رونمایی از کشف بی نظیر یک خانواده میکرو ارگانیزم در البرز

ثبت این کشف بی نظیر به نام زنده یاد فریدون ملک زاده

فردیس نیوز- با حضور اسحاق جهانگیری، استاندار البرز و جمعی از مسئولان استان از کشف بی نظیر یک خانواده میکرو ارگانیزم در مرکز ملی ذخایر ژنیتکی و زیستی ایران رونمایی شد.

به گزارش فردیس نیوز، محققان بانک مرکز ملی ذخایر ژنیتکی و زیستی ایران موفق به جداسازی، شناسایی و ثبت یک خانواده مخمر شدند.

 رئیس مرکز ملی ذخایر ژنیکی و زیستی ایران در آئین رونمایی از کشف بی نظیر این خانواده میکرو ارگانیزم در مرکز ملی ذخایر ژنیتکی و زیستی ایران اظهار داشت: در جریان مطالعه تنوع زیستی با هدف جمع آوری و شناسایی گونه های مخمری موجود در زیستگاه های بومی ایران، محققان مرکز ملی ژنتیکی و زیستی ایران توانستند دو جدایه شبه مخمری را شناسایی و ثبت نمایند.

 دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی افزود: آنالیزهای ریخت شناسی، فیزیولوژیک و مولکولی این جدایه ها به معرفی خانواده جدیدی منجر شد که به پاس تلاشهای زنده یاد فریدون ملک زاده به نام وی ثبت شد.

 وی یادآور شد: به طور کلی مخمرها قارچهای تک سلولی هستند که به دلیل پتانسیل آنزیم ماتیک بالا نقش مهمی در تجزیه مواد و گردش آنها در طبیعت ایفا می کنند.

 به گفته رئیس مرکز ملی ذخایر ژنیکی و زیستی ایران تاکنون در دنیا فقط 6 خانواده جدید مخمر کشف شده است.

 گفتنی است علاوه بر رونمایی از کشف بی نظیر یک خانواده میکروارگانیزم در مرکز ملی ذخایر ژنیتکی و زیستی ایران از بارد مونتاژ حفاری نفت، مرکز مهندسی ماشین های الکتریکی، خط تولید یو پی اس و شارژهای صنعتی پرقدرت و همچنین نمایشگاه دستاوردهای شاخص جهاددانشگاهی بازدید به عمل آمده و یک آزمایشگاه فشار قوی الکتریکی نیز به بهره برداری رسید.

 لازم به ذکر است رونمایی از دو تجهیزات ارزشمند ساخت داخل ترانسفورماتور رکیتفایرهای صنعتی جریان بالا و سامانه پیشگیری از تشکیل رسوب در کف مخازن ذخیره سازی نفت خام نیز از دیگر پروژه هایی بود که امروز با حضور مسئولان به بهره برداری رسید.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه