طرح های پژوهشگاه مواد و انرژی در مسیر تولید صنعتی و تجاری سازی
پرینت
#٣۴۶٢
94/11/24 شنبه 14:22

طرح های پژوهشگاه مواد و انرژی در مسیر تولید صنعتی و تجاری سازی

تولید سوخت بایودیزل از روغن های پسماند در پژوهشگاه مواد و انرژی

فردیس نیوز - پژوهشگاه مواد و انرژی ایران از قطب های علمی -تحقیقاتی کشور که دستاوردهای علمی و نوآوری های بسیاری به علم و صنعت کشور ارائه نموده است؛ در حال بررسی، تولید و بومی سازی محصولاتی است که علاوه بر نیاز ضروری کشور ، هزینه های گزافی را به اقتصاد کشور تحمیل می کند .تولیدات پژوهشگاه مواد و انرژی به لحاظ کیفیت قابل رقابت با نمونه های مشابه خارجی بوده و در آینده ای نزدیک توسط شرکت های دانش بنیان در مسیر تجاری سازی قرار خواهد گرفت.

به گزارش فردیس نیوز ، دکتر حصارکی عضو پژوهشکده فناوری نانو و مدیر گروه بایومتریال (زیست مواد) پژوهشگاه مواد و انرژی از اجرای پروژه ای کلان در خصوص تولید سیمان یا چسب دندان توسط گروه مواد این پژوهشگاه خبر داد.

وی افزود: این ماده که در زمینه چسباندن روکش های دندانی و یا به عنوان سیمان دندان برای پرکردن و احیای بدنه دندان کاربرد دارد، نمونه ای با استحکام و کیفیت مطلوب و قابل رقابت با نمونه مشابه خارجی می باشد که پس از آزمایش های بالینی، کلینیکی و دریافت مجوز بهداشت به شکل صنعتی تولید و در شرکت دانش بنیانی که در پژوهشگاه مواد و انرژی تأسیس خواهد شد مراحل تجاری سازی را طی خواهد کرد.

منصور رضوی استادیار و عضو هیئت علمی پژوهشکده سرامیک، تولید پودر VSZ در گروه کامپوزیت و نانو پودر را از دیگر طرح های تولیدی پژوهشگاه مواد و انرژی خواند و افزود: پودر VSZ یا اکسید زیرکونیوم پایدار شده با ایتریا، در ساخت پوشش های سرامیکی و برای افزایش راندمان توربین های گازی در دمای بالا به کار می رود.

وی با اعلام این خبر تولید پودر VSZ در سال آینده به صورت پایلوت در پژوهشگاه مواد و انرژی تولید و سپس وارد چرخه تولید صنعتی شده و در شرکت دانش بنیان در پژوهشگاه در مسیر تجاری سازی قرار خواهد گرفت اظهار داشت: در حال حاضر این پودر از کشورهای دیگر با قیمت هر کیلو 5 میلیون ریال وارد کشور می شود که در صورت تولید موفق این طرح در پژوهشگاه مواد و انرژی،  قیمت آن به یک دهم کاهش خواهد یافت.

دکترمحمد پازوکی عضو هیئت علمی پژوهشکده انرژی پژوهشگاه مواد و انرژی با بیان اینکه وجود نیترات بالا در آب های مصرفی به دلیل استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی در شبکه های آبرسانی به مسئله ای بغرنج تبدیل شده است گفت: این پژوهشگاه توانایی بررسی نیترات موجود در خاک قبل از حفر چاه در زمینهایی که مستعد برداشت آب زیرزمینی هستند را دارد که این موضوع می تواند در انتخاب زمینهایی با نیترات کمتر به سازمان آب و فاضلاب کشور کمک نماید.

وی افزود: برای دستیابی به فناوری حذف نیترات از آبهای آشامیدنی پروژه کلانی در پژوهشگاه مواد و انرژی به صورت پایلوت در حال اجراست که امیدواریم تا قبل از پایان سال  95 بتوانیم با قیمت مناسب نیترات را  از آب های آشامیدنی حذف کنیم.

دکتر پازوکی همچنین از تولید سوخت بایودیزل از روغن های پسماند در پژوهشکده انرژی و محیط زیست پژوهشگاه مواد و انرژی خبر داد و ادامه داد: سوخت بایودیزل از نظر ذاتی شبیه به سوخت های دیزل فسیلی می باشد که منشأ آن تجدید پذیر بوده و مقدار آلایندگی ناشی از مصرف آن صفر است چرا که روغن های خوراکی  از گیاهان و یا غلات تولید شده و به چرخه حیات بازمی گردند  و تولید این سوخت می تواند نگرانی ها در خصوص افزایش  CO2 موجود در هوا را کاهش دهد.

گفتنی است حسگرهای الکتروشیمی برای تشخیص آلاینده های موجود در آب، حسگرهای الکترومغناطیسی برای شناسایی محل فرمان مغز به اندام های مختلف برای تشخیص علت بیماری هایی نظیر صرع و سلول های خورشیدی از دیگر طرح های تولیدی در پژوهشگاه مواد و انرژی ایران در شهرستان فردیس است.

 

 

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش  برای اولین بار در البرز؛ ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش برای اولین بار در البرز؛
راه اندازی ۴ سامانه الکترونیکی در جهت تسهیل در امور فرهنگیان ...
ضرورت  توجه ویژه به موضوع سرویس مدارس	ضرورت توجه ویژه به موضوع سرویس مدارس
سرویس مدارس می تواند یک کلاس فرهنگی باشد ...
سیل مهربانی همکلاسی های البرز برای کمک به دانش آموزان لرستان سیل مهربانی همکلاسی های البرز برای کمک به دانش آموزان لرستان
قاسمی: با سیل مهربانی و سد دانایی با مشکلات مقابله می کنیم ...
بارش های امسال و تغییر  وضعیت در حوزه منابع آبی کشور بارش های امسال و تغییر وضعیت در حوزه منابع آبی کشور
کولیوند: سیل کمک های مردمی به سیل زدگان، نتیجه همبستگی ملت ایران است ...
سیل مهربانی همکلاسی های البرز سیل مهربانی همکلاسی های البرز
و مشارکت بیش از 700 مدرسه و مرکز آموزشی در آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج ...