رونمایی از 14 دستاورد تحقیقات کشاورزی با حضور استاندار البرز و وزیر جهادکشاورزی

برگزاری اولین جشنواره معرفی ارقام زراعی و باغی کشور در کرج

فردیس نیوز - صبح امروز در مراسمی با حضور استاندار البرز، وزیرجهادکشاورزی، معاون جهاد کشاورزی و جمعی از محققان و پژوهشگران علمی کشور، 14 دستاورد تحقیقات کشاورزی در سطح ملی رونمایی شد.

به گزارش فردیس نیوز ، صبح امروز در مراسمی با حضور "محمودحجتی وزیر کشاورزی"،"سیدحمیدطهائی استاندار البرز"وجمعی از محققان و پژوهشگران کشاورزی« اولین جشنواره معرفی ارقام زراعی و باغی کشور» در سالن همایش های موسسه تحقیقات، اصلاح و تهیه نهال بذر مستقر در کرج برگزار شد.

در این همایش توسط وزیر جهاد کشاورزی، استاندار البرز و جمعی از مسئولان، 14 دستاورد تحقیقاتی این مرکز رونمایی شد.واگذاری یکصد و چهارمین دستاورد موسسه تحقیقاتی نهال و بذر و امضای تفاهم نامه مشترک با بخش خصوصی و تقدیر از محققان کشاورزی کشور بخشی از این مراسم را به خود اختصاص داد.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در این مراسم ضمن اشاره به چالش های عرصه بین الملل و تأثیر تحریم ها بر کشور، مدیریت و راهبری در گام نخست مذاکرات را مثبت خواند و گفت: مرحله اول این مذاکرات با موفقیت و به نفع ایران پشت سرگذاشته شد و امید می رود سایر جو سازی های ناحق علیه کشور نیز مرتفع شود.

وی مهار تورم و رکود را ماحصل تلاش تیم اقتصادی کشور در طول دو سال اخیر دانست و تصریح کرد: امروز همه اذعان دارند که تورم از 40 درصد به 15 رصد رسیده است و رشد منفی اقتصادی با تلاش دولت، روند مثبتی را طی کرده است؛ در سال گذشته شاهد رشد 3 درصد اقتصادی بوده ایم.

وزیرجهاد کشاورزی ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی،  هیچ سالی دولت به مثابه امسال، از نظر منابع و درآمدها دچار مشکل نبوده است.

وی افزود: کاهش صادرات نفتی تأثیرجدی بر درآمدهای دولت گذاشته و دولت با چالش جدی درآمد و هزینه مواجه است.

حجتی با اشاره به اینکه کشور شرایط بحران آب و خشکسالی را طی می کند و باید در این زمینه تمامی راهکارها را بکار گرفت؛ بیان کرد: استفاده از سیستم های نوین آبیاری تنها راهکار مقابله با بحران کم آبی نیست و فقط یکی از راه های مقابله با این امر به شمار می رود.

وی اجرای طرح های مقاوم با تنش های خشکی، ارقام زود رس، توسعه فرهنگ نشاء کاری، توسعه کشت های فشرده و گلخانه ای، تولیدات به زراعی را از جمله راهکارهایی دانست که در شرایط خشکسالی و کمبود آب می توان در حوزه کشاورزی بکار گرفت.

دستاوردهای محققان دنیا را به کشور وارد کنیم

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با بیان اینکه اکنون زمان آن فرا رسیده تا باب تعاملات علمی را با محققان دنیا بگشاییم، افزود: در شرایط کنونی یکی از رویکردهایی که باید دنبال شود ایجاد روابط ارگانیک و علمی با دنیا است.

وی با بیان اینکه مشکل آب، تأمین غذا  و محیط زیست از دغدغه های عمده دنیا نیز به شمار می رود، گفت: امروز محققان دنیا روی این دغدغه ها کار می کنند و به راهکارهای خوبی رسیده اند که اگر ما نیز ارتباطات خود را در این زمینه تقویت کنیم می توانیم از راهبردهای آنها در جهت رفع مشکلات مذکور استفاده کنیم و به نوعی نظامی را طراحی کنیم تا آنها دستاوردهایشان را در اختیار قرار دهند.

خصوصی سازی تحقیقات در داخل کشور

وزیر جهاد کشاورزی خصوصی سازی تحقیقات داخلی را در شرایط فعلی موثر خواند و گفت: امروز در گام نخست قرار داریم؛ با توجه به ظرفیت های بالا در داخل کشور باید بتوانیم نظام اقتصادی قابل قبولی را ایجاد کنیم و در ارتباط با نیازهای کشور یک منطق اقتصادی ایجاد نماییم تا انقلابی نو در تحقیقات کشاورزی اتفاق بیفتد.

وی افزود: پیش بینی مشکلات 50 سال آینده و شناسایی آفت ها در حوزه کشاورزی می تواند ما را چند گام جلوتر قرار داد و محققان کشور باید به این مهم توجه کنند.

حجتی با اشاره به مشکلات اقلیمی کشور، گفت: در دو سال اخیر 18 درصد بارش ها عقب افتاده است و به سمت دهه خشک پیش می رویم؛ جدای از بحران آب، پدیده کاهش آب های زیر زمینی با توجه به اینکه نیاز آبی کشاورزی متکی به آب این حوزه است و فشار بر سفره ها مشکلات فعلی را مضاعف تر ساخته است.

وی تعادل بخشی در آب های زیر زمینی را مورد تأکید قرار داد و افزود: برنامه تعادل بخشی آب های زیر زمینی در کشور در حال اجرایی شدن است، در حال حاضر از 600 دشت کشور، 300 دشت در بحران قرار دارند که طبق این برنامه با اعزام تیم های آسیب شناسی در محل به دنبال رفع عوامل آن هستیم.

حجتی گفت: بهره گیری از ظرفیت دست اندرکاران مدیریتی کشور و یافتن راهکارهای چگونگی جبران این کاهش ها در کوتاه مدت و تعادل بخشی در افقی 20 ساله دنبال می شود.

وی در پایان نقش رسانه ها را در این زمینه خاطرنشان کرد و گفت: رسانه ها با آگاه سازی از آنچه امروز دنیا در اختیار دارد و شیوه های مکانیزاسیون با تلفیق نقش عوامل انسانی می تواند تأثیرشگرفی داشته باشد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه