رئیس هیئت بسکتبال شهرستان فردیس؛
پرینت
#۵٣٧٨
96/09/03 جمعه 00:51

رئیس هیئت بسکتبال شهرستان فردیس؛

ورزش ارزان است، ما آن را گران می کنیم

فردیس نیوز-بسکتبال ورزشی است که تا چندسال گذشته و قبل از مطرح شدن والیبال ایران در سطح ملی و فراملی، پس از فوتبال پرطرفدارترین ورزش گروهی کشور محسوب می شد. اما چند سالی است که در سایه والیبال قرار گرفته و کمتر دیده می شود.

رئیس هیأت بسکتبال فردیس از اینکه چرا این رشته شیرین و پرتحرک جدی گرفته نمی شود و گویا همه چیز دست به دست هم داده تا بسکتبال به فراموشی سپرده شود گلایه داشت؛ قبل از هر سؤالی گفت: پیشرفت و دیده شدن هر ورزشی به پخش تلویزیونی و رسانه ای شدن آن بسیار بستگی دارد. وقتی تلویزیون بازی ها و مسابقات بسکتبال را پخش می کرد همه جوانان بویژه قشر تحصیلکرده به سمت آن گرایش داشتند. اما از وقتی والیبال با بسکتبال در تلویزیون جایگزین شده میزان گرایش به سمت این رشته نیز کاهش یافته است.

هادی خزان بیک ادامه داد: از بین ورزش های گروهی، بسکتبال تنها رشته ای است که نمی توان آن را در هر جایی و با هر وسیله ای بازی کرد؛ سازوکار و ابزار خودش را می طلبد. بدون وجود حلقه بسکتبال امکان بازی وجود ندارد. حلقه باید در ارتفاع استاندارد  نصب شود.

وی علت پیشرفت این رشته ورزشی در آمریکا و برخی کشورهای آسیایی را نصب حلقه بسکتبال در همه معابر و پارک های سطح شهر عنوان کرد و گفت: پیشرفت ورزشکاران این رشته فقط با تکرار و تمرین شوت در حلقه است که در دسترس بودن این حلقه برای عموم، رشد این ورزش را موجب می شود. بسکتبال در فرهنگ عامه این کشورها نهادینه شده و رشد کرده است.

خزان بیک در پاسخ به این سؤال که وضعیت بسکتبال فردیس چگونه است؟

می گوید: تجهیزات بسکتبال در فردیس به تناسب جمعیت تقریبا صفر است و در مجموع سالن های دولتی فقط در سالن های کلهر وحدت و امام رضا(ع) حلقه بسکتبال وجود دارد که آن هم به امکانات روز تجهیز نشده است.

با خنده ادامه می دهد: سال هاست که جنس تخته حلقه از طلق و شیشه است در حالیکه حلقه سالن امام رضا را  حدود 15 سال پیش خودم نصب کردم  که همچنان باقیست و تخته سالن کلهر که از سال ها قبل شکسته هنوز تعویض نشده است.

می پرسم جاذبه این ورزش در فردیس چگونه است؟

خزان بیک می گوید: در حال حاضر فردیس بیش از هزار بسکتبالیست شناسایی شده دارد . برخی ورزشکاران این رشته نیز برای استفاده از امکانات بهتر در تیم های شهرهای اطراف حضور دارند و در سالن های آن شهر ها تمرین می کنند که هنوز شناسایی  نشده اند. علی زرتاج، وفا ثابت، نوروزی و بسیاری دیگر، از فردیس به تیم ملی و سوپرلیگ کشور راه یافتند.

جایگاه بسکتبال فردیس در سطح  استان چگونه است؟

فردیس بعد از کرج که به دلیل امکانات بهتر از جایگاه بالاتری برخوردار است، در بین شهرستان های دیگر درسطح یکِ استان قرار دارد و با وجود بازیکنان مستعد این شهرستان، در صورت تأمین امکانات لازم برای تمرین و مسابقات مستمر، می توانیم تیم بسکتبال شهرستان فردیس را تا لیگ یک کشور بالا ببریم.  

چه کسانی می توانند در رشد بسکتبال نقش داشته باشند؟

شهرداری به عنوان متولی امور شهری، با  تأمین تجهیزات لازم در فضای عمومی پارک ها می تواند بستر رشد این ورزش را در سطح عموم جامعه فراهم کند، اداره ورزش و جوانان به عنوان هماهنگ کننده امور و آموزش و پرورش که همه استعدادهای ورزشی را در مدارس خود جای داده است می توانند با همکاری های لازم زمینه رشد و توسعه این ورزش را فراهم کنند.

می گویم بسکتبال جزو ورزش های گران است و کمتر کسی می تواند به آن بپردازد.

با افسوس می گوید: ورزش ارزان است. ما آن را گران می کنیم. بسکتبال مظلوم است. تبلیغات منفی در خصوص این ورزش آن را گران جلوه داده است. هزینه ورزش یک بسکتبالیست حتی اگر بخواهد توپ اختصاصی برای تمرینش بخرد با یکدست لباس و کفش ورزشی کمتر  از 200 هزار تومان است در حالیکه برای برخی ورزش ها کفش مخصوص لازم است که هزینه ای گزاف برای ورزشکار دارد.

رئیس هیأت بسکتبال فردیس ادامه می دهد: اغلب بازیکنان بزرگ بسکتبال کشور از مناطق محروم رشد کرده اند. چراکه علاوه بر هوش بالا و تکنیک، تحرک و فیزیک جسمانی لازم برای این ورزش در افراد خودساخته در مناطق محروم یافت می شود و استعدادیابی بسکتبال در سطوح مختلف، اغلب در این مناطق صورت می گیرد.

مشکل اصلی ورزش بسکتبال چیست؟

می گوید: مشکل اصلی این ورزش در سطح استان البرز بویژه فردیس کمبود سخت افزار است. در پارک ها باید حداقل دو حلقه بسکتبال نصب شود یکی برای افراد کوچکتر و یکی برای بزرگسالان. سالن ورزشی دولتی در فردیس افتتاح می شود بدون اینکه تجهیزات بسکتبال داشته باشد. فقط 2 سالن دولتی و 6 باشگاه فعال خصوصی در فردیس تجهیزات بسکتبال را دارند.

وی ادامه می دهد: کمبود مکان و سالن های ورزشی دولتی نیز که با مزایده به بخش خصوصی واگذار شده و فقط جمعه ها بصورت رایگان در اختیار اداره ورزش است، با وجود نزدیک به 30 هیأت ورزشی در شهرستان، امکان برگزاری مسابقات را کم می کند. همچنین کمبود منابع مالی هیأت های ورزشی اجازه برگزاری مسابقه در سایر ایام هفته یا تمرین در سالن ها را نمی دهد. در غیر اینصورت هزینه اجاره سالن موجب افزایش مبلغ شهریه می شود که بازیکنان توان پرداخت آن را ندارند.

چه راهکاری برای تأمین منابع مالی در نظر دارید؟

جذب اسپانسر یکی از راه های تأمین منابع مالی است که چون ورزش بسکتبال دیده نمی شود اسپانسر ها حاضر به حمایت نمی شوند. ما حتی یک بیلبورد برای معرفی تیم ها نداریم. از طرفی قانون کپی رایت که می تواند به یک تیم برای استفاده  اختصاصی از یک لوگو کمک کند در کشور وجود ندارد و ما نمی توانیم درآمدزایی داشته باشیم.

وی در ادامه در خصوص عملکرد هیأت بسکتبال فردیس در سال جاری گفت: شرکت در مسابقات استان البرز با چهار تیم در تمام رده های سنی، معرفی بازیکنان مستعد به باشگاههای معتبر کشور، برگزاری مسابقات چهار جانبه بانوان به مناسبت روز دختر، برگزاری کلاس مربیگری درجه سه برای آقایان و بانوان در شهریور ماه با شرکت بیش از 30 نفر، برگزاری مسابقات بسکتبال خیابانی در ماه مبارک رمضان، برگزاری جلسات مربیان هر سه ماه یکبار،  معرفی افراد مناسب برای شرکت در کلاس داوری درجه سه استان البرز، از جمله اقدامات هیأت بسکتبال فردیس در سال 96 بوده است.

خزان بیک ادامه داد: ورزشکاران تیم بسکتبال فردیس در کلیه برنامه های فرهنگی، ملی و مذهبی شهر چون همایش پیاده روی، راهپیمایی ها و مراسمات عزاداری حضوری فعال داشته اند. همچنین در سال جاری یوسف محمدکریمی دبیر هیأت و یکی از مربیان برجسته این رشته در فردیس به عنوان مربی رده نوجوانان در مسابقات قهرمانی کشور انتخاب شد.

 

،

1 دیدگاه

97/07/01 يكشنبه 23:09
[1] نازنین مهدیپور:

سلام لطفا. یک باشگاه بسکتبال بانوان خوب تو سطح بالا در فردیس بهم معرفی کنید

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش  برای اولین بار در البرز؛ ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش برای اولین بار در البرز؛
راه اندازی ۴ سامانه الکترونیکی در جهت تسهیل در امور فرهنگیان ...
ضرورت  توجه ویژه به موضوع سرویس مدارس	ضرورت توجه ویژه به موضوع سرویس مدارس
سرویس مدارس می تواند یک کلاس فرهنگی باشد ...
سیل مهربانی همکلاسی های البرز برای کمک به دانش آموزان لرستان سیل مهربانی همکلاسی های البرز برای کمک به دانش آموزان لرستان
قاسمی: با سیل مهربانی و سد دانایی با مشکلات مقابله می کنیم ...
بارش های امسال و تغییر  وضعیت در حوزه منابع آبی کشور بارش های امسال و تغییر وضعیت در حوزه منابع آبی کشور
کولیوند: سیل کمک های مردمی به سیل زدگان، نتیجه همبستگی ملت ایران است ...
سیل مهربانی همکلاسی های البرز سیل مهربانی همکلاسی های البرز
و مشارکت بیش از 700 مدرسه و مرکز آموزشی در آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج ...