رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان فردیس:
پرینت
#۵٩٨٩
97/07/09 دوشنبه 10:10

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان فردیس:

اماکن تاریخی فردیس، مهجور در میان اهالی شهرستان

فردیس نیوز- به مناسبت 5 مهرماه مصادف با 27 سپتامبر روز جهانی گردشگری گفتگویی با رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فردیس که کمتر از 7 ماه است مسئولیت این اداره را بر عهده دارد، گفتگوی کوتاهی داشتیم که می خوانید:

سعید دوستانی با تشریح عملکرد 7 ماهه اش در اداره میراث فرهنگی شهرستان فردیس گفت: در اواخر اسفندماه سال گذشته، این اداره به عنوان "دبیر ستاد  هماهنگی خدمات سفر "شهرستان فردیس برای ارائه خدمات به مسافران نوروزی و راهنمایی آنها به مراکز گردشگری استان البرز ، برنامه ریزی و هماهنگی های لازم، با همفکری فرماندار فردیس به عنوان ریاست ستاد هماهنگی خدمات سفر و دستگاههای ذیربط بویژه جمعیت هلال احمر و نیروی انتظامی شهرستان انجام شد و در پایان فروردین ماه سال جاری گزارش مصور این برنامه ها تهیه و در اختیار مسئولین مربوطه قرار گرفت.

وی وجود قومیت های مختلف در فردیس را فرصت و توانمندی ویژه برای توسعه پایدار در صنعت گردشگری شهرستان دانست و افزود: برپایی اولین جشنواره اقوام ایرانی که در تیرماه سال جاری با همکاری و حمایت شهرداری فردیس و دیگر نهادهای ذیربط، در پارک تندرستی انجام شد، استقبال گسترده مردم نشان داد که معرفی فرهنگ های مختلف در زیر سایه وحدت و هویت کلان اسلامی- ایرانی می تواند علاوه بر ایجاد شادی، سرگرمی و روحیه نشاط در بین مردم، زمینه جذب گردشگران را برای شهرستان پرجمعیت و مهاجرپذیر فردیس فراهم کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان فردیس بر ضرورت  ساماندهی و نظارت مجموعه های تحت پوشش اداره میراث فرهنگی در جهت توسعه صنعت گردشگری  شهرستان تأکید کرد و افزود: اگرچه مراکز بسیاری تحت عنوان رستوران سنتی در گوشه و کنار شهرستان در حال فعالیتند، اما همه آنها زیرمجموعه این اداره محسوب نمی شوند. رستوران سنتی با شرایط و آیتم های ویژه در چارچوب قانون تحت مدیریت این اداره قرار می گیرد که در حال حاضر 4 باغ رستوران با مجوز اداره میراث فرهنگی در شهرستان فعالیت می کنند و حدود 12 مورد نیز شناسایی شده که در حال دریافت مجوز و یا احراز شرایط کسب مجوز فعالیت از این اداره می باشند. 5 آژانس مسافرتی فعال در شهرستان نیز تحت نظارت اداره میراث فرهنگی است. 

وی بهره گیری از پتانسیل جمعیتی شهرستان را که می تواند زمینه ساز ایجاد اشتغال و جذب منابع درآمدی پایدار برای شهر و رونق اقتصادی منطقه باشد را نیازمند حمایت همه جانبه دستگاه های مختلف بویژه نهاد حاکمیتی فرمانداری و مدیریت شهری دانست.

با توجه به وجود اولین و تنها بازارچه صنایع دستی استان البرز در مشکین دشت و عدم استفاده مطلوب از این ظرفیت وضعیت کنونی این بازارچه را از رئیس اداره میراث فرهنگی فردیس جویا شدیم.

دوستانی در خصوص این موضوع اظهار داشت: متأسفانه کم رونق بودن این بازارچه موجب شده بود که شورا و شهرداری مشکین دشت نظر به بازپس گیری این مکان داشته باشند که در حال حاضر با جایگزینی افراد و مراکز فعال و وجود بیش از 20 تولیدکننده و فروشنده صنایع دستی مختلف،  این بازارچه فعالیت خود را از سرگرفته و توانستیم نظر مساعد مجموعه مدیریت شهری را در احیای مجدد بازارچه صنایع دستی البرز در این مکان جلب کنیم.

وی افزود: بازارچه صنایع دستی استان البرز به عنوان یک مجموعه کارگاهی تولید و فروش(workshop) صنایع دستی مختلف در حال فعالیت است که علاقمندان می توانند مراحل تولید صنایع مختلف را در این مرکز به صورت رایگان آموزش ببینند.

دوستانی با تأکید بر لزوم تقویت و حمایت مسئولین از بازارچه صنایع دستی البرز، این مجموعه را مکانی برای حضور هنرمندان، شکوفایی هنر و صنایع دستی ذکر کرد و گفت: وجود مراکز مختلف تولیدی صنایع دستی در کنار یکدیگر در این مجموعه، گاهی موجب تلفیق هنر از جمله چوب و فلز شده و تولیداتی جدید با جذابیت فروش بیشتر خلق می شود.

وی در پاسخ به این سؤال که اداره میراث فرهنگی شهرستان فردیس از هنرمندان صنایع دستی این بازارچه، چگونه حمایت می کند؟ اظهار داشت: برپایی جشنواره در شهرستان برای عرضه تولیدات این مراکز و معرفی به جشنواره های سراسری در شهرهای مختلف کشور علاوه بر تأمین این مکان، از جمله حمایت های میراث فرهنگی از این هنرمندان است که در جریان برپایی جشنواره زنجان یکی از هنرمندان فردیس موفق به کسب رتبه برتر در خصوص تولید مجسمه های چوبی شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان فردیس در ادامه با اشاره به اجرای طرح جامع گردشگری در کشور گفت: با اجرای این طرح، کلیه نقاط، فرصت ها و ظرفیت های گردشگری کشور از جمله فردیس، شناسایی می شود. به عنوان مثال روستای فرخ آباد زیبادشت با دارا بودن شاخصه های بوم گردی، پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر و ایجاد جاذبه های گردشگری محسوب می شود.

وی افزود: ایجاد کمپینگ و محل اقامت  گردشگران در برخی نواحی سرسبز شهرستان از جمله دشت بهشت در مشکین دشت و حاشیه رودخانه فردیس می تواند از فرصت هایی مناسب برای افزایش جاذبه و رونق صنعت توریسم در شهرستان فردیس باشد.

دوستانی 4 اثر باستانی زال تپه، تپه فرخ آباد، آسیاب بادی رزکان نو و خانه شاملو را از جمله میراث فرهنگی شهرستان فردیس برشمرد و گفت: معرفی این اماکن تاریخی نیازمند کاوش لایه های مختلف و هدفمند برای شناخت هر چه بیشتر فرهنگ و تمدن این شهرستان است که در این راستا برنامه های پژوهشی مدونی به اداره کل استان ارائه شده که امیدواریم بتوانیم در سال آتی  شاهد اجرای این برنامه ها باشیم.

وی افزود: خانه استاد احمد شاملو شاعر معاصر نیز به عنوان یک خانه موزه زیبا و با اهمیت از دیگر آثار تاریخی ثبت شده در فهرست ملی کشور می باشد که برای رونق و توسعه برنامه های این موزه هم طرح هایی در دست بررسی و اقدام است.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان فردیس 4 اثر باستانی زال تپه، تپه فرخ آباد، گورستان رزکان نو و خانه شاملو را از جمله میراث فرهنگی شهرستان فردیس برشمرد و گفت: معرفی این اماکن تاریخی نیازمند کاوش های مستمر و هدفمند برای شناخت هر چه بیشتر فرهنگ و تمدن این شهرستان است که در این راستا برنامه های پژوهشی مدونی به اداره کل ارائه شده است تا در سال 1398 شاهد اجرای آنها باشیم.

وی ایجاد موزه منطقه ای  البرز در فردیس را از جمله برنامه هایش برای پیشبرد اهداف صنعت گردشگری و جذب سرمایه برای شهرستان ذکر کرد و افزود: با توجه به پتانسیل منطقه بویژه در بخش مشکین دشت با دارا بودن مراکزی چون سازمان سنجش، پژوهشگاه مواد و انرژی و مؤسسه اصلاح نهال و بذر کشور، این منطقه  محلی مناسب برای ایجاد موزه منطقه ایست که شورای اسلامی مشکین دشت و مدیرکل محترم میراث فرهنگی استان البرز نیز بر اجرای آن نظر مثبت دارند.

دوستانی گفت: احداث دانشگاه علمی، کاربردی میراث فرهنگی در کنار موزه منطقه ای مد نظر است. ضمن اینکه موزه منطقه ای با دارابودن بخش های مختلف باستان شناسی، مردم شناسی و غیره در کنار صنایع دستی می تواند شهرستان فردیس را به عنوان پایلوتی برای صنایع دستی استان معرفی کند. 

وی پیگیری پروژه های سرمایه گذاری شهرستان به ویژه مشکلات مربوط به مجتمع گردشگری سلامت شهرستان فردیس که در زمینی به مساحت ۱۷ هزار مترمربع در حال اجراست، اشتغالزایی ۲۷ نفر در شش ماهه اول سال جاری در بخش های گردشگری و صنایع دستی، معرفی بیش از 10 نفر جهت تسهیلات مشاغل خانگی در بخش صنایع دستی را از جمله اقدامات اداره میراث فرهنگی شهرستان فردیس برشمرد و افزود: در  طرح تسهیلات اشتغال روستایی تعداد چهار نفر با اعتبار ۸۷۰ میلیون تومان جهت احداث کارگاه های صنایع دستی به بانک معرفی شده و در حال پیگیریست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 دیدگاه

98/04/04 سه شنبه 14:50
[1] شاداب اسماعیلی:

با سلام و احترام خدمت رئیس محترم اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان فردیس جناب سعید دوستانی ابنجانب شاداب لسماعیلی می خواستم سوال کنم برای گرفتن محوز گردشکری از این منطقه به کجا باید مراجعه کنم و اداره میراث فرهنگی در کجا واقع شده از لطف شما سپاسگزارم سپاسگزارم

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز