رمزموفقیت نظام سلامت،اجرای صحیح سطح بندی وارجاع است
پرینت
#١١٠٧
93/09/18 سه شنبه 18:27

رمزموفقیت نظام سلامت،اجرای صحیح سطح بندی وارجاع است

پزشک عمومی اولی ترین مرجع درتشخیص بیماری است

فردیس نیوز- رئیس سازمان نظام پزشکی کرج دراولین نشست خبری خودبه جایگاه مهم پزشکان عمومی درجامعه اشاره کرد وازتخصص زدگی به عنوان فرهنگ غلط جامعه یادکرد.

به گزارش فردیس نیوز، دکترمحمدحسن شاپوری درنخستین نشست خبری خودبااصحاب رسانه باتأکیدبرنقش مهم وانکارناپذیررسانه درفرهنگسازی بهداشت وسلامت گفت : رسانه ها نقش مؤثری در ایجاد فرهنگ صحیح درهرموضوعی و

علی الخصوص بخش سلامت دارند و بانقد منصفانه و انعکاس واقعیتهای موجود بستری مناسب را در فرهنگسازی حوزه سلامت ایفا خواهند کرد.

شاپوری دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ابلاغیه مقام معظم رهبری درخصوص سیاستهای سلامت گفت: بدون شک امسال ، سال بهارسلامت است . چرا که با این ابلاغیه وعزم جدی مسؤلین حوزه بهداشت و درمان میتوان به نقطه قابل قبولی در این حوزه رسید.

رئیس سازمان نظام پزشکی با گفتن این جمله که "درایران همه پزشک هستند مگراینکه خلاف آن ثابت شود"

به روند خود تجویزی افراد در مواجه با بیماری اشاره کرده وافزود: متأسفانه این یکی ازبزرگترین معضلات کشوراست که علاوه برایجاد حق برای خود درخصوص تجویز هر دارویی نسبت به بیماری دیگران ، داروخانه ها را نیز اجبار به ارائه دارو بدون نسخه می کند که تبعات جانی و مالی بسیاری داشته که امیدواریم با اجرای کامل طرح تحول سلامت این معضلات از بین برود.

شاپوری پزشکی را طیفی پیوسته دانست و از عمودی خواندن آن ابراز تأسف کرد ، چرا که به نظر وی پزشکی میزگردی است که درجات درآن صرفاً برای درمان بهتر بیماری است نه جایگاه افراد.

رئیس سازمان نظام پزشکی در پاسخ به سوال خبرنگارفردیس نیوز درخصوص امکانات البرز برای اجرای کامل طرح تحول سلامت گفت : خوشبختانه دولت تدبیر و امید با اختصاص بودجه مناسب جهت اجرای این طرح بزرگترین معضل را حل کرده است . ازسوی دیگر با بیش از 5 هزار پزشک درالبرز ، نسبت به نیروی انسانی متخصص کمبودی احساس نشده وامید است که این روند ادامه داشته باشد .

هر چند این اولین نشست خبری رئیس نظام پزشکی کرج بود اما کاستی های بسیاری داشت . دکتر شاپوری نه تنها پاسخی به سوال دیگر ما نسبت به همکاری پزشکان متخصص خصوصی برای اجرای بهترطرح بزرگ تحول سلامت نداد ، پاسخ شفافی نیز نسبت به پدیده شوم"زیرمیزی" برخی ازپزشکان بعد از اجرایی شدن این طرح ارائه نکرد.

دکترشاپوری در بخشی ازصحبتهای خود در خصوص سوال خبرنگاران نسبت به افزایش هزینه ویزیت پزشکان و نظارت  بر رفتارهای واقعی پزشکی نیز به این نکته بسنده کرد که ویزیت یک پزشک اگرهم 50 هزار تومان شود بازهم نسبت به برخی مشاغل وتخصصها بسیار اندک است ! ازسویی دیگرسوءرفتار برخی ازهمکاران ما را نباید به کل جامعه پزشکی تعمیم داد . هرچند طبق آمار از 10 شکایت اخیراز پزشکان البرزی 8 مورد فاقد وجاهت پیگیری بوده و2 مورد دیگر نیز پزشک مربوطه از آن اطلاعی نداشته است.

در پایان نیز ایشان با تأکید بر فرهنگ سازی و نقش تأثیرگذار رسانه ازهمگان خواست تا با از بین بردن جوسازی های نادرست مانع از بی اعتمادی عمومی به سیستم طبابت و پزشکان شوند.

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز