حیایی که «من‌و‌تو» از «ما» گرفت

در واقع این شبکه‌ها با ارائه این برنامه‌ها و سریال‌ها به دنبال ایجاد هنجارهای جدید در جامعه ما و از بین بردن هنجارهای دینی موجود در جامعه از جمله حیا هستند.

به گزارش فردیس نیوز، در سال‌های اخیر، شبکه‌های ماهواره‌ای همچون من و تو که رسماً اعلام شده است بودجه آن را سرویس جاسوسی انگلستان تأمین می‌کند، محور برنامه‌های خود را تخریب حجب و حیا در میان زنان ایرانی قرار داده است. با توجه به نقش کلیدی حیا و عفت زنان در سلامت فکری، روانی، اخلاقی و اجتماعی جامعه، گفتگویی با دکتر محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه تهران و صاحب‌نظر مسائل روز ترتیب داده‌ایم. 

 

شبکه‌های ماهواره‌ای همچون من و تو در سال‌های اخیر اقدام به تولید و پخش سریال‌ها و فیلم‌هایی کرده‌اند که تناسبی با فرهنگ ما ندارد و با تخریب حیا و حریم در خانواده‌های ایرانی، به دنبال اهدافی ضد فرهنگی هستند. ارزیابی شما از این اقدامات ضد فرهنگی چیست؟ علت تغییر رویکرد این شبکه‌های ماهواره‌ای را در چه می‌دانید؟

مدت زیادی است که جهان استکبار و آمریکا و صهیونیسم به این نتیجه رسیدند که برای نابودی جمهوری اسلامی و تضعیف آن و به تبعیت از آن تخریب انقلاب اسلامی، باید فرهنگ دینی مردم را مورد هجوم قرار بدهند. زیرا آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که زیرساخت مقاومت در جامعه ایران و انقلاب اسلامی، فرهنگ دینی است. به همین جهت فرهنگ دینی را از آن سمتی مورد هجمه قرار داده‌اند که نقطه اتکای جامعه هم هست؛ یعنی خانواده. خانواده هم مورد تأیید و تأکید دین است و هم سلول تشکیل دهنده جامعه ایرانی است. به همین دلیل اگر آن‌ها بتوانند خانواده را از هم بپاشانند، هم جامعه دچار فروپاشی می‌شود و هم بنیان‌های دینی جامعه از هم خواهد پاشید.

در این وضعیت دیگر کسی را نخواهند داشت که مقاومت بکند و جامعه در برابر آن‌ها تسلیم خواهد شد. به همین خاطر، مدت‌هاست که به این نتیجه رسیده‌اند که روی تخریب فرهنگ دینی جامعه که حیا نیز برگرفته از همین فرهنگ است، سرمایه گذاری کنند. روش‌های مختلفی را برای این کار در پیش گرفته‌اند که یکی از این روش‌ها استفاده از شبکه‌های ماهواره‌ای است. دیگری ترویج بی‌حجابی و بی‌حیایی، فحشا و مشروبات الکلی و مواد مخدر در جامعه است. این‌ها دارند به جد این‌ها را در جامعه ترویج می‌کنند.

از طرف دیگر، طرح ریزی و فضاسازی می‌کنند تا با ترویج بی‌حیایی و بی‌عفتی در برخی شبکه‌های ماهواره‌ای، که ۴-۵ سال است راه افتاده‌اند، بنیان‌های خانواده را از هم بپاشانند. سیاست این ماهواره‌ها فقط حیازدایی نیست، بسیار فراتر از این‌هاست. آن‌ها نه تنها حیا را از بین می‌برند بلکه باورهای دینی و بنیان‌های خانواده و نهادهای اجتماعی را نیز نشانه گرفته‌اند که در نهایت منجر به فروپاشی اجتماع می‌شود. علت تمرکز این شبکه‌های ماهواره‌ای بر حیازدایی، از بین بردن بنیان خانواده با دو هدفی است که عرض کردم.

صحبت در مورد موضوع حیا در ماهواره‌ها مانند این است که کسی چندین گلوله خورده باشد و شما بخواهید در مورد خونی شدن لباس او بحث کنید. یعنی بحث از دست رفتن حیا، خونی شدن لباس مقتول است. این‌ها به دنبال چیزی فراتر از حیازدایی در جامعه هستند.

 

    نشریه بندر: تأثیر برنامه‌های این چنینی شبکه‌های ماهواره‌ای با هدف حیازدایی در جامعه بر خانواده و جامعه چیست؟

با از بین رفتن حیا تحت تأثیر برنامه‌های این شبکه ماهواره‌ای، روابط اجتماعی دگرگون شده و جامعه رو به فروپاشی می‌رود. آرامش و امنیت جامعه با این فیلم‌ها به شدت به خطر می‌افتد و فروپاشی خانواده‌ها و به وجود آمدن بسیاری مشکلات روحی و روانی در جامعه موجب ناامن شدن فضای اجتماعی جامعه می‌شود و حتی موجب رخ دادن جنایات می‌شود و آمارها نشان می‌دهد که چه تعداد خانواده‌ها تحت تأثیر این فیلم‌ها از هم پاشیده شده و حتی منجر به برخی جنایات و قتل‌ها هم شده است.

فیلم‌های ماهواره‌ها با هدف حیازدایی برای از بین بردن آرامش و استحکام خانواده در کشور هستند که به تبع آن نسلی از هم گسیخته خواهیم داشت. افکار چنین نسلی را راحت‌تر می‌شود تغییر داد و بر او مستولی شد.

عمق نفوذ ماهواره‌ها و تهدید آن‌ها، در جامعه ما تا به اینجاست که بیشترین آمار قتل در شهری مثل تهران، در خانواده و بین زن و شوهر اتفاق می‌افتد. امروز ناامن‌ترین جا برای برخی زنان و مردان ما خانه‌های آن‌هاست. وزیر بهداشت سابق هم اعلام کرده بود که نرخ گسترش اصلی ایدز از طریق روابط نامشروع است و این روند، به سرعت افزایش پیدا می‌کند.

   

 

 

 

 

 

نتایج اجتماعی و فرهنگی، دینی و امنیتی تضعیف حیا و عفت از سوی این رسانه‌های خارجی فارسی زبان در جامعه ایرانی چیست؟

عرض کردم. این‌ها به دنبال حذف هنجارهای دینی از جامعه ما از جمله حیا هستند. با حذف هنجارهای دینی از جامعه و جایگزین شدن سبک زندگی غربی که در آن ارزش‌های ضد دینی تبدیل به هنجار شده است، به لحاظ اجتماعی و فرهنگی جامعه ما دگرگون خواهد شد و علاوه بر مبتلا شدن به همان مشکلاتی که غرب با آن گریبان گیر است، جامعه ما از هم فرو خواهد پاشید و حتی استقلال ما نیز مورد تهدید واقع خواهد شد.
 

    این‌ها چه اثراتی بر زندگی فردی و خانوادگی افراد و استحکام روابط افراد در خانواده دارد؟

تحت تأثیر این فیلم‌ها، خانواده دیگر معنایی ندارد. یا شکل نمی‌گیرد یا اگر هم شکل بگیرد یک خانواده ناامن و از هم فروپاشیده است.

   

با توجه به بالارفتن سن ازدواج در کشور ترویج بی‌حیایی در افکار مردم و به ویژه جوانان که به صورت نرم و آهسته و غیر آگاهانه در آن‌ها صورت می‌گیرد، چه اثرات روانی، اجتماعی و فرهنگی و دینی بر همین افراد و به تبع آن بر جامعه خواهد داشت؟

بیان ساده آن این است که حیا وقتی معنا دارد که افراد بتوانند به صورت مشروع نیازهای طبیعی‌شان را برطرف کنند و در اثر رفع کردن مشروع نیازهای طبیعی، حیا به عنوان مجموعه هنجار بر جامعه و افراد حاکم می‌شود و افراد نمی‌توانند این هنجارها را بشکنند. در این شرایط، اتفاقی که افتاده است این است که خود جامعه، به خاطر تقلیدهایی که از فرهنگ‌های متفاوت بیگانه داشته و به خاطر عدم عقلانیت، ازدواج را تبدیل به یک کار بسیار سخت کرده است.

از سوی دیگر نیاز به ازدواج هم دارد روز به روز کمتر می‌شود. چون افراد تحت تأثیر همین برنامه‌های ماهواره‌ای و چیزهای دیگر، می‌توانند بدون ازدواج کردن نیازهای جنسی‌شان را برطرف کنند. الان رفع نیازهای جنسی بدون ازدواج در جامعه کار بسیار ساده‌ای است. جامعه هم ازدواج را تبدیل به یک کار بسیار سخت کرده است، نیازهای جنسی را هم می‌شود که خیلی راحت برطرف کرد، در این شرایط ازدواج تبدیل به یک کار تشریفاتی و دکوراتیو می‌شود. احساس نیاز هم نمی‌کنند. چون ازدواج نیاز به قید و بند و مسئولیت پذیری دارد اما روابط آزاد جنسی نه مسئولیت دارد، نه قید و بند. در چنین وضعیتی حیا معنا ندارد و دیگر هنجار نیست. حیا وقتی معنا دارد که نیازهای طبیعی به صورت مشروع پاسخ داده شده باشند. در چنین حالتی، حیا دیگر یک امر عقب مانده و کهنه و به درد نخور و ضد ارزش می‌شود.

در واقع این شبکه‌ها با ارائه این برنامه‌ها و سریال‌ها به دنبال ایجاد هنجارهای جدید در جامعه ما و از بین بردن هنجارهای دینی موجود در جامعه از جمله حیا هستند.

فحشا از قدیم الایام در جوامع انسانی بوده است، اما اتفاقی که افتاده است این است که در تمدن غرب، فحشا به یک هنجار تبدیل شده است و دیگر یک ضد ارزش نیست. حالا در جامعه ما برای شکستن مقاومت در جامعه ما و نظام و انقلاب ما تضعیف و تخریب و نابود شود، به این نتیجه رسیدند که بنیان‌های فرهنگی و مقاومتی ما دین است و برای درهم شکستن مقاومت ما باید هنجارهای دینی ما را از بین ببرند. از همان روزهای اول انقلاب با هدف فروپاشی خانواده روی این مسئله سرمایه گذاری کردند.

یکی از تکنیک‌هایشان ماهواره بوده است که یکی از اشکال جدید برنامه‌های آن‌ها در کنار سایر برنامه‌هایی که دنبال می‌کنند، این چند سال اخیر پخش سریال‌هایی با محتوای حیازدایی از زن و مرد در روابط زناشویی است. مثل این است که یک نفر گلوله‌های مختلف و پیاپی می‌خورد. هر چه گلوله بیشتری می‌خورد حالش بدتر می‌شود. ماهواره یکی از این گلوله‌هاست.

   

پیش از این، شبکه‌های ماهواره‌ای بیشتر هجمه‌های سیاسی داشتند تا فرهنگی. علت عوض شدن رویکرد اصلی این شبکه‌ها چیست؟ با توجه به حمایت‌های مالی سرویس جاسوسی انگلیس و دول غربی از این قبیل رسانه‌ها همچون من و تو و فارسی وان، این‌ها از این رویکرد به دنبال دستیابی به چه هدفی هستند؟

چه این طور باشد و چه نباشد این اتفاق دارد می‌افتد. معلوم است و بدیهی است که این شبکه‌ها در چه راستایی دارند عمل می‌کنند. مثل روز روشن است و چیز پیچیده‌ای نیست. مگر آن‌ها که نمی‌بینند نخواهند ببینند که در آن صورت کاری نمی‌شود کرد. سرویس جاسوسی انگلیس که دلش برای فرهنگ من و شما نمی‌سوزد که بخواهد شبکه تلویزیونی با هدف ارائه خدمات فرهنگی بزند.

   

آیا ابزارهای فرهنگی ما به قدر کافی برای مقابله با این هجمه‌ها قدرتمند است؟ آیا ما از همه ظرفیت‌های فرهنگی در نهادها و دستگاه‌هایی همچون وزارت ارشاد و صدا و سیما خود برای مقابله با این هجمه‌ها استفاده کرده‌ایم؟

دولت که خواب است و به این روند کمک می‌کند و با آن‌ها همکاری می‌کند. چه دولت فعلی و چه دولت قبلی. جشنواره فجری راه می‌اندازد که بنیان‌های خانواده را تهدید می‌کند. این‌ها چه در دولت قبل و چه در دولت فعلی ترویج می‌شود. نه تنها جلوی آن‌ها را نمی‌گیرد بلکه به آن دامن هم می‌زند. مقابله در برابر این جریان نیاز به یک انسجام فرهنگی و برنامه ریزی منسجم از سوی نهادهای مختلف دارد.

اما در حوزه فرهنگ کارهای درستی که جلوی این جریان قرار بگیرد، خیلی انجام نشده است. چون ما کارهای فرهنگی‌مان متمرکز نیست و ستاد متمرکزی برای رویارویی با این جریان نداریم، نیروها متمرکز عمل نمی‌کنند. نیروهای خائن فرهنگی هم زیاد داریم. صدا و سیما مروج سبک زندگی غربی در کشور است. وزارت ارشاد هم هست. تئاتر و موسیقی هم همین طور.

   

نظر شما در مورد غیر قانونی کردن استفاده از ماهواره و ورود نهادهای نظامی و انتظامی به این مسئله چیست؟

یک مسئله ۱۰ تا راه حل دارد. برخورد قانونی نیروی انتظامی هم هست، ۱۰ تا راه حل دیگر هم دارد و نهادهای دیگر هم باید وظایف خود را انجام دهند. هیچ وقت برخورد انتظامی در جامعه حذف نباید بشود. البته این یکی از برخوردها و راه حل‌هاست. راه حل‌های فرهنگی و اجتماعی دیگر هم به جای خود باقی است. این‌ها مکمل هم هستند و همه همدیگر را تکمیل می‌کنند.

   

در نهایت با فرض کوتاهی نهادهای فرهنگی کشور در مقابله با این رسانه‌ها به هر دلیل موجه یا غیر موجهی، خانواده‌ها برای مقابله با این هجمه‌ها چه باید بکنند؟

خانواده‌ها باید در این شرایط دلشان به حال خودشان و بچه‌هایشان بسوزد. خانواده‌های متدین که می‌دانند این‌ها چیست و خانواده‌های غیر متدین هم که برایشان مهم نیست. کافی است نگاهی به وضعیت زندگی افرادی کنند که درگیر این مسائل هستند و ببینند که وضعیت زندگی آن‌ها در چه وضعیت اسفباری است.

جام نیوز


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر: