فلاح نژاد در نشست شورای حفاظت از منابع آب فردیس مطرح کرد:

آبفای استان در اجرای طرح سیستم تصفیه فاضلاب در فردیس کوتاهی می کند/ تأکید بر لزوم فرهنگسازی و اصلاح الگوی مصرف در جامعه/ تشکیل NGO ها و نهادهای مردمی در راستای حفظ منابع آب

 فردیس نیوز - نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان فردیس با حضور معاون سیاسی انتظامی فرمانداری و مسئولین دستگاه های ذیربط صبح امروز یکشنبه 11 تیرماه به منظور بررسی کمیت و کیفیت آب شهرستان در محل فرمانداری برگزار شد.

به گزارش فردیس نیوز، در این نشست معاون سیاسی انتظامی فرمانداری فردیس ضمن تأکید بر لزوم حفاظت از منابع آبی موجود در شهرستان ، اجرای طرح سیستم تصفیه فاضلاب در فردیس و شهرک صنعتی سیمین دشت را به  منظور جلوگیری از آلودگی سفره های آب زیرزمینی ضروری دانست.

 وی با بیان اینکه آبفای استان در اجرای طرح سیستم تصفیه فاضلاب در فردیس کوتاهی می کند گفت: برای اجرای این طرح زمینی در جنب نیروگاه منتظر قائم در نظر گرفته شده و طرح مورد نظر در شورای عالی محیط زیست تأیید شده واگذاری زمین مورد نظر به دلیل اختلف بین بنیاد کوثر و کمیته امداد با مشکل مواجه شده است.

محمدرضا فلاح نژاد اظهار داشت: از سوی بانک توسعه اسلامی 400 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این طرح تخصیص یافته  که آبفای استان باید فورا نسبت به تملک زمین مورد نظر و جذب این بودجه اقدام و گزارش اقدامات را به فرمانداری ارسال کند . آبفا موظف است  در صورت عدم توافق مالکین زمین ، ملک دیگری را برای این منظور در نظر گیرد.

وی افزود: برای اجرای سیستم تصفیه فاضلاب شهرک صنعتی سیمین دشت نیز در سفر ریاست جمهوری 2 میلیارد تومان تخصیص یافته و به شهرداری کرج تحویل داده شده است. هیئت مدیره شهرک صنعتی سیمین دشت با برقراری تعامل و همکاری شهرداری کرج و همچنین ارائه برنامه زمان بندی،  باید نسبت به هزینه کرد این میزان اعتبار در راستای اجرای طرح تصفیه فاضلاب شهرک اقدام نماید که طبق توافق صورت گرفته مابقی اعتبار  توسط صنعتگران این شهرک تأمین  خواهد شد.

معاون سیاسی انتظامی فرمانداری فردیس ضمن تأکید بر لزوم فرهنگسازی و اصلاح الگوی مصرف در جامعه با کمک دستگاه های مرتبط و رسانه ها گفت: تشکیل NGO ها و نهادهای مردمی می تواند در راستای فرهنگسازی و حفاظت از منابع آب شهرستان مؤثر باشد.

وی از امورآب و اداره محیط زیست خواست تا با برگزاری همایش و بیان دغدغه ها و مسائل منابع آبی شهرستان، ضمن اگاهی بخشی به عموم مردم ، نسبت به تأسیس نهادهای مردمی در این خصوص اقدام و از ظرفیت احزاب و گروه های مردمی برای حفظ منابع آبی شهرستان فردیس استفاده شود.

فلاح نژاد در بخش دیگری از این نشست گفت: به منظور تعادل سازی سفره های آب زیرزمینی شهرستان، توسط امور آب زمینی در منطقه سرحدآباد تخصیص یافته و با تأمین اعتبار از محل تملک و دارایی اجرا شود.

وی افزود: به منظور حفظ منابع آب شهرستان و با پیگیری امور آب، سیستم خنک کننده  نیروگاه منتظر قائم شهرستان فردیس به روز رسانی شود.

گفتنی است جداسازی اداره امور آب مشکین دشت و محمد شهر ، استفاده از گونه های کم یاب گیاهی در فضای سبز شهرستان، استفاده از آب خام برای آبیاری فضای سبز  توسط شهرداری ها و دهیاری و جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز  در شهرستان از دیگر مصوبات این نشست بود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه