لابراتوار کشت بافت حسامی فردیس؛
پرینت
#۶٣٩۶
98/03/05 يكشنبه 14:34

لابراتوار کشت بافت حسامی فردیس؛

صاحب تکنولوژی کشت بافت خودریشه زا در کشور

فردیس نیوز-  فعالیت لابراتوار کشت بافت حسامی در فردیس مورد تأیید معاون علمی و فناوری رئیس جمهور قرار گرفت تا پس از ثبت در قالب شرکت  های دانش بنیان،  مورد حمایت دولت قرار گیرد.

به گزارش فردیس نیوز، در حاشیه  بازدید سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ، استاندار البرز و جمعی از مسئولان استان و شهرستان  از لابراتوار کشت بافت حسامی، شهریار حسامی با تشریح فعالیت های این لابراتوار گفت: این لابراتوار صاحب تکنولوژی کشت بافت خودریشه زا در سطح کشور است که در این حوزه در بالاترین رده جهانی قرار دارد. امیدواریم با حمایت دولت بتوانیم این فناوری  را به سایر کشورها انتقال دهیم.

مسئول لابراتوار کشت بافت حسامی عمده فعالیت این لابراتوار را در کشت بافت  گردوی خودریشه زا ذکر کرد و افزود: با توجه به اینکه گردو در طبیعت نمی تواند ریشه زایی داشته باشد و به صورت بذری کشت می شود، تلاش کردیم گردو از طریق کشت بافت، به ریشه زایی برسد که درصد تطابق آن در گلخانه بالای 80 درصد است.

وی صفات ژنتیکی یکسان  را از جمله مزایای گردوی خودریشه زا برشمرد و اظهار داشت: در این کشت، نقاط ضعف و قوت و خصوصیات مثبت و منفی در بافت گیاه، قابل تشخیص است که می توان بر اساس آن نقاط قوت را تقویت کرد. ضمن اینکه در  روش سنتی، هر هکتار باغ گردو از نوع چَنلِر،  یک و نیم تن محصول دارد که این رقم با روش کش بافت در سال پنجم ، حدود 5 تن و در سال دهم حدود 8 تن بار خواهد داشت  که چندین برابر روش سنتی است.

به گفته حسامی  این لابراتوار فعالیت در زمینه کشت بافت را از 1374 آغاز  و  در سال 78 تجاری سازی کرده است

 

1 دیدگاه

98/12/08 پنجشنبه 13:08
[1] سید کاووس:

احسنت به مهندس حسامی که بنیان گذار کشت بافت گردو در کشور هستند. انشاالله موفق باشند

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز