روز ملی کتابخانه گردی در فردیس با حضور مسئولین

نیاز فردیس به توسعه فضای کتابخوانی بر اساس جمعیت 500 هزار نفری

مریم آقانوری/ اجرای طرح  ملی کتابخانه گردی همزمان با سراسر کشور با حضور مسئولین استان البرز و شهرستان فردیس در کتابخانه علامه امینی فردیس برگزار شد.

به گزارش فردیس نیوز، در نشستی که در حاشیه کتابخانه گردی با حضور معاونت برنامه ریزی فرمانداری فردیس و جمعی از مسئولین شورا و نخبگان شهرستان برگزار شد، تیمور ولی پور با تأکید بر لزوم همکاری همه جانبه دستگاه ها در ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه گفت: متأسفانه فضای مجازی میزان مطالعه کتاب در جامعه را تحت تأثیر خود قرار داده  که باید متولیان امور فرهنگی جامعه با برنامه ریزی در خصوص مدیریت استفاده از فضای مجازی، افزایش سرانه مطالعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی اقدام کنند.

وی افزایش سرانه مطالعه را موجب افزایش سطح آگاهی عمومی و رشد فرهنگی جامعه دانست و افزود: جمعیت متراکم شهرستان فردیس فرصتی است که باید با سیاست گذاری و برنامه ریزی مناسب  برای پیشبرد اهداف توسعه جامعه در حوزه های مختلف، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و غیره، بهره گیری شود.  فرهنگسازی در خصوص مسائل مختلف بویژه کتابخوانی می تواند موجب کاهش آسیب های اجتماعی شود.

ولی پور با اشاره به نقش مؤثر رسانه ها در فرهنگسازی مسائل مختلف  در جامعه گفت: رسانه ها به عنوان بازوی مسئولین و رابط میان آنها با مردم می توانند در زمینه فرهنگسازی  در راستای توسعه و ترویج کتابخوانی نقش مؤثری داشته باشند.

معاونت برنامه ریزی فرمانداری فردیس بر ضرورت آشنایی کودکان با کتاب و کتابخوانی ادامه داد: کتاب و کتابخوانی باید از کودکی در نهاد  آینده سازان این کشور پرورش یابد. همه باید در ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه کمک کنیم.

وی همچنین با تأکید بر لزوم افزایش فضای فیزیکی کتابخانه های عمومی شهرستان فردیس به تناسب جمعیت این شهر گفت: امیدواریم بتوانیم از بخش تملک و دارایی اعتباراتی را برای ساخت، توسعه و تجهیز کتابخنه های عمومی شهرستان فردیس در نظر بگیریم.

در ادامه این نشست مهدی کیان مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز شهرستان فردیس  با اشاره به کمبود سرانه کتابخوانی در فردیس گفت: متأسفانه فضای فیزیکی کتابخانه در فردیس با رشد جمعیت متناسب نیست و پس از سال ها تلاش اخیرا  کلنگ احداث ساخت کتابخانه شهرک بعثت به زمین زده شد. همچنین  با تلاش انجمن خیرین مدرسه ساز  فردیس، هیأت امنای شهرک ناز 600 متر فضا برای کتابخانه در نظر گرفته است. ضمن اینکه طی نشست هایی با شورا و دهیاری فرخ آباد، مقرر شد فضایی برای کتابخانه این روستا در نظر گرفته شود.

وی  از شورا و شهرداری خواست در صدور  مجوز احداث طبقه فوقانی کتابخانه علامه امینی  و تخصیص زمین مجاور این کتابخانه  به اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فردیس  کمک کنند. همچنین در کاهش عوارض 4 میلیون تومانی کتابخانه مقدس اردبیلی فردیس مساعدت لازم را داشته باشند.

کیان با اشاره به وجود 4 کتابخانه نهادی در شهرستان 500 هزار نفری فردیس، کتابخانه ها را زمینه ساز پیشگیری از آسیب های اجتماعی خواند و گفت: با ایجاد کتابخانه ها و فراهم کردن زمینه مطالعه ضمن افزایش سطح آگاهی عموم جامعه محیطی امن و به دور از آسیب های اجتماعی را برای نسل آینده فراهم خواهیم کرد.

گفتنی است همزمان با اجرای طرح ملی کتابخانه گردی بسیاری از مسئولین از جمله معاونت سیاسی، امنیتی و انتظامی استانداری البرز و جمعی از مسئولین و نخبگان شهرستان از کتابخانه علامه امنی بازدید کرد مردم نیز با استقبال بی نظیر مردم روبرو شد.

، و


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه