شاعر فردیسی بر بلندای تجلیل و احترام
پرینت
#۶۴۶٩
98/04/17 دوشنبه 19:11

شاعر فردیسی بر بلندای تجلیل و احترام

آقانوری/  مراسم تجلیل از شاعر گرانقدر فردیس،  استاد محمدحسین کتابچی ملقب به "علومی تبریزی" از شعرای آئینی کشور، بر اساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی شهرستان فردیس، به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان و شهرداری فردیس پیش ازظهر امروز با حضور جمعی از مسئولان استان و شهرستان و علاقمندان به فرهنگ و هنر در فرهنگسرای ولایت برگزار شد.

به گزارش فردیس نیوز، استاد "علومی تبریزی" متولد 1312 تبریز است که بیش از 4 دهه اخیر عمر خود را در فردیس سکونت دارد و به گفته امام جمعه محترم، نه میهمان  این شهر، بلکه صاحبخانه و از مفاخر فردیس است که  تا کنون مهجور واقع شده و علیرغم نگارش بیش از 70 اثر منظوم و اشعار بسیاری در مدح ائمه اطهار(ع)که در سطح کشور مطرح است، در فردیس کمتر معرفی شده است. استاد آرام حرکت می کند؛ اما با لهجه شیرین آذری شعرهای حماسی اش را کوبنده میخواند و برخی از آثارش به زبان آذری است که شنیدنش از زبان ایشان خالی از لطف نیست.    

در این مراسم که به پاس قدردانی از تلاش های سالیان وی در عرصه شعر و ادب فارسی برگزار شد، حضور اکبریان نماینده مجلس، مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی  استان البرز، امام جمعه، فرماندار و مسئولان ارشد حوزه شهرستان نشان از اهمیت این مراسم و شخصیت والای استاد علومی داشت. مراسمی که اگرچه به زیبایی و شیرینی کلام استاد علومی نمی رسید؛ اما تلاش شده بود تا در خور شأن این شاعر گرانقدر باشد.

استاد همراه با سردار اکبریان و چند نفر از مسئولان وارد سالن شد و در ردیف اول صندلی ها جای گرفت، حالت چهره اش عجیب بود؛ یادم هست چندسال پیش که برای  اولین بار ایشان را از نزدیک دیدم، از بی توجهی مسئولان نسبت به مجموعه اهالی فرهنگ و هنر گلایه داشت و شاید حالا بُهت نامفهومی در پس چهره اش نمایان بود.

خانواده ایشان در چند ردیف عقب تر نشستند و این نشان می داد که کسی آنها را نمی شناسد.  

سخنرانان پرتعداد این مراسم همه از وظیفه بزرگداشت علما و مفاخر در زمان حیاتشان سخن گفتند؛ در ابتدا پس از عرض خیر مقدم توسط رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فردیس، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز استاد علومی را از سرمایه های ارزشمند ملی و از مفاخر البرز و فردیس برشمرد. عزیز اکبریان نماینده مجلس نیز استاد علومی را شخصیتی فرهیخته دانست و تقدیر از مفاخر کشور را اقدامی ارزنده و مورد حمایت از سوی نمایندگان مجلس خواند. امام جمعه فردیس هم گفت که استاد علومی  سالیان متمادی از عمرش را در کسوت دینداری و مادحی اهل بیت سپری کرده و در سطح کشور به ویژه مداحان، از گلچین معرفت او بهره برده اند، در جامعه باید از جایگاهی ویژه برخوردار باشد و تجلیل از ایشان و معرفی آثارش وظیفه ماست.

آخرین مسئول سخنران این مراسم فرماندار فردیس بود که تأخیر حضورش باعث شد یکی از شاعران فردیس و شاگردان استاد علومی، شعری را در وصف ایشان بخواند که بارها مورد تشویق حاضران قرار گرفت. فرماندار فردیس هم حضور عالمان در هر شهر را، موجب رونق فرهنگ آن شهر و معرفی و نکوداشت مفاخر علم و ادب را وظیفه مسئولان دانست.  

استاد با همان آرامش همیشگی تا پایان مراسم که بیشتر از 2 ساعت طول کشید، نشست و به سخنان همه مسئولان گوش داد؛ وقتی در آخر مجلس نوبت به او رسید؛ در جایگاه قرار گرفت و با خواندن چند قطعه شعر با همان لهجه شیرینش، سالن را به وجد آورد.

 تابلو فرش زیبایی مزین به تصویر استاد علومی تبریزی با حضور اغلب مسئولان حاضر در سالن به استاد اهدا و از زحمات و تلاش های ایشان در حوزه شعر و ادب تقدیر شد. به پیشنهاد یکی از مسئولان همسر، پسر بزرگ استاد علومی و رسول ابراهیمی داماد ایشان در میان تشویق حاضران، در کنارش قرار گرفتند.

محمد حسین کتابچی همان استاد علومی تبریزی میهمان ویژه این مراسم، با وجودی که شاید ایستادن برایش سخت بود، دیرتر از همه میزبانان، سالن را ترک کرد تا با همه آنهایی که تقاضا کردند، عکس بگیرد.

برای ایشان آرزوی توفیق و سلامتی روزافزون داریم.

در پایان باید از برگزارکنندگان این مراسم، اگرچه با وجود کاستی ها، به لحاظ اجرای برنامه های فرهنگی در خور شأن میهمانان، تقدیر کرد. پخش کلیپی از زندگی نامه استاد علومی، اجرای آواز سنتی و یکی از آثار استاد علومی به صورت زنده توسط خواننده خوب استان البرز سعید خلج، پخش کلیپ هایی ازسخنان امام جمعه شهرستان و شهردار فردیس در خصوص شخصیت این شاعر گرانقدر از بخش های ویژه این مراسم بود که امیدواریم برای دیگر مفاخر شهرمان نیز تداوم داشته باشد.

  همچنین در این مراسم تعدادی از برگزیدگان فرهنگ و هنر مورد تقدیر قرار گرفتند.

،

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج اجرا می کند؛ آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج اجرا می کند؛
طرح ترنم با هدف توسعه عدالت آموزشی و ارتقای سطح کیفی مدارس کم برخوردار ...
مدیر منابع انسانی شرکت گاز استان البرز: مدیر منابع انسانی شرکت گاز استان البرز:
نقشه استراتژی منابع انسانی شرکت گاز استان البرز تا پایان شهریور رونمایی می شود ...
ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش  برای اولین بار در البرز؛ ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش برای اولین بار در البرز؛
راه اندازی ۴ سامانه الکترونیکی در جهت تسهیل در امور فرهنگیان ...