فرماندار فردیس در نشست انجمن کتابخانه های عمومی :

تسریع در افزایش زیرساخت های کتابخانه ها و دستیابی به اهداف در اولویت تصمیم گیری ها قرار گیرد

فردیس نیوز- آخرین نشست انجمن کتابخانه های شهرستان فردیس در سال جاری صبح امروز 22 اسفندماه  با حضور مدیرکل کتابخانه های استان البرز، فرماندار، معاون سیاسی انتظاامی فرمانداری و سایر اعضای انجمن کتابخانه های شهرستان در محل فرمانداری برگزار شد.

به گزارش فردیس نیوز، در این نشست پیشنهاداتی در خصوص تعیین تکلیف زمین های ویژه احداث کتابخانه در مشکین دشت ارائه و مورد بررسی قرار گرفت. همچنین ارائه گزارشی از اجرای مصوبات گذشته و برنامه های بلندمدت، کوتاه مدت و میان مدت انجمن کتابخانه های عمومی فردیس و معرفی یک کتاب توسط رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از اقدامات حاضرین در این نشست بود.

در این نشست فرماندار فردیس ضمن تأکید بر اهمیت کتابخوانی در ارتقای فرهنگ عمومی جامعه گفت: همه دستگاه ها با تعامل بیشتر با نهاد کتابخانه های عمومی باید در راستای توسعه فرهنگ کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه در منطقه تلاش کنند.

وی  با اشاره به حجم جمعیت شهرستان و فقر زیرساخت های کتابخوانی در فردیس افزود: بسیاری از برای افزایش کتابخانه های شهرستان به تعامل بیشتر شهرداری نیاز داریم و امیدواریم با استقلال شورا و شهرداری در اردیبهشت ماه آتی بتوانیم به اهداف مورد نظر در این خصوص دست پیدا کنیم.

حمید احدی در خصوص زمین کتابخانه شهرک بعثت گفت: با پیگیری های فرمانداری شهرداری مشکین دشت در صورت موافقت شورای این شهر، طبقه سوم فرهنگسرای شهرک بعثت با مساحت 600 متر را ظرف سه ماه احداث و در اختیار نهاد کتابخانه ها قرار داده و  با توجه به انقضای مهلت اجرا توسط نهاد کتابخانه ها زمین مورد نظر در شهرک بعثت را بازپس گیرد.

وی با بررسی پیشنهادات مختلف در خصوص زمین های کتابخانه بعثت و کریم آباد مشکین دشت تصریح کرد: در امور انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان فردیس رسیدن به اهداف مورد نظر در خصوص افزایش زیرساخت ها و تسریع آن باید در اولویت قرار گیرد.

 فرماندار فردیس ادامه داد: در نشستی که با معاون حقوقی نهاد کتابخانه های کل کشور، مدیرکل نهاد کتابخانه های استان، نمایندگان شورا و شهرداری مشکین دشت، اعضای انجمن کتابخانه های شهرستان به زودی برگزار می شود پیشنهادات بررسی و  تصمیم نهایی در خصوص زمین های کتابخانه مشکین دشت اتخاذ می گردد.

در ادامه این نشست مدیر کتابخانه های عمومی فردیس ضمن ارائه گزارشی از مصوبات جلسه گذشته به استقبال مردم از اهدای کتاب اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جاری 14 هزار جلد کتاب در کتابخانه های شهرستان ثبت شده که 5800 جلد آن کتاب های اهدایی توسط همشهریان محترم بوده است.

وی افزود: همشهریان می توانند کتاب های فرسوده خود را نیز در  این صندوق ها بیاندازند.

گلشن شیرمحمدی با تأکید بر لزوم نهادینه سازی فرهنگ اهدای کتاب در جامعه گفت: ظرف یک ماه گذشته با نصب صندوق جمع آوری کتاب های اهدایی که برای اولین بار در سطح کشور در فردیس ابتدای کانال غربی نصب شد، بیش از 580 کتاب از این صندوق جمع آوری شده که نشاندهنده استقبال مردم و موفقیت اجرای این طرح است که می توان آن در سراسر شهرستان اجرا کرد.

 وی ادامه داد: با همکاری شهرداری مشکین دشت 5 صندوق کتاب های اهدایی در سطح این شهر نصب خواهد شد.

شیر محمدی  ضمن اشاره به این نکته که کتابخانه ها تأثیرگذارترین نهاد فرهنگی جامعه است و  با استفاده از اعضای نخبه می تواند در پیاده سازی مدل های فرهنگی در جامعه مشارکت کند گفت: شهرداری ها طی نشست تخصصی با نهاد کتابخانه ها و استفاده از نقطه نظرات و راهکارهای مختلف می توانند نسبت به اجرای طرح تفکیکی زباله از مبدأ اقدام کنند.

وی همچنین از ثبت رسمی انجمن خیرین کتابخانه ساز شهرستان خبر داد.

در بخش دیگری از این نشست مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز شهرستان فردیس با تشریح اهداف بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت این انجمن، جلب مشارکت و افزایش همکاری خیرین در توسعه، تأمین منابع و تجهیز کتابخانه های شهرستان، توسعه و بهسازی کتابخانه ها، برگزاری همایش تجلیل از خیرین کتابخانه ساز و جذب مشارکت های مردمی را از اهداف این انجمن ذکر کرد.

مهدی کیان گفت: این انجمن در نظر دارد با مشارکت خیرین در خصوص تأمین نوشت افزار و کتاب برای دانش آموزان بی بضاعت در سال تحصیلی آینده اقدام نماید.

در ادامه این نشست کتاب" نکته های ناب " در 5 جلد و 15 فصل نوشته رهبر انقلاب توسط رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی و مقرر شد در نشست بعدی معاون سیاسی انتظامی فرمانداری به معرفی کتاب اقدام نماید.

گفتنی است در این نشست با موافقت رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان  مقرر شد با همکاری دکتر صالحی رئیس دانشگاه فرهنگیان و مدیر کتابخانه های عمومی موارد تئوریک وظایف و اهداف شورای فرهنگ عمومی از کتابی با همین مضمون مشخص شده و اهداف شورای فرهنگ عمومی فردیس بر اساس آن تعریف شود.

 در پایان حکم ثبت انجمن خیرین شهرستان توسط فرماندار فردیس به مهدی کیان مدیرعامل این انجمن اهدا شد.

،


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه