در پاسخ به انتشار مطلبی در فضای مجازی

نسخه «دیکلوفناک» پیچیده شد

فردیس نیوز- مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو و مواد‌مخدر سازمان غذا و دارو در واکنش به مباحث مطرح در فضای مجازی درباره داروی دیکلوفناک تأکید کرد: ریکال داروی دیکلوفناک نشانه قدرت نظارتی بالاست.

به گزارش فردیس نیوز، دکتر مهدی پیرصالحی با اظهار تعجب از بازتاب ممنوعیت داروی دیکلوفناک که در فضای مجازی مطرح شده، گفت: این مسئله موضوعی داخلی، کارشناسی، فنی و تخصصی بوده و هر ارگان نظارتی در هر جای دنیا درباره داروهایی که مشکلات فنی کوچکی دارند و لزوما خطرآفرین یا کشنده نیستند، می‌تواند دستور بازگشت یا به‌اصطلاح ریکال دهد.

وی افزود: در مورد این دارو نیز آزمایشگاه ما مواردی را بررسی کرده که ما را به نتیجه فوق رسانده است. اگر در بررسی‌های مجدد مشکل، قابل برطرف کردن بود، اصلاحات انجام خواهد شد و در غیراین صورت همه آنها معدوم می‌شود.

پیرصالحی افزود: این اتفاق درباره همه داروها صادق است. ضمنا نکته مهم قابل ذکر استفاده از داروی دیکلوفناک صرفا در بیمارستان است؛ حدود 5-4 سالی می‌شود که این دارو صرفا در بیمارستان‌ها مصرف می‌شود و فروش آن در داروخانه‌ها تخلف است.

مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو و مواد‌مخدر سازمان غذا و دارو مجددا تأکید کرد: بازگرداندن یا ریکال یک دارو نشان‌دهنده قدرت نظارتی بالای سازمان غذا و داروست.

چند روز قبل مطلبی در فضای مجازی و موبایلی منتشر شد که به استناد ابلاغیه‌ای از سوی مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو و مواد‌ مخدر وزارت بهداشت و آموزش پزشکی در شبکه‌ های مجازی و موبایلی، از نوعی مشکل این دارو خبر‌ می‌داد.

گفتنی است این دارو در زمره داروهای مسکن، ضد‌التهاب وضد‌تب‌هاست و دیکلوفناک سدیم در درد و التهاب ناشی از بیماری روماتیسمی شامل آرترین جوانان و دیگر اختلالات عضلانی- اسکلتی، دردهای بعد ازجراحی و نیز نقرس حاد به‌کار می‌رود.

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه