانی که بخش گسترده ای از گروه های مختلف مردمی واکسینه شوند رایگان خواهد بود. ممکن است در مراحل نهایی جایی که ما از مرز ایمنی جمعی عبور کرده باشیم رایگان بودن واکسیناسیون بلاموضوع شده باشد. اما تا آن زمان حداقل ماها طول می کشد و واکسیناسیون رایگان خواهد بود. واکسیناسیون اگر چه با واکسن اسپوتینگ V و کادر درمان در خط مقدم شروع خواهد شد اما با تایید سازمان غذا و دارو واکسن های دیگری نیز به این کمپین می پیوندند. البته فکر می کنم از مسیر سبد کوواکس نیز برای سال آتی واکسن هایی را وارد خواهیم کرد و با پیوستن واکسن های تولید داخل در اواخر بهار به سبد واکسیناسیون عمومی ادامه پیدا خواهد کرد تا جایی که وارد فاز ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون و البته خروج از همه گیری شده باشیم.

چند دوز واکسن کرونا وارد ایران می شود؟

دکتر کیانوش جهانپور در پاسخ به این سوال که واردات واکسن کرونا به ایران چه مقدار است؟ تاکید کرد: برآورد اولیه بیش از 140میلیون دوز در کشور نیاز است که 16.8 میلیون دوز از این نیاز از طریق سبد کوواکس تامین می شود و مقداری کمتر از 16.8 میلیون دوز نیز توسط شرکت ها به ایران وارد خواهد شد. مابقی یا تولید مشترک خواهد بود یا تولید ملی.

 


برچسب ها: واکسنکرونا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه