قویترین ماده اطفاء حریق دنیا؛
پرینت
#۴٧٩۴
95/12/24 سه شنبه 18:26

قویترین ماده اطفاء حریق دنیا؛

اختراعی که می توانست جلوی فاجعه پلاسکو را بگیرد/ گفتگویی متفاوت با نابغه ای که عشق به وطن را به رفاه در کشورهای دیگر ترجیح می دهد

فردیس نیوز - فاجعه پلاسکو و شهادت جمعی از آتش نشانان عزیز کشورمان اتفاقی بود که دل همگان را به درد آورده و هرگز از اذهانمان پاک نخواهد شد. حادثه ای که با یک آتش سوزی کوچک شروع شد و در نهایت با فاجعه ای خاتمه یافت. وقتی برای چندمین بار فیلم ابتدایی آتش سوزی پلاسکو را نگاه می کردم سوالی ذهنم را درگیر خود کرد که چرا باید یک آتش سوزی کوچک اینگونه فاجعه آفرین باشد ؟! چرا با پیشرفت دیوانه وار علم، نباید راه حلی مناسب برای این پدیده طبیعی پیدا شود و تا به کی باید جان انسان های بیگناه در خطر باشد؟! به ناگاه یاد نابغه ای افتادم که به گفته خود قویترین ماده اطفاء حریق در جهان را ساخته است ولی کسی به او و معجزه اش توجهی نمی کند. در روزحادثه پلاسکو به یاد آن نابغه افتادم و یاد آن روز که در یکی از جلسات فقط به گرفتن شماره اش اکتفا کرده بودم تا سر فرصت با او مصاحبه ای داشته باشم و از مسئولینی که او را حمایت نکرده بودند انتقاد کنم! و حالا من یکی از مقصرین بودم که رسالت و وظیفه خود را برای آگاه سازی به درستی انجام نداده بودم.  با او تماس گرفته و خواستم که به دفتر تحریریه بیاید او هم با کمال میل به دعوتم پاسخ مثبت داد و آمد. آنچه در ذیل می خوانید ماحصل  گفت و گویی چند ساعته با این نابغه عاشق ایران است. نابغه ای که اگر خودش و اختراعش را جدی می گرفتند شاید هیچوقت شاهد چشمان اشکبار خانواده قربانیان ساختمان پلاسکو نبودیم. نابغه ای که با وجود تندیس ها و جوایز متعدد داخلی و خارجی، چشم امید به همت مسئولانی دارد که در کنار حمایت از نوابغ وطنی و اختراعات داخلی، اندکی هم به فکر آینده و از همه مهمتر جان مردم بی گناه باشند.

حمید گروسی آمد؛ مخترع قویترین ماده اطفاء حریق دنیا و به گفته خودش مخترع دستگاه و مواد آتش خاموش کن با کف مخصوص، میهمان ما در دفتر تحریریه بود تا بگوید از اختراعی که می توانست در کوتاهترین زمان ممکن آتش پلاسکو را سرد کند و بگوید از اختراعش که توانایی خاموش کردن مخزن یک پالایشگاه را در کمتر از 3 ساعت داراست.

حمید گروسی متولد آذرماه 1353 در ماهدشت کرج و فارغ التحصیل مهندسی شیمی نفت از دانشگاه آزاد تهران است. عضو بنیاد ملی نخبگان ایران و پارک علم و فناوری البرز، فناور  برتر سال 95 استان البرز، مخترع نمونه  سال 94 جشنواره بنیاد ملی نخبگان رویش،  دارنده لوح تقدیر از جشنواره نورنبرگ آلمان و رئیس انجمن بتون سبک استان البرز  است. اختراع وی در حال حاضر به مرحله نهایی جشنواره های خوارزمی و اختراعات بزرگ ایران راه یافته و منتظر اعلام نتایج نهایی است.

بعد از اندکی گفت و گو و آشنایی باهم به سراغ مصاحبه رفتیم. از او در مورد سوابق تحصیلی و شغلی اش پرسیدم و گفت: در دوران دانشجویی با گذراندن کارآموزی در مؤسسه استاندارد و طی دوره های مختلف آزمایشگاه های شیمی و شناخت کافی مواد شیمیایی چون گریس، نفت، شوینده های صنعتی، پلیمرها، مواد معدنی، چسب، رنگ، حلال های شیمیایی و غیره توانستم در تولیداتم بهترین کیفیت را ایجاد کنم.همزمان با دوره سربازی مسئولیت کنترل کیفیت چند شرکت، در تولید پودر و کپسول آتش نشانی را بر عهده گرفتم. سال 81 شرکت تولیدی مواد شوینده و رنگ تأسیس کردم. در سال 84 به کشور امارات مهاجرت کردم و در شرکتی مسئولیت کنترل کیفیت پودر و فوم آتش نشانی را  عهده دار شدم. در سال 88 و پس از بازگشت به ایران به تولید پودر و فوم آتش نشانی، بتون و عایق های سبک مشغول شدم و در سال 92 با بیش از 15 سال تجربه در خصوص مواد آتش نشانی و عایق ، پس از 6 ماه  آزمایشات مستمر با ترکیب فوم، مواد آتش نشانی و بتون سبک به ترکیب فوق العاده قوی اطفاء حریق دست یافتم.

با اندکی هیجان ادامه می دهد: پس از ساخت دستگاه مخصوص این ماده، اختراع خود را به ثبت رساندم.این ماده کفی است که از ترکیب آب، پودر معدنی ویژه ضد حریق و کف آتش نشانی تولید می شود. در برابر شعله های آتش نمی سوزد و حباب های آن بدون شکستن، پایدار می ماند. این ماده بر خلاف خاموش کننده های موجود هر سه ضلع مثلث آتش یعنی اکسیژن، ماده سوختی و حرارت را در کوتاهترین زمان بدون اثرات معمول آتش از جمله دود، بخار و یا گاز قطع کرده، کاهش دما در ماده سوختی را به حدی می رساند که بلافاصله می توان به آن دست زد. کمی هیجان خود را کنترل می کند .

انگار از چیزی ناراحت است یا شاید با مقایسه ای ساده حسرتی را در دل خود می شکند، می گوید: دمای  100 لیتر گازوئیل پس از یک دقیقه سوختن به 1500 درجه سانتیگراد می رسد که با استفاده از این ماده ظرف 3 ثانیه خاموش شده و دمای آن به 20 درجه کاهش می یابد. این تست در زمان سفر ریاست محترم جمهوری در پارک علم و فناوری البرز انجام شد. خیلی ها شگفت زده شده و تحسین کردند. اما دریغ از اندکی حمایت! ادامه می دهد: کلیه ترکیبات این ماده در داخل کشور موجود بوده و دوستدار طبیعت است.

از مزایای دیگر اختراعش که پرسیدم احساس کردم هیجان و کمی هم برافروختگی در او نمایان شده است. میوه ای به او تعارف کردم و بعد از اندکی به مصاحبه خود برگشتیم و اینگونه ادامه داد: به دلیل پایداری حباب های آن نیازی به شلنگ و سرنازل مخصوص آتش نشانی نداشته و با هر شلنگی قابل استفاده است.  این ماده را می توان بدون حضور آتش نشان، با استفاده از لوله یا  بوسیله هلی کوپتر در مناطق مرتفع بویژه مخازن پالایشگاه ها به کار برد. ماده مورد نظر از جمله خاموش کننده های ABC  است که می تواند برای اطفاء حریق آتشهای نفتی، گازی و مواد خشک مورد استفاده قرارگیرد. دستگاهی که این ماده بوسیله آن آتش را اطفاء می کند، قابل شارژ و استفاده مجدد در لحظه بوده و قابلیت نصب بر روی  خودروهای آتش نشانی، پالایشگاه ها، پمپ بنزین ها، برج های ساختمانی و غیره را دارد.

