علاج فاجعه! قبل از وقوع باید کرد

آقای وزیر؛ مدارس فردیس را دریابید!

آقانوری / توجه به نظام آموزشی و سرمایه گذاری برای آموزش کودکان و نوجوانان، به عنوان آینده سازان این کشور، در صحبت های همه مسئولان حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و غیره به چشم می خورد. اما متأسفانه آنچه در عمل اتفاق می افتد، فارق از این شعارهاست!

در کشور اسلامی که به گفته امام راحل (ره) برای کمک به پابرهنگان، انقلاب شده است؛ هنوز در برخی روستاها، مدرسه شامل کلاسی در یک اتاق بدون تجهیزات مناسب و وسایل سرمایشی و گرمایشی است که نتیجه آن سوزاندن چوب در کلاس و یا آتش گرفتن گرم کننده های نفتی، حوادثی نظیر شین آباد و سوختن دل مادرانِ فرزند از دست داده و چهره دخترکان زیبارویی است که یک عمر از آینه فراری شوند!

بعد از هر حادثه، که اخیرا نیز هردم از این باغ بری می رسد، و هر روز شاهد اتفاقی از آتش سوزی، گازگرفتگی، تخریب و غیره در مدارس کشور هستیم، چه کسی پاسخگوست؟!

پس از حادثه شین آباد و سوختن 29 دختر دانش آموز، فوت دونفر، قطع عضو 3 نفر و سوختگی شدید و تغییر ظاهر چندنفر از آنها، چه کسی پاسخگو بود؟! 

پس از حادثه همین چند وقت پیش در سیستان و بلوچستان که نوگلان این آب و خاک در آتش بی مسئولیتی مسئولان سوختند، چه اتفاق خاصی رخ داد؟!

پاسخ وزیر وقت نیز در حادثه شین آباد جالب بود و در جواب خبرنگاران گفت؛ شما باید زودتر خبر می دادید؟!

حالا من به نمایندگی از جامعه خبرنگاران فردیس که همه دردهای جامعه را درد می کشند و با صدای  همه مادرانِ دانش آموزانِ فردیس که در مدارسی فرسوده و نامناسب درس می خوانند؛ فریاد می زنم که مسئولان محترم به داد مدارس فردیس برسید!

بارها و درجلسات مختلف از زبان مدیر محترم آموزش و پرورش شهرستان فردیس آمار کمبود شدید فضای آموزشی و عدم تناسب آن با جمعیت روبه رشد این شهرستان و فضای نامناسب و فرسوده برخی مدارس را شنیده بودم. بارها از زبان ایشان کمبود شدید و بحرانی فضای آموزشی در مناطق پیک، اهری و منظریه و تقاضای یاری از همه مسئولان و خیرین را شنیده بودم. نام برخی مدارس از جمله مدرسه ابتدایی شهید محمدکاظم موسوی منظریه بارها  از زبان ایشان به گوشم خورده بود، اما هیچ یک از مشکلات موجود در این مدرسه هرگز از مخیله ذهنی ام نمی گذشت؛ تا اینکه تقاضای خانواده های این دانش آموزان همراه با فیلم ها و عکس های آن به دستم رسید.

باید می رفتم و از نزدیک می دیدم. رفتم و آنچه دیدم چیزی جز تصور فاجعه ای صدها بار بدتر از حادثه شین آباد به ذهنم نرسید. 

مدرسه ای با بیش از 700 دانش آموز ابتدایی دوره اول و دوم در دو شیفت صبح و عصر که در شیفت صبح آن کلاس های چهارم تا ششم با حدود 360 دانش آموز در 9کلاس مشغول تحصیل هستند. در کلاس هایی کوچک که ظرفیت بیش از دو ردیف 3 تا 4تایی نیمکت را هم ندارد، حدود 32 تا 47 دانش آموز ساماندهی شدند (حداقل 3 کلاس 47 نفری در این مدرسه وجود دارد) دقیقا تا کمتر از نیم متر مانده به تخته کلاس، نیمکت چیده شده به طوریکه برای باز شدن درب  برخی کلاس ها باید نیمکت ها جابه جا شوند.

ازدحام کلاس ها  و بچه هایی که لابلای هم و میان نیمکت ها در رفت و آمدند، هر بیننده ای را به یاد لانه مورچه ها می اندازد. جالب تر اینکه کلاس پیش دبستانی در زیرزمین این مدرسه و روبروی موتورخانه و یکی از کلاس ها به صورت اتاقی جداگانه و در کنار در حیاط مدرسه قرار دارد!

