حجت الاسلام ولیزاده رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فردیس؛
پرینت
#۶۵٧۶
98/06/14 پنجشنبه 13:22

حجت الاسلام ولیزاده رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فردیس؛

تعمیق فرهنگ عاشورا و وظیفه خطیر رسانه ها

مهدی مزرئی/ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فردیس در گفتگوی اختصاصی با فردیس نیوز که به مناسبت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) انجام شد؛ هدف نهضت عاشورا را تربیت افکار و مدیریت رفتار انسان ها دانست و تبیین ارزش های دینی، تحلیل قیام امام حسین (ع) و ترویج سلوک اسلامی درجامعه را به عنوان اصلی ترین وظیفه رسانه ها در ایام  سوگواری محرم برشمرد.

به گزارش فردیس نیوز، حجت الاسلام حمید ولیزاده با اشاره به نقش مؤثر رسانه ها بر هدایت افکار و اندیشه ها، بیان کرد: جامعه امروز از مشکلات فرهنگی و اجتماعی بسیاری رنج می برد که پرداختن به آنها از طریق تعمیق باورهای دینی، ترویج فرهنگ اسلامی و سیره اهل بیت (ع) می تواند در کاهش این آسیب ها مؤثر باشد و این امر وظیفه خطیر رسانه ها را در هدایت افکار جامعه روشن تر می کند.

 وی افزود: آنچه امروز جامعه ما به آن نیاز دارد؛ رعایت حقوق دیگران در تمامی رفتارهای اجتماعی است. در شرایط اقتصادی کنونی کمک و رسیدگی به قشر کم بضاعت، کاهش فشارهای روانی ناشی از شرایط اقتصادی و معیشتی جامعه، مدیریت کنترل خشم و آموزش تاب آوری و صبوری و در مجموع آرامش روانی – اجتماعی  از مهمترین نیازهای جامعه امروز ماست که نقش بی بدیل رسانه از طریق فضای مجازی و حقیقی در انتقال آموزه های دینی و رفتار صحیح اجتماعی، غیرقابل انکار است.  

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فردیس با اشاره  به پتانسیل فوق العاده جوانان، بر لزوم هدایت افکار و مدیریت انرژی این سرمایه های آینده ساز کشور تأکید کرد و گفت: انرژی فوق العاده جوانان در عزاداری های حسینی در قالب فضای احساسی و معنوی بروز می کند و این انرژی  باید توسط افراد شایسته و صلاحیت دار مدیریت و کنترل شود.

وی با بیان اینکه ایام سوگواری و تجمعات عزاداری محرم فرصت مغتنمی برای انتقال آموزه های دینی و ارزشی به جوانان است، خاطر نشان کرد: نباید مدیریت جوانان در هیئت ها و  تجمعات عزاداری به دست افرادی باشد که به لحاظ رفتارهای اجتماعی و اخلاقی، انگشت نما و مخالف عُرف و شأن جامعه هستند؛  تریبون هیئت ها نباید در دست نااهلان باشد و گرنه این تجمعات می تواند زمینه گمراهی و سقوط جوانان را فراهم کند. همه دستگاه ها درخصوص مدیریت هیئت ها باید همکاری لازم را داشته باشند و افرادی که دارای عقلانیت و مقبولیت اجتماعی بوده و مورد رغبت جوانان هستند، باید در رأس هیئت های عزاداری باشند تا اصل عزاداری که همان هدایت، روشنگری و انسان سازی است؛ مغفول نماند. 

حجت الاسلام ولیزاده همچنین در بین صحبت هایش کنایه ای هم به صدا و سیما داشت و افزود: صدا و سیما برای برنامه ها به ویژه در برنامه های عزاداری، باید از افراد خوشنام و دارای سلامت کاری و اجتماعی استفاده کند؛ نه اینکه افرادی را که برای انجام هرکاری از رانت استفاده کرده و خوشنام نیستند را "چهره" کند. این امر موجب سلب اعتماد مردم به ویژه جوانان خواهد شد.

وی همچنین بر لزوم حفظ شأن و جایگاه امام حسین(ع) در عزاداری ها تأکید کرد و گفت: محتوای اشعاری که در نوحه ها و تریبون ها استفاده می شود، باید کنترل شود. همچنین زمان و نحوه عزاداری ها، نباید موجب آزار و اذیت دیگران باشد. وضعیت ایستگاه های صلواتی باید توسط نیروی انتظامی مدیریت شود. مسدود شدن خیابان ها، ایجاد ترافیک، ایجاد آلودگی صوتی در ساعات غیرمعمول، حتی به نیت عزاداری، به نوعی مردم آزاری است و شأن و عظمت امام حسین (ع) را زیر سؤال می برد و باید مسئولان نظارتی در این خصوص توجه بیشتری داشته باشند.

رئیس اداره ارشاد فردیس درپایان برپایی مراسم تعزیه خوانی و نمایشگاه عکسی از مراسم های عزاداری شهرستان فردیس را از برنامه های این اداره در دهه دوم محرم اعلام کرد و گفت: این برنامه ها با هدف تبیین فرهنگ عاشورا و قیام امام حسین (ع) و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت  با استفاده از زبان هنر اجرا خواهد شد.   

 

 

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
ترویج ارزش های دفاع مقدس با اجرای برنامه های فرهنگی ترویج ارزش های دفاع مقدس با اجرای برنامه های فرهنگی
یادمان شهدای شهرک وحدت افتتاح می شود ...
بیگلو تاکید کرد؛ بیگلو تاکید کرد؛
صدور جواز بدون تاییدیه بهداشت توسط اتحادیه میوه و پروتئین شهرستان فردیس ...
اقدامات ویژه نظارتی دامپزشکی فردیس در ایام عزاداری اقدامات ویژه نظارتی دامپزشکی فردیس در ایام عزاداری
معاینه و بازرسی 726 دام سبک و سنگین در جهت حفظ سلامت مردم ...
آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج اجرا می کند؛ آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج اجرا می کند؛
طرح ترنم با هدف توسعه عدالت آموزشی و ارتقای سطح کیفی مدارس کم برخوردار ...
مدیر منابع انسانی شرکت گاز استان البرز: مدیر منابع انسانی شرکت گاز استان البرز:
نقشه استراتژی منابع انسانی شرکت گاز استان البرز تا پایان شهریور رونمایی می شود ...
ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش  برای اولین بار در البرز؛ ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش برای اولین بار در البرز؛
راه اندازی ۴ سامانه الکترونیکی در جهت تسهیل در امور فرهنگیان ...