گروسی در پاسخ این سوال که آیا در کشور از شما حمایتی بعمل آمده یا از سایر کشورها پیشنهادی برای ارائه طرح خود داشته اید، می گوید: این ماده و دستگاه آن را در سال 92 اختراع کرده و به ثبت رساندم و در حال حاضر آماده تولید صنعتی است. اما همچنان پیگیر مراحل کسب جوازهای مختلف و استانداردسازی آن هستم. از کشورهای مختلفی چون  امریکا و چند کشور اروپایی پیشنهاداتی برای ارائه طرحم داشته ام.  اما با وجود همه سختی ها دوست دارم این اختراع در کشور خودم مورد استفاده قرار گیرد.کشور من دارای سرمایه های عظیمی چون ملتی سراپا عشق، فداکاری، ایثار، جوانانی نخبه و منابع اقتصادی و صنعتی بسیاری است که ابر قدرت های دنیا برای دست یابی به هر یک از این سرمایه ها میلیون ها دلار هزینه می کنند. من بدون هیچگونه نیاز مالی  و تنها  با عشق به سرزمین و مردم کشورم می خواهم به آنها خدمت کنم. چرا که با تولید انبوه این اختراع بیش از هزار نفر به طور مستقیم و حدود 10 هزار نفر بطور غیر مستقیم مشغول به کار می شوند. و مهمتر از هرچیز نجات جان مردم بالاترین انگیزه انجام این کار است.

گروسی با بیان اینکه کشور ما از جمله مناطق حادثه خیز و در معرض حوادثی چون سیل، زلزله، حوادث مرتبط با منابع نفتی و کارخانجات شیمیایی می باشد گفت: همواره پیشگیری بهتر از درمان بوده و نباید حتی از کوچکترین  خطاها در رعایت نکات ایمنی چشم پوشی کرد. حفظ جان انسان ها باید در اولویت امور قرار گیرد.  حادثه پلاسکو که متأسفانه جان بسیاری از هموطنانمان را گرفت و همه ما با هریک از آتش نشانان محصور در آوار و آتش سوختیم، درس بزرگی بود تا همه باهم کمک کنیم فرهنگ ایمنی در جامعه نهادینه شود.

از او بخاطر حضور و صحبت های خوبش تشکر کردم و وقت رفتن در حالیکه دستش در جیب پالتوی بلندش بود با کمی تأسف که در کلماتش موج می زد گفت: ای کاش آن زمان که از طریق یکی از دوستان به شهرداری تهران اختراعم را پیشنهاد دادم، قبول می کردند.

 

 

 

 

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش  برای اولین بار در البرز؛ ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش برای اولین بار در البرز؛
راه اندازی ۴ سامانه الکترونیکی در جهت تسهیل در امور فرهنگیان ...
ضرورت  توجه ویژه به موضوع سرویس مدارس	ضرورت توجه ویژه به موضوع سرویس مدارس
سرویس مدارس می تواند یک کلاس فرهنگی باشد ...
سیل مهربانی همکلاسی های البرز برای کمک به دانش آموزان لرستان سیل مهربانی همکلاسی های البرز برای کمک به دانش آموزان لرستان
قاسمی: با سیل مهربانی و سد دانایی با مشکلات مقابله می کنیم ...
بارش های امسال و تغییر  وضعیت در حوزه منابع آبی کشور بارش های امسال و تغییر وضعیت در حوزه منابع آبی کشور
کولیوند: سیل کمک های مردمی به سیل زدگان، نتیجه همبستگی ملت ایران است ...
سیل مهربانی همکلاسی های البرز سیل مهربانی همکلاسی های البرز
و مشارکت بیش از 700 مدرسه و مرکز آموزشی در آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج ...