سیر صعودی استقبال دانش آموزان البرزی از فنی و حرفه ای

فردیس نیوز - رفع معضل بیکاری، کار آفرینی و افزایش سطح مهارت محقق نخواهد شد مگر با آموزش های فنی در مدارس.

 به گزارش فردیس نیوز ، رفع مشکل اشتغال یکی از مهم‌ ترین مسائل پیش روی جامعه امروزی ما است به همین علت ارتقای فرهنگ کارآفرینی و مهارت‌ آموزی در بین دانش آموزان باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.معضل بیکاری، کار آفرینی و افزایش سطح مهارت محقق نخواهد شد مگر با آموزش های فنی در مدارس. 

از این رو با توجه به فرارسیدن ۶ مرداد، روز ملی کار آفرینی و آموزش‌ های فنی و حرفه‌ ای خبرنگار ما با عیسی زبیدی رئیس اداره فنی و حرفه ای و کار دانش اداره کل آموزش و پرورش استان البرز درباره وضعیت فنی و حرفه ای در مدارس استان البرز گفتگویی داشته که در ادامه می خوانید:آقای زبیدی وضعیت کنونی فنی و حرفه ای و کار دانش در استان البرز به چه صورت است؟در حال حاضر ۲۷ رشته فنی و حرفه ای و ۵۶ رشته کاردانش در هنرستان های استان در حال اجرا می باشد که علاوه بر توجه به علایق هنرجویان، وجود بازار کار مناسب در دایر کردن این رشته¬ها لحاظ گردیده است.

استقبال دانش آموزان البرزی در انتخاب رشته از رشته های فنی چگونه است؟استقبال دانش آموزان و اولیاء آن ها در سنوات اخیراز ادامه تحصیل در هنرستان ها روند صعودی داشته و نسبت به میانگین کشوری، استان دارای وضعیت مطلوب در این حوزه می باشد که در حال حاضر بیشترین استقبال در رشته حسابداری بوده و بیشترین رشد اشتغال در رشته خیاطی می باشد.

چند درصد دانش آموزان در رشته های فنی و حرفه ای تحصیل می کنند؟در سال تحصیلی ۹۴-۹۳، ۳/۴۰% از دانش آموزان پایه دوم و سوم متوسطه دوم در هنرستان ها مشغول به تحصیل بوده اند.چه درصدی از این دانش آموزان وارد بازار کار می شوند؟بر اساس گزارش های موجود در حال حاضر ۴۵% از هنرجویان فنی و حرفه ای با مدرک تحصیلی دیپلم و مابقی با مدرک تحصیلی بالاتر وارد بازار کار می شوند.

ارزیابی شما از وضعیت کنونی فنی و حرفه ای و کار دانش در استان ؟بین نیاز بازار کار و رشته های موجود در هنرستان های استان البرز تناسب قابل قبولی وجود دارد و در چارچوب قوانین موجود اکثر رشته های مورد نیاز بازار کار در هنرستان های استان در حال آموزش می باشند و کیفیت آموزش های ارائه شده نسبت به میانگین کشوری مطلوب می باشد.با توجه به وجود بیکاری در استان البرز و مهاجر پذیر بودن آن، رشته های فنی در رفع بیکاری تا چه حد مؤثر است؟اکثر افراد جویای کار در استان فاقد مهارت می باشند و در صورت تمایل بیشتر دانش آموزان و اولیاء آن ها به ادامه تحصیل در هنرستان ها، قطعاً در آینده شاهد کاهش آمار افراد جویای کار خواهیم بود.

گزارشی کوتاه از ثبت نام و هزینه کتب رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش ارائه دهید:ثبت نام در هنرستان ها وفق مقررات و بر اساس اولویت در مراجعه به هنرستان جهت ثبت نام انجام می پذیرد. در زمان ثبت نام، هنرجویان می بایست مبلغ کتب درسی که در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ به صورت علی الحساب ۹۰۰۰۰۰ ریال تعیین گردیده را به حساب هنرستان واریز نمایند.

شاخه های فنی و حرفه ای و کاردانش استان تا کنون چه افتخارات و موفقیت هایی داشته و چه نیازهایی برای پیشرفت وضعیت کنونی می طلبد؟اهم افتخارات آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش استان در سنوات اخیر شامل: کسب رتبه اول کشوری توسعه ی آموزش های فنی و حرفه ای، کسب سه رتبه نخست کنکور سراسری آموزشکده های فنی و حرفه ای، کسب ۳ رتبه کشوری مسابقات علمی – عملی، راهیابی ۱۲ هنرجو به مرحله عملی کشوری مسابقات علمی – کاربردی، کسب ۱۶ رتبه کشوری جشنواره هنرهای تجسمی، راهیابی ۷ هنرجو به مرحله عملی کشوری جشنواره مهارت های هنری، تأسیس و راه اندازی ۷ هنرستان دخترانه جدید است.

برای بهبود کیفیت آموزشی هنرستان ها، استان نیازمند کاهش تراکم کلاسی  و آموزشگاهی با احداث هنرستان جدید می باشد. شایان ذکر است که استان در حال حاضر دارای رتبه دوم تراکم کلاسی در کشور می باشد که این موضوع بیانگر کمبود شدید فضای آموزشی در بخش هنرستانی می باشد و در حال حاضر ۲۴۰۰۰ هنرجوی روزانه در ۸۳ رشته در هنرستان های استان مشغول به تحصیل می باشند.

منبع : دانش روز 

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه