فردیس نیازمند 10 هزارمترمربع فضای کتابخانه است

مردم باید بدانند که علاوه بر مدرسه، مسجد و بیمارستان ساخت کتابخانه ها نیز به حمایت و کمک خیرین نیاز دارد

فردیس نیوز - شهرستان نوپای فردیس کمبودهای بسیاری در زیرساخت های شهری از جمله فضاهای آموزشی، فرهنگی، تفریحی و غیره دارد. سرانه کتابخانه های عمومی فردیس با جمعیتی بالغ بر 500 هزار نفر، کمتر از 70 سانتی متر بوده  و بیش از 20 سال است که در فردیس کتابخانه ای احداث نشده در حالیکه با توجه به مهاجر پذیری بالای آن، جمعیت این منطقه با رشد حداکثری در سالهای اخیر مواجه بوده است. به منظور توسعه و ارتقای سرانه کتابخانه های عمومی، انجمن خیرین کتابخانه ساز شهرستان فردیس به عنوان اولین انجمن خیرین شهرستان، از سال گذشته بصورت رسمی کار خود را آغاز کرده و فعالیت هایی نیز برای شناسایی و جذب حمایت خیرین داشته که به همین منظور با دونفر از اعضای این انجمن به گفتگو نشستیم و اهم فعالیت های آنها را جویا شدیم.

آقایی، عضو هیئت رئیسه انجمن خیرین کتابخانه ساز شهرستان فردیس جذب حمایت و مشارکت مردمی برای توسعه  کتابخانه های عمومی را از مهمترین اهداف انجمن خیرین دانست و افزود: مردم باید بدانند که علاوه بر مدرسه، مسجد، درمانگاه، بیمارستان و غیره، ساخت کتابخانه ها نیز به حمایت و کمک خیرین نیاز داشته و در حال حاضر کمک به حوزه فرهنگ و ارتقاء سطح فرهنگ عمومی جامعه از مهمترین  مسائل مورد نیاز جامعه است.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              ووی وی با بیان اینکه جذب کمک های مردمی برای ساخت کتابخانه باید در جامعه فرهنگسازی شود گفت: اطلاع رسانی و فضاسازی مناسب از طریق رسانه های مختلف و فضای مجازی و همچنین تبلیغات محیطی با تعامل سایر نهادها می تواند در شناسایی ظرفیت های بالقوه خیرین و جذب مشارکت مردمی برای ساخت کتابخانه های عمومی مؤثر باشد.

آقایی ضمن اشاره به وجود 4 کتابخانه عمومی در فردیس اظهار داشت: در حال حاضر فردیس حداقل به 10 کتابخانه عمومی دیگر نیاز دارد که انجمن خیرین در گام اول، از طریق معتمدین مناطق مختلف شهرستان، به شناسایی و برقراری ارتباط با خیرین برای توسعه کتابخانه های موجود و یا ساخت کتابخانه در همان منطقه اقدام کرده است.

وی در خصوص زمین رزکان نو با کاربری کتابخانه که هنوز ساخته نشده و در اختیار شهرداری می باشد گفت: با پیگیری انجمن خیرین کتابخانه ساز فردیس و همکاری هیئت مدیره شهرک، با دسترسی به نقشه های اصلی منطقه، کاربری کتابخانه در این ملک محرز شد. بر اساس مذاکرات انجام شده با مهندس ارتقایی معاونت عمرانی استانداری البرز مقرر شد که با توافق شهرداری و نهاد کتابخانه های عمومی درجلسه ای با حضور اعضای انجمن و مهندس ارتقایی این ملک به کتابخانه های عمومی واگذار شود.

آقایی همچنین کمک سایر ادارات و نهادها بویژه شهرداری را در توسعه کتابخانه های عمومی فردیس ضروری خواند و افزود: واگذاری حق انتفاع و یا اداره کتابخانه های غیرفعال شهرداری بصورت مشارکتی با نهاد کتابخانه ها در صورت همکاری شهرداری، می تواند گام مثبتی در افزایش سرانه کتابخانه فردیس باشد که امیدواریم با استقلال مجموعه مدیریت شهری فردیس شاهد رشد و توسعه  شهرستان بویژه در حوزه فرهنگی باشیم.

اکبر آقالر عضو دیگر انجمن خیرین کتابخانه ساز فردیس در خصوص اقدامات انجمن گفت: در بسیاری از مناطق فردیس ،  تعهد شهرک سازان در خصوص ایجاد مراکز فرهنگی اجرا نشده است. از آنجمله در شهرک 110 شرکت تعاونی مسکن کارکنان کمیته امداد از اجرای کاربری فرهنگی سرباز زده که با پیگیری انجمن خیرین کتابخانه ساز فردیس و همکاری مدیرعامل و هیئت مدیره جدید مقرر شد یک قطعه زمین هزار متری در منطقه به کتابخانه های عمومی اختصاص داده شود.

وی همچنین از طرح توسعه کتابخانه مقدس اردبیلی در منظریه با استفاده از ظرفیت خیرین منطقه سخن گفت.آقالر ضمن اشاره به تراکم جمعیتی در مناطق ارم، وحدت و اهری نیاز به احداث کتابخانه در این مناطق را ضروری دانست و افزود: درخواست اختصاص یک قطعه زمین در منطقه ارم توسط انجمن خیرین کتابخانه ساز فردیس به ستاد اجرایی فرمان امام داده شده که در صورت رفع اختلاف با معارض، در اختیار کتابخانه های عمومی قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه در شهرک خانه نیز شهرک ساز به تعهدات خود در خصوص ساخت مجموعه فرهنگی اقدام نکرده گفت: در این شهرک در حال حاضر مهد کودکی بصورت غیرقانونی در حال فعالیت می باشدکه از طریق قانونی تقاضای تخلیه آن و اختصاص این مکان به کتابخانه عمومی داده شده است.

آقالر عضو انجمن خیرین کتابخانه ساز فردیس با بیان اینکه فردیس نیازمند 10 هزارمتر فضای کتابخانه است گفت: در سال های اخیر شهرداری با افزایش فروش تراکم موجب افزایش جمعیت فردیس شده در حالیکه زیرساخت های موجود هرگز متناسب با جمعیت منطقه نیست. آخرین کتابخانه فردیس در سال 75 ساخته شده وحتی یک متر هم به سرانه کتابخانه افزوده نشده اما جمعیت این شهر چندین برابر شده است.

وی اظهار امیدواری کرد که با  استقلال مدیریت شهری فردیس زمینه رفع کمبودها، تأمین زیرساخت های لازم و رشد و توسعه منطقه فراهم شود.

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه