دکتر محمد ناصری؛

دندانپزشکی در فردیس اشباع شد!

فردیس نیوز- مسئول امور دندانپزشکی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فردیس با بیان اینکه کار نظارت بر واحدهای دندانپزشکی سطح شهرستان به صورت مستقل به تازگی آغاز شده و با جدیت درحال پیگیری است گفت: بر اساس اطلاعات واصله از معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز 27 پروانه فعالیت بخش خصوصی  دندانپزشکی پیش از استقلال اداره فردیس برای کرج و صادر شد که در فردیس فعالیت دارند 112 پروانه برای فردیس صادر شده و در حال حاضر 9 درمانگاه  دندانپزشکی شبانه روزی خصوصی در سطح شهرستان وجود دارد . همچنین 4 مرکز خدمات جامع سلامت در مشکین دشت، شهرک مهندسی زراعی، مرکز ولیعصر در انبار نفت و مرکز شهدای فردیس در کانال غربی خدمات سطح یک و دو دندانپزشکی به صورت دولتی ارائه می کنند.

دکتر محمد ناصری با بیان اینکه در حال حاضر فردیس به دندانپزشک جدید نیاز ندارد افرود: بر اساس شاخص جمعیتی تعداد دندانپزشکان شهرستان بیش از حد اشباع بوده و فراتر  از حد نیاز در شهرستان موجود است.

نماینده  دندانپزشکان در شبکه بهداشت و درمان شهرستان فردیس اظهار داشت: خدمات سطح یک دندانپزشکی شامل خدمات ترمیمی، پیشگیری فلوراید تراپی و فیشورسایلنت تراپی، جرمگیری، کشیدن دندان های غیرقابل نگهداری و ... با تعرفه دولتی به  جامعه به ویژه گروه های هدف ارائه می شود و در مواردی نیز این خدمات به صورت رایگان به افراد بی بضاعت و کودکان زیر14 سال ارائه می شود.

وی با بیان اینکه  بازرسی و نظارت بر مطب ها و مراکز دندانپزشکی به منظور استانداردسازی و  حفظ سلامت مردم با جدیت پیگیری می شود گفت: ظرف 6ماه گذشته 114 مورد بازدید از مراکز دندانپزشکی اعم از دولتی و خصوصی در سطح شهرستان صورت گرفته، به 18 مورد شکایات واصله از نظام پزشکی و شبکه بهداشت رسیدگی شده، 9 مرکز غیرمجاز دندانپزشکی و دندانسازی شناسایی شده که با أخذ مجوز از دادستان عمومی  پلمب شده است، ضمن اینکه با تشدید نظارت و بازرسی، 7 مرکز غیرمجاز نیز  از فردیس مهاجرت کردند.

دکتر ناصری با تأکید بر ضرورت همکاری متقابل شبکه بهداشت و درمان و شهرداری افزود: شبکه بهداشت از طریق  برقراری تعامل با شهرداری های بخش های مختلف شهرستان، در خصوص دفع پسماندهای عفونی و استانداردسازی تابلوهای مراکز دندانپزشکی اقدام می کند که در این راستا به 14 مرکز دندانپزشکی در خصوص اصلاح تابلوهای غیر استاندارد اخطار داده شده است.

وی با بیان اینکه دندانپزشکان موظفند بر اساس  فرم ها و چک لیست های استاندارد دندانپزشکی عمل کنند گفت: کلیه مراکز دندانپزشکی باید تعرفه های ابلاغی را در معرض دید مراجعین قرار دهند که خوشبختانه  طبق بازدیدهای انجام شده از مراکز و مطب های دندانپزشکی سطح شهر، در مواردی حتی هزینه ها پایین تر از تعرفه های ابلاغی از مراجعین أخذ می شود.

وی همچنین از برگزاری نشست هم اندیشی با جمعی از دندانپزشکان  فردیس در خصوص بررسی تعرفه ها خبر داد و افزود: در این نشست در خصوص تسهیل در دسترسی عموم مردم بویژه افراد کم برخوردار و ضعیف در مناطق حاشیه ای به خدمات دندانپزشکی و تعرفه های منطقه ای بحث و تبادل نظر و کمیته مشورتی دندانپزشکان تشکیل شد.

ناصری با اشاره به سطح بندی دندانپزشکان و مراکز مرتبط دندانپزشکی و تفاوت نرخ تعرفه آنها گفت: نرخ تعرفه دندانپزشکی در مراکز دولتی، خیریه، عمومی، متخصص، بهداران و دندانسازان تجربی متفاوت است.

وی با بیان اینکه تشدید نظارت و ساماندهی در حوزه دندانسازان و بهداران تجربی دندان در دستور کار قرار دارد افزود: در این حوزه کنترل عفونت و استریل وسایل به شدت مورد تأکید قرار دارد، ضمن اینکه نصب شرح وظایف در معرض دید مراجعین، تجهیزمراکز بهداران تجربی به دستگاه اتو کلاو کلاس B  ، استفاده از دستیاران آموزش دیده و شرکت در کارگاه های آموزشی برای این گروه از زیرمجموعه مراکز دندانپزشکی با جدیت پیگیری می شود.

مسئول امور دندانپزشکی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فردیس با تشریح وظایف مراکز فوق بیان داشت: بهداران تجربی دندان بر اساس قانون حق فعالیت در کشیدن دندان معمولی، ترمیم سطحی دندان، قالب گیری متحرک و جرم گیری را دارند و دندانسازان تبصره 5 تنها حق قالب گیری دندان متحرک را دارند که از این دو دسته 14 مرکز در شهرستان فردیس شناسایی شده است.

وی ساماندهی لابراتوار پروتزهای دندانی را از جمله وظایف انجام شده خود دانست و افزود: با بازرسی های انجام شده مراکز غیرمجاز شناسایی و جمع آوری شده و در حال حاضر 7 لابراتوار پروتزهای دندانی در سطح شهرستان فردیس وجود دارد. همچنین به منظور ایجاد اشتغال و کاهش لابراتوارهای غیرمجاز، تعدادی از افراد دارای مدرک دانشگاهی  پروتزهای دندانی برای ایجاد لابراتوار دعوت به کار شدند.

دکتر ناصری  تکمیل بانک اطلاعاتی مراکز دندانپزشکی فردیس را مورد تأکید قرارداد و گفت: اگرچه تخلفات دندانپزشکی و مراکز غیرمجاز در سطح شهرستان فردیس بسیار بوده اما از طریق بازدیدهای میدانی در ساعات مختلف شبانه روز تلاش کردیم مراکز دندانپزشکی را شناسایی و در خصوص استانداردسازی مراکز دندانپزشکی، رعایت تعرفه، کیفیت مواد مورد استفاده، کنترل عفونت، دفع پسماندها، ارائه خدمات مطلوب بر اساس شرح وظایف و غیره مورد نظارت و بازرسی قرار دهیم. در این راستا و به منظور حفظ سلامت مردم با متخلفین بدون اغماض برخورد قانونی صورت می گیرد.

وی همچنین از فعالیت کلینیک سیار دندانپزشکی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی البرز در سطح استان توسط مجموعه ای از دندانپزشکان خَیِر  و ارائه خدمات  به صورت رایگان خبر داد و افزود: این خدمات  به صورت دوره ای  و به اقشار ضعیف در سطح استان ارائه می شود که در مشکین دشت و فردیس نیز این کار انجام شده است. حتی برخی دندانپزشکان خیر در سطح شهرستان در مطب های شخصی خود به افراد کم بضاعت، خدمات رایگان ارائه می دهند.

این عضو هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی و نماینده دندانپزشکان در این سازمان ، دفاع از حقوق این قشر را وظیفه خود دانسته و اظهار داشت: در جهت رفع مشکلات این قشر و مطالبات آنان از هیچ کوششی فروگذار نکرده و امیدواریم دندانپزشکان بخش خصوصی در جهت بهبود وضعیت دندانپزشکان همکاری و مساعدت لازم را داشته باشند.

وی در پایان از همکاری مدیرشبکه بهداشت و درمان و دادستان عمومی شهرستان فردیس در جهت ساماندهی مراکز و مطب های دندانپزشکی تقدیر و تشکر کرد.

 

 

 

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه