فراخوان جشنواره «طراحی لباس کتابدار» نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

فردیس نیوز - اداره‌کل فرهنگی نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور با انتشار فراخوانی، شرایط شرکت در جشنواره «طراحی لباس کتابدار» را تشریح کرد.

به گزارش فردیس نیوز، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با همکاری کارگروه مد و لباس معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف ایجاد هماهنگی در پوشش کتابداران جشنواره «طراحی لباس کتابدار» را برگزار می‌کند.

نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به همین منظور با انتشار فراخوانی از کلیه طراحان و تولیدگنندگان لباس دعوت به عمل آورده تا طرح‌های پیشنهادی خود را در دو بخشِ لباس بانوان کتابدار (ویژه 6 ماهه اول و دوم سال) و لباس آقایان کتابدار (ویژه 6 ماهه اول و دوم سال) حداکثر تا روز سی و یکم تیرماه سالجاری به دبیرخانه این جشنواره واقع در اداره‌کل فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور یا رایانامه  farhangi@iranpl.ir ارسال کنند. 

در بخش دیگری از این فراخوان با اشاره به شرایط عمومی شرکت در جشنواره «طراحی لباس کتابدار» خاطرنشان شده است: شرکت برای کلیه طراحان و فعالان این حوزه، اعم از طراحان لباس مشاغل، طراحان لباس اجتماع و... آزاد است و هر طراح می‌تواند حداکثر با 5 اثر، بدون تکرار در مسابقه شرکت کنند.

 این فراخوان در ادامه با اشاره به سایز لباس‌های طراحی شده و مبانی نظری طرح‌ها آورده است: استاندارد سایز لباس‌ها باید بر مبنای سایزهای (38 تا 40 : زنانه و 48 تا 50: مردانه) باشد. همچنین ارائه مبانی نظری طرح‌های ارائه شده در کلیه بخش‌ها نیز در حداقل 100 کلمه الزامی است.

 فراخوان جشنواره طراحی لباس کتابدار در خصوص نحوه ارسال آثار و اعلام نتایج نیز بیان کرده است: طرح‌های اولیه (اجرای دستی یا رایانه‌ای) می‌بایست به صورت رنگی در قطع A3 به همراه ارائه لباس تکمیل شده و ملحقات (شامل: پوشش سر، شلوار، ...) آن به دبیرخانه جشنواره ارسال شود. ثبت در سیستم شیما و اخذ کد رهگیری از طریق سایت www.iranmode.com نیز گام بعدی متقاضیان شرکت در این جشنواره می‌باشد. همچنین نتایج در هر مرحله از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به نشانی www.iranpl.ir و در زمان اعلام شده به اطلاع شرکت کنندگان خواهد رسید.

 این فراخوان در ادامه ویژگی‌هایی همچون: نوآوری طرح، زیبایی و چشم‌نوازی اثر، تناسب پارچه و طرح، رعایت اصول علمی در طراحی لباس متناسب با کاربرد، ترکیب‌بندی مناسب در رنگ، استفاده از دانش فنی در حوزه الگو و دوخت، کیفیت و تناسب تزئینات، استفاده از مؤلفه‌های فرهنگ ایرانی اسلامی، راحتی و کاربرد لباس در ارتباط با حرفه مورد نظر، استفاده از مواد اولیه با توجه به شرایط کار و حفظ ظاهر لباس، بهره‌گیری خلاقانه از سمبل و نشانه شغل مورد نظر در طراحی، بهره‌گیری از اصول روانشناختی متناسب با نوع کار و محیط کار، رعایت معیارها و مؤلفه‌های پوشش اسلامی را به عنوان شرایط اختصاصی متقاضیان شرکت در جشنواره «طراحی لباس کتابدار» عنوان کرده است.

 طبق اعلام نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ پس از داوری آثار رسیده در نیمه نخست مردادماه، از برگزیدگان در مراسم اختتامیه‌ای که در شهریور 95 برگزار خواهد شد تقدیر خواهد شد که نفر اول: لوح افتخار جشنواره به همراه مبلغ 20 میلیون ریال، نفر دوم: لوح افتخار جشنواره به همراه مبلغ 15 میلیون ریال و نفر سوم نیز:‌ لوح افتخار جشنواره به همراه مبلغ 10 میلیون ریال دریافت خواهند کرد.

 انتخاب طرح برگزیده به ‌عنوان لباس واحد برای کتابداران کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور، اعطای مالکیت معنوی و نشان شیما (شناسه یکپارچه مد و لباس ایرانی) و تولید انبوه طرح‌های برگزیده با بهره‌گیری از ظرفیت‌های تولیدکنندگان داخلی از جمله مزایای شرکت در این جشنواره محسوب می‌شوند.

گفتنی است بهره‌مندی کارکنان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشوراز لباس یکسان و برخورداری از مؤلفه‌های فرهنگی و اقلیمی و متناسب با شرایط و نوع فعالیت‌های روزانه اداری از یک سو و حمایت و بهره‌گیری از توانمندی‌های از طراحان و تولیدکنندگان  داخلی که با رویکرد لباس مشاغل مشغول در کشور به ایده‌پردازی و خلق اثر می‌پردازند، از جمله اهداف و زمینه‌های شکل‌گیری جشنواره «طراحی لباس کتابدار» نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه