فردیس از فقر فضای کتابخانه ای به شدت رنج می برد

فردیس نیوز- نایب رئیس کمیسیون عمران شورای شهر کرج اظهار داشت: فردیس با 500 هزار نفر جمعیت از فقر فضای کتابخانه ای به شدت رنج می برد.

به گزارش فردیس نیوز ، مریم قهرمانی ادامه داد: با توجه به توصیه موکد دین مبین اسلام به کتابخوانی و اهمیت مطالعه در ارتقای سطح آگاهی و دانش انسانها، جا دارد که مسئولان مقدمات بسط و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی را در جامعه مهیا کنند. موضوعی که در برخی مناطق پرجمعیت استان مثل شهرستان 500 هزار نفری فردیس به خوبی رعایت نشده و شاهد فقر شدید فضای کتابخانه ای در آنها هستیم.

عضو پارلمان شهری کرج با اشاره به تشکیل انجمن کتابخانه ها ویژه مناطق 3 و 10 شهرداری این کلانشهر، اذعان داشت: با توجه به آثار و برکات مثبت تشکیل این انجمن در رشد سرانه های کتابخوانی و رفع نیازهای شهرستان 500 هزار نفری فردیس، جا دارد که این انجمن در دیگر مناطق کلانشهر با حضور نمایندگانی از نهادهای دولتی، نیمه دولتی و عمومی تشکیل شود و به فعالیت بپردازد.

وی، با تاکید بر اینکه طبق استانداردها باید به ازای هر 100 نفر باید هشت متر فضای کتابخوانی وجود داشته باشد، ادامه داد: این در حالی است که هم اکنون شهر فردیس با بهره مندی از 500 هزار نفر جمعیت تنها صاحب چهار کتابخانه است.

این عضو شورای اسلامی شهر کرج، گسترش فضای مجازی را یکی از آسیب های جامعه کنونی برشمرد و تصریح کرد: وجود رغبت عمومی به این فضاهای مجازی بدون توجه به آسیب های آن، سبب شده است میل مردم به مطالعه کتاب و آثار نوشتاری کاهش قابل ملاحظه ای پیدا کند؛ این در حالی است که به راستی هیچ نوع مطالعه و منبعی جایگزین کتاب نشده و نمی تواند جای خالی کتابخوانی و مطالعه در جامعه را پر کند.

قهرمانی در بخش دیگری از سخنانش، یکی از خروجی های مثبت انجمن کتابخانه های عمومی فردیس را ساماندهی کتابخانه های مناطق 3 و 10 شهرداری کرج عنوان کرد و اذعان داشت: در قالب این انجمن ها تجهیزات کتابخانه ها مورد بررسی قرار گرفت و مطالبات اداره کل کتابخانه ها که شامل نیم درصد از درآمد شهرداری بوده است، در حال پیگیری و وصول می باشد.

نایب رئیس کمیسیون عمران شورای شهر کرج در پایان تاکید کرد: باید نگرش مسئولان به موضوع کتابخوانی تغییر کند و با خروج از نگاه صرف عمرانی یا مذهبی به مجموعه شهر، حوزه فرهنگ را به عنوان یک زیرساخت بسیار ضروری و اساسی برای ساخت شهر و ارتقای فرهنگ شهروندان تقویت کنیم.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه