دکتر ایمانی در نشست شورای فرهنگ عمومی فردیس: اقدامات سلبی کارساز نیست!

دستگاه های فرهنگی به اقدامات ایجابی در خصوص فرهنگ عفاف و حجاب توجه ویژه داشته باشند

فردیس نیوز - در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان فردیس که با حضور امام جمعه، فرماندار و اعضای این شورا عصر امروز شنبه 26 تیرماه در محل دفتر امام جمعه این شهرستان برگزار شد، مسائل مربوط به عفاف و حجاب و ارائه راهکارهای مناسب برای فرهنگسازی در این خصوص و کنترل و نظارت بر مراکز عرضه محصولات فرهنگی در شهرستان بررسی شد.

به گزارش فردیس نیوز، امام جمعه شهرستان فردیس  ضمن تأکید بر ضرورت زمینه سازی مناسب برای ایجاد فرهنگ عفاف و حجاب گفت: در این زمینه باید کار به صورت ریشه ای دنبال شده و مردم به امر به معروف و نهی از منکر به صورت لسانی مقید باشند. دستگاه های فرهنگی باید به اقدامات ایجابی نظیر برپایی نمایشگاه ها و فروشگاه های پوشاک ایرانی، اسلامی توجه ویژه داشته باشند. گاهی اقدامات سلبی و قوه قهریه کارساز نیست.

دکتر علی اکبر ایمانی در خصوص فروش لوح فشرده بصورت غیرمجاز در فردیس گفت: دستگاه های فرهنگی باید با نظارت جدی بر مراکز فروش محصولات فرهنگی از توزیع و فروش سی دی های غیرمجاز جلوگیری کرده و با همکاری شهرداری و نیروی انتظامی اجازه فروش لوح های فشرده را به دست فروشان نداده  و آنها را از سطح شهر جمع آوری کنند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی فردیس در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم تکریم ارباب رجوع در ادارات شهرستان تأکید کرد و افزود: مردم ولایتمدار فردیس به نظام دل بستند و در همه صحنه ها حضور فعال داشته و همواره  پشتیبان دولت بوده اند، مسئولین در همه ادارات و نهادها به عنوان خدمتگزاران مردم، باید با روی گشاده پاسخگوی نیازهای آنها و زمینه ساز تسهیل و تسریع در امور آنها باشند.

در ادامه این نشست فرماندار فردیس در خصوص حل مشکلات فرهنگی ، اجتماعی گفت: حضور افراد با نفوذ، معتمدین و ریش سفیدان در هر منطقه می تواند گره گشای حل مشکلات اجتماعی باشد. به دنبال این هستیم که امورات هر منطقه را با حضور معتمدین آن منطقه رسیدگی و حل و فصل نماییم که زمینه حضور این افراد در حل مشکلات اجتماعی محلات نیز در فرمانداری فراهم شده است.

وی افزود: فاصله اجتماعی افراد جامعه از یکدیگر موجب بروز مشکلات بسیاری در روابط اجتماعی شده است و با کوچکترین تنشی کار به نزاع و دادگستری کشیده می شودکه برای طرفین بسیار زمان بر و هزینه بر است.

مهندس علی زمانی ضمن تأکید بر لزوم فرهنگسازی و ایجاد روحیه احترام به بزرگترها در جامعه از طریق هیئات، مساجد و مجامع ملی و مذهبی اظهار داشت: باید تلاش کنیم فرهنگ استفاده از راهنمایی و مشارکت متدینین و معتمدین را در جامعه نهادینه کنیم و مانند اوایل انقلاب مشکلات را مردمی و جهادی حل کنیم و منتظر کمک دولت نباشیم.

وی بر ضرورت ترویج همدلی و همنوایی در جامعه تأکید کرد و افزود: اگر بتوانیم در شهرستان فردیس در همه زمینه ها احکام دین مبین اسلام را سرلوحه قرار داده و حس رأفت و گره گشایی از مشکلات یکدیگر را در افراد جامعه بیدار و فرهنگ همدلی را در جامعه پیاده کنیم، بسیاری از مشکلات جامعه امروز که ناشی از ایجاد فاصله و دوری از روابط انسانی ، اجتماعی می باشد قابل حل خواهد بود.

در ادامه این نشست دبیر شورای فرهنگ عمومی در خصوص کنترل و نظارت فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی گفت: طبق قانون مجوز این مراکز از طریق اتحادیه ها صورت می گیرد و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها می تواند در حوزه نظارت بر این مراکز وارد شود. اما مشکل اصلی وجود دستفروشان لوح های فشرده در سطح شهرستان فردیس است که کنترل و نظارتی بر آنها اعمال نمی شود.

 وی افزود: تکثیر و توزیع لوح های فشرده بصورت انبوه ، با دستگاه های ویژه و در مکان ها و سوله های بزرگ در شهرهای اطراف شهرستان فردیس صورت می گیرد که شناسایی، پلمب و جمع اوری انها در سطح کلان و توسط وزارتفرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می شود که خوشبختانه تا کنون چندین سوله از شهرهای همجوار شهرستان فردیس شناسایی و جمع آوری شده است.

در بخش دیگری از این نشست فرمانده عملیات فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان فردیس تهاجم فرهنگی از طریق ماهواره، اینترنت و فضای مجازی را به عنوان یکی از معضلات اساسی فرهنگی در جامعه خواند و  بر لزوم فرهنگسازی وسیع و صرف هزینه در این خصوص تأکید کرد.

وی با بیان اینکه اغلب مشکلات فرهنگی ریشه در خانواده ها دارد افزود: اعتیاد، مشکلات اقتصادی، بیکاری و بویژه کم رنگ شدن اصول اعتقادی در خانواده ها، موجب بروز ظواهر نامعقول در بطن اجتماع، هنجارها و مشکلات اجتماعی و فرهنگی است که باید بصورت اساسی ریشه یابی شده و برای مقابله با آن اقدام عاجل صورت گیرد.

سرهنگ کارگر ضمن ارائه گزارشی از اقدامات نیروی انتظامی در خصوص برخورد با معضلات فرهنگی گفت: در 3 ماهه گذشته از سال جاری تعداد گشت امنیت اخلاقی  نیروی انتظامی 80 مورد 8 ساعته، 950 مورد اخذ تعهد بدحجابی، 145 مورد معرفی به مراجع قضایی،  158مورد خودروی توقیف شده ، انهدام 4 باند فساد  بوده است، ضمن اینکه تعداد کشفیات CDو  DVDهای غیرمجاز 3580 صفحه ظرف مدت فوق بوده است.

در این نشست مقرر شد کارگروهی از اصناف، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری و ناجا  در خصوص عرضه محصولات فرهنگی  تشکیل و ضمن بررسی مشکلات و ارائه راهکارهای مناسب، نتیجه اقدامات در جلسه بعدی شورای فرهنگ عمومی مطرح گردد.  

 

 

 

 

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه