سقوط جرثقیل در مکه و کشته مجروح شدن تعدادی از حجاج

۳۲ ایرانی مجروح شدند و یک نفر نیز جان باخت

فردیس نیوز - در ساعت 5:30 دقیقه عصر روز جمعه به وقت محلی به دلیل توفان و وزش باد شدید و باران یکی از جرثقیل‌هایی که برای ساخت وساز در مسجد الحرام نصب شده بود سقوط کرد و این حادثه ۱۰۷ کشته و ۲۳۸ زخمی برجای گذاشت که 32 مجروح و یک کشته از حجاج ایرانی بودند.

 به گزارش فردیس نیوز، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر، ضمن تشریح وضعیت زائران ایرانی حادثه دیده در مکه مکرمه، خبر داد که در این حادثه ۳۲ ایرانی مجروح شده اند و یک نفر نیز جان باخته است.

دکتر علی مرعشی اظهارداشت: وقتی صدای مهیب غرش ابرها و بارش سنگین باران آغاز شد، مسئولان بیمارستان جمعیت هلال احمر در مکه احتمال وقوع حادثه را می دادند، بنابراین تمامی عوامل بیمارستان به حالت آماده باش درآمدند.

وی ادامه داد: طی تماس تلفنی توسط چند تن از کادر درمانی هلال احمر ایران از داخل حرم، مبنی بر سقوط بالابر و مصدوم شدن تعدادی از هموطنان، بلافاصله نخستین گروه های امدادی همراه با پزشکان عرب زبان به حرم اعزام شد.

به گفته رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر، در این حادثه، تیم های امدادی هلال احمر ایران، نخستین گروه امدادی حاضر در صحنه بود.

وی با بیان اینکه در همان دقایق اولیه ۱۶ تن از مصدومان ایرانی به بیمارستان هلال احمر در مکه منتقل شدند، تصریح کرد: پزشکان رابط نیز به بیمارستان‌های النور، اجیاد و ملک فیصل عازم شدند تا از وضعیت سایر مصدومان احتمالی ایرانی در آن بیمارستان‌ها خبر بگیرند.

مرعشی با اشاره به آخرین وضعیت مصدومان حادثه سقوط بالابر در مکه مکرمه، گفت: ۳۲ ایرانی مجروح شدند و متاسفانه یک زائر ایرانی در این حادثه جان باخت.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت به تماس تلفنی دکتر سیدامیر محسن ضیائی رئیس جمعیت هلال احمر اشاره کرد و یادآور شد: رئیس جمعیت هلال احمر صراحتا از کادر درمان مستقر در مکه خواست تا به بهترین و شایسته ترین وجه به زائران حادثه دیده خدمت رسانی شود.

مدیر کل نیروهای امدادی عربستان اعلام کرد شمار تلفات حادثه سقوط جرثقیل در صحن مسجد الحرام به ۱۰۷ کشته و ۲۳۸ زخمی رسید. روز گذشته توفان شدید، وزش بادهای قوی و باران شدید باعث سقوط یکی از جرثقیل های مسجد الحرام شد.

سازمان حج و زیارت شب گذشته ساعتی پس از حادثه در اطلاعیه ای اسامی ۲۵ نفر از مجروحان را اعلام کرد. در اطلاعیه این سازمان آمده است:

لیست مجروحان حادثه روز جمعه مکه مکرمه که پس از انتقال به مرکز درمانی مرکز پزشکی حج و زیارت به صورت سرپایی مداوا شده اند، به این شرح می گردد: اکرم فنائی، فرح نیک اختر، علی اکبر عظیمی فر، ناهید یلتقیان خیابانی، زهرا باقریان پیمان، مهدی بخشایشی، فضه شیرزاد، مصطفی کافی موسوی، فاطمه حسین صادقی هرندی، معصومه نجفی، غلامرضا پورحاتمی رشک وستائی، گلی کریمی، مبارک پذیرش، فاطمه نظری، احمد گلبازی، معینه گرامی، محمود طاطیان، علی قنبری، علی گرجی، محمد رحیم کشاورز، ابراهیم خیری زاده

همچنین عباسعلی زکریای نجف آبادی از کاروان ۱۳۰۷۸ استان اصفهان، نرگس کفاشیان بابلی از کاروان ۳۰۲۹۵ استان مازندران، فاطمه نصیری از استان اصفهان و زینب السادات جزا از کاروان ۱۷۰۴۳ استان تهران مجروحین حادثه روز جمعه مکه هستند که بدلیل شدت جراحت در حال حاضر در بیمارستان مکه بستری هستند.

در این اطلاعیه آمده است: «سیف الله اسدی مینا»  زائر ۴۵ ساله از کاروان ۳۳۰۲۱ استان همدان طی حادثه روز جمعه مکه مکرمه جان خود را از دست داد.

منبع : مهر


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه