رئیس اداره آبفا فردیس:
پرینت
#۶٣۶١
98/02/17 سه شنبه 19:11

رئیس اداره آبفا فردیس:

آب کالای بی ارزش نیست؛ اصلاح الگوی مصرف در جامعه ضروری است

فردیس نیوز-  آب مایه حیات است. به زبان می گوییم اما چقدر به معنای این جمله توجه داریم؟  اگر یک روز آب قطع شود به زمین و زمان بد و بیراه می گوییم. فکر می کنیم چون آب از منابع طبیعی و خدادادی است، به وفور وجود دارد و همه ما حق داریم هر طور بخواهیم از آن استفاده کنیم. حتی گاهی برای  پرداخت هزینه آب بها شاکی هستیم. فرهنگ مصرف چقدر در جامعه ما رعایت می شود؟! چقدر از هدررفت آب جلوگیری می کنیم؟! رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان فردیس طی گفتگویی با ما، اصلاح الگوی مصرف و ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب را از جمله اولویت های این اداره در سال جدید اعلام کرد.

به گزارش فردیس نیوز، رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان فردیس با تشریح عملکرد این اداره در سال 97 گفت: در شهرستان فردیس بیش از 50 کیلومتر از شبکه 400 کیلومتری توزیع آب، فرسوده است که در سال گذشته علیرغم شرایط اقتصادی با تلاش مضاعف همکارانم توانستیم در اصلاح شبکه رکورد بزنیم و با وجود اینکه برنامه اصلاح شبکه توزیع آب در شهرستان 3 کیلومتر در سال است، موفق به اصلاح بیش از 16 کیلومتر و حدود یک سوم از شبکه فرسوده شهرستان شدیم.

وی افزود: همزمان با اصلاح فرسودگی شبکه توزیع آب، بیش از هزار و 700 رشته انشعاب در معابر فرعی مورد ترمیم و  اصلاح قرار گرفته است.

 مهدی یاوری ضمن اشاره به همکاری مثبت شهرداری فردیس در اصلاح شبکه توزیع آب شهر، اظهار داشت: تسهیل و تسریع در صدور مجوزهای حفاری و هماهنگی در انجام اقدامات بهسازی و اصلاح معابر پس از پایان عملیات توسط آبفا از جمله موارد همکاری شهرداری فردیس با مجموعه آبفاست، که در روند اجرای عملیات بسیار مؤثر بوده و شایسته تقدیر است.

وی همچنین از حفر 3 حلقه چاه آب و افزودن آن به مجموعه 62 رشته ای چاه های شهرستان در سال 97  خبر داد و افزود: با توجه به دبی لحظه ای 30 لیتر بر ثانیه برای هر یک از چاه های حفر شده، در مجموع دبی لحظه ای شبکه آب شهرستان 90 لیتر برثانیه افزایش یافته است.

 رئیس اداره آبفا فردیس با اشاره به رشد روز افزون جمعیت شهرستان، توسعه شبکه و واگذاری انشعابات جدید را از جمله اقدامات این اداره برشمرد و گفت: در سال گذشته 3.5 کیلومتر به طول شبکه آب شهرستان افزوده شده، 700 رشته انشعاب جدید ایجاد و بیش از 6 هزار واحد به تعداد مشترکین شهرستان اضافه شده است.

 وی با بیان اینکه آب شهرستان فردیس از طریق چاه ها و شبکه آب های زیرزمینی تأمین  می شود؛ گفت: با توجه به اینکه متأسفانه شبکه آب شهرستان هیچگونه دسترسی و اتصال به شبکه آب های سطحی و آب سدهای طالقان و امیر کبیر ندارد؛ با وجود اینکه برنامه برای قطعی آب در فصل تابستان نداریم، در صورت قطعی برق همچون سال گذشته و قطعی پمپ چاه ها، با قطع آب تا زمان پر شدن  مجدد مخازن موجود در شهرستان مواجه خواهیم بود.

یاوری بر لزوم ترویج فرهنگ مصرف صحیح آب در جامعه  تأکید کرد و افزود: اگرچه آب از منابع طبیعی و خدادادی است اما تبدیل آن به آب شُرب مصرفی، ذخیره، انتقال و توزیع آن در شبکه انشعاب با صرف هزینه و زحمات بسیاری صورت می گیرد. متأسفانه به دلیل آب بهای ناچیز، آب به عنوان یک کالای کم ارزش جلوه گر شده و سرانه مصرف آب  در کشور بسیار بالاست.

وی افزود: با توجه به تعرفه آب بها که بوسیله قبوض از مشترکان دریافت می شود؛ هر لیتر آب با بهایی کمتر از 5 ریال در اختیار مشترکان قرار می گیرد؛ در حالیکه افراد جامعه برای خرید هر لیتر آب معدنی حدود هزار تومان می پردازند و در مصرف آن دقت بیشتری دارند.

رئیس اداره آبفا فردیس با بیان اینکه ترویج فرهنگ مصرف بهینه نیازمند مشارکت عمومی است؛ گفت: در سال جاری برنامه ریزی در خصوص کنترل و ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب، در دستور کاری اداره آبفا این شهرستان است که در این راستا همکاری دستگاه ها به ویژه آموزش و پرورش و شهرداری ها می تواند در این امر مؤثر باشد.

وی افزود: در جهت کنترل مصرف بی رویه آب، تا کنون مشترکان پرمصرف شناسایی شدند که در این خصوص برخورد مناسب صورت خواهد گرفت.

 یاوری گفت: طبق توافق صورت گرفته با شهرداری فردیس در راستای جلوگیری از مصرف آب شُرب در فضای سبز شهری، قرار است کلیه فضاهای سبز شهر فردیس مورد پایش قرار گرفته و در صورت نیاز تغییر تنوع گیاهی، تغییر سیستم آبیاری و هر گونه اقدامی در جهت حذف آب شُرب از سیستم آبیاری شهری با همکاری دو مجموعه انجام شود.

وی در پایان از مردم خواست در مصرف بهینه آب به عنوان مایه حیات و اصلاح الگوی مصرف آن در جامعه،  همکاری لازم را داشته باشند.

 

 

 

 

 

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج اجرا می کند؛ آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج اجرا می کند؛
طرح ترنم با هدف توسعه عدالت آموزشی و ارتقای سطح کیفی مدارس کم برخوردار ...
مدیر منابع انسانی شرکت گاز استان البرز: مدیر منابع انسانی شرکت گاز استان البرز:
نقشه استراتژی منابع انسانی شرکت گاز استان البرز تا پایان شهریور رونمایی می شود ...
ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش  برای اولین بار در البرز؛ ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش برای اولین بار در البرز؛
راه اندازی ۴ سامانه الکترونیکی در جهت تسهیل در امور فرهنگیان ...