به گفته یکی از اولیای دانش آموزان این مدرسه پیش از انقلاب، مسکونی بوده که پس از انقلاب در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفته است. داخل مدرسه چند چاه است که سابقه پر شدن برخی از آنها در سال های گذشته وجود دارد. گویا سال 82 این مدرسه با 8 باب مغازه با قیمت 80 میلیون تومان توسط آموزش و پرورش از مالک آن خریداری شده  و با اینکه این مغازه ها رهن و اجاره داده شده است، اما ظاهرا از مبالغ دریافتی چیزی عاید مدرسه نمی شود!

گفته می شود بخشی از حیاط این مدرسه استخر بوده که با کمک خیرین پر شده و بخشی از قسمت پشت ساختمان هم آب انباری بوده که روی آن پوشانده شده است.

ظاهر ساختمان قدمتی بیش از 50 سال را نشان می دهد. ورودی باریکی با ظرفیت عبور یک نفر، پله های حیاط را به سالن مدرسه وصل می کند؛ فرورفتگی با یک کف شور، در وسط سالن مدرسه خودنمایی می کند. در طول 10 دقیقه ای که به بهانه ثبت نام دانش آموزم در مدرسه گذراندم، 3 دانش آموز بر اثر برخورد به میله نزدیک آبخوری و هجوم بقیه بچه ها برای رفتن به کلاس، مصدوم شدند!

در فیلمی که منتشر کرده ایم، بخشی از لوله کشی گاز این مدرسه با لوله های پلاستیکی(PVC) آب انجام شده که خطر آتش سوزی را تا چندین برابر افزایش می دهد.

پس از بازدید از مدرسه به این فکر می کنم که کشورهای شرقی آسیا از جمله کره جنوبی که رتبه بالاترین رقم هزینه در حوزه آموزش در جهان را به خود اختصاص داده، کجا قرار دارد و ما با وجود داشتن استعدادهای فراوان، در کدام سطح علم و فناوری، توسعه و پیشرفت و حتی فرهنگ قرار داریم؟!

 چقدر برای دانش آموزان هزینه می کنیم؟!

برای حفظ حقوق و تکریم فرهنگیان که پرورش عزیزانمان را به دستشان می سپریم، چقدر هزینه کرده ایم؟!

و سوال اینجاست؛ در صورت وقوع زلزله این ساختمان با این وضعیت و قدمت، توانایی سرپا بودن را دارد؟! یا در صورت عدم تخریب ساختمان، بچه ها چطور از این راهروی باریک خود را به حیاط برسانند؟! یا بهتر بگویم چطور جان خود را از زیر دست و پای همدیگر و نیمکت های چسبیده بهم کلاس نجات دهند؟!

مسئولان محترم با توجه به شرایط موجود، در صورت بروز حادثه در این مدرسه، فاجعه ای بسیار بزرگتر از شین آباد و سیستان و بلوچستان رخ می دهد. آمادگی پاسخگویی دارید؟!

مدیرمدرسه که پیگیر مشکلات مدرسه نیستید، مدیریت محترم و سخت کوش آموزش و پرورش شهرستان فردیس، مدیرکل محترم آموزش و پرورش استان البرز، وزیر محترم آموزش و پرورش کشور، نمایندگان مردم در شورای شهر و مجلس شورای اسلامی، دولت محترم، پس از وقوع یک حادثه، عذرخواهی، پرداخت دیه و حتی استعفای شما هیچ دردی از مادری داغ دیده و فرزند از دست داده دوا نمی کند. هیچ کُشته ای زنده نمی شود.

لطفا کمی واقع بین باشید و به داد مردم فردیس برسید!

این بار پایان سناریو را خوش بنویسید و علاج واقعه که نه, علاج فاجعه، قبل از وقوع کنید!

اما سخنی با خیرین محترم مدرسه ساز!

دوستان بزرگوار! فردیس نیازمند یاری شماست. وقتی شهرداری کرج تراکم ها را می فروخت به یاد تأمین امکانات به نسبت افزایش جمعیت نبود. حالا به جای هر خانه ویلایی آپارتمانی چندین واحدی بنا شده، که شاید هر یک دانش آموزی دارد. در حالیکه مدارس فرسوده با ظرفیت محدود کلاس ها و دانش آموزان، باقیمانده و این موضوع کمبود فضای آموزشی را بیشتر نشان می دهد. دانش آموزان فردیس نیازمند دستان یاریگر شما هستند.

به داد مردم فردیس برسید!

،

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه