حجت الاسلام علی اکبر ایمانی؛

با شهردار شدن فردی که استاندار معرفی کرده بود، مشکلی ندارم

مهدی مزرئی/ پدر معنوی شهر است و به اندازه کسی که چندین نسل در فردیس، زاده و زندگی کرده برای شهر دلسوزی داشته است. نیمه اول سال 80 بود که به فردیس آمد و انگار این دیار نا آشنا را بهتر از هرکس دیگری می شناخت. سال ها گفت و خواست تا سرانجام فردیس شهرستان شد. حال که مدیریت شهر فردیس مشغول به کار شده است، آنچه در این مدت برایم جای سؤال بود را در دیداری خصوصی به زبان آوردم. از چرایی گفتار دوگانه ایشان نسبت به تخلفات انتخابات شورا و انتقاد به دخالت استاندار در اختلافات شورا و شهرداری تا برداشت بسیاری از افراد نسبت به خط قرمز امام جمعه شهرستان نسبت به شهردار فردیس. با آرامش همیشگی پاسخ داد و نزدیک به 2 ساعت از هم صحبتی با این استاد حوزه و دانشگاه و خطیب جمعه فردیس لذت بردم. ماحصل این گفتگو که تقریبا متفاوت از گفتگوهای دیگر است را باهم مرور کنیم؛

حجت الاسلام علی اکبر ایمانی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود آگاهی از میزان تخلف در انتخابات شورای شهر فردیس، در خطبه های نمازجمعه اعلام کردید که تخلفات صورت گرفته تأثیرگذار نبوده ولی چندهفته قبل نسبت به عدم رسیدگی به تخلفات در انتخابات مذکور اعتراض داشتید؟! گفت: ادعای تخلف و تقلب در انتخابات، ادعای کوچکی نیست؛  برخی با همین شیوه و کلید واژه در فتنه 88 ، موضوع  عدم صیانت از آراء  مردم را مطرح کرده  و با ایجاد آشوب و سلب اعتماد مردم، به جمهوری اسلامی آسیب زدند. هرگز منکر تخلفات در روز انتخابات، از جمله خرید و فروش رأی که  مردم شاهد آن بودند، نیستیم. اما تخلفات در حد مخدوش شدن انتخابات و تاثیرگذاری در نتیجه آن نبوده است. موضوع تقلب در انتخابات باید با مدارک متقن صورت گیرد.

وی با بیان اینکه متأسفانه برگزار کنندگان انتخابات  دوره پنجم در شهرستان فردیس، رفتارهای منصفانه نداشتند؛ افزود:  لیست بندی و حمایت از حزب یا گروهی از سوی مجریان انتخابات درست نیست؛ چراکه وقتی مجری انتخابات به دنبال لیست بندی باشد، نمی تواند انتخابات را در فضایی سالم و بی طرف برگزار کند.  

امام جمعه فردیس با اشاره به حاشیه های شورا و شهرداری طی دو سال اخیر، گفت: انتخابات به هرحال برگزار شد و با انتخاب اعضا توسط مردم، اولین شورای فردیس تشکیل شد اما ای کاش کسانی که منتخب شدند، برای خدمت می آمدند. که متأسفانه خشت اول کچ گذاشته شد. در ابتدا 9 عضو شورا  27 نفر را به عنوان کاندیدای  شهرداری معرفی کردند. به گفته یکی از اعضای شورا، قرار گذاشته بودند که این عضو شورا شهردار شود، به همین دلیل  افراد قوی را کنارگذاشتند و این عضو شورا و مهندس غفاری  به عنوان آخرین نفرات منتخب بالا آمدند؛ اما  به هدف اصلی خود نرسیدند و به اجبار غفاری شهردار شد. به همین دلیل  از رأی خود عدول کردند. اما در قانون چیزی به عنوان پشیمانی دیده نشده بود.

وی با تأکید بر اینکه عملکرد اولین شورا همواره در اذهان عمومی باقی خواهد ماند، یادآور شد:  پس از تلاش های بسیار و  شهرستان شدن فردیس، با وجود مخالفت ها برای استقلال شورا و شهرداری فردیس، با توجه به درآمدها و پتانسیل های موجود این شهر، تلاش کردیم  با حمایت مردم، شورای  مستقل داشته باشیم؛ تا با  حضور افراد بومی و دلسوز در مجموعه شورا،  فردیس به آنچه استحقاقش را دارد، برسد. پس از 4 دوره شورا در شهرهای دیگر، مردم برای پیشرفت شهر و رسیدگی بیشتر به امور، به اولین شورا امید بسته بودند، اما متأسفانه تا کنون نتیجه مطلوبی از عملکرد شورا حاصل نشده است.  البته هرگز از استقلال شورا و شهرداری فردیس پشیمان نیستم ؛چرا که تحقق این امر  به نفع مردم و منطقه است. اگرچه ممکن است  در مقطعی عملکرد مناسبی نداشته باشد.

حجت الاسلام ایمانی گفت: طی دوسال گذشته همواره بحث و حاشیه بین شورا و شهرداری وجود داشته است. در حالیکه نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر، می توانستند بخاطر مردم، هرچند برای مدت یکسال، اختلافات را کنار بگذارند و به شهرداری که خود انتخاب کردند، کمک کنند تا امور شهر پیش برود؛ در حالیکه از روز اول، کار را به گونه ای پیش بردند که حتی تفویض اختیار معاونان و مدیران منطقه واگذار نشده و  مدیر منطقه حق امضای خرید یک چای را برای مجموعه اش ندارد. شهردار توسط اعضای شورا انتخاب شده؛ اگر از اول ایشان را نمی خواستند،  نمی آوردند. هر فردی دارای  نقاط ضعف و قوتی است که غفاری از آن مستثنی نیست. سلامت کاری و اخلاقی وی که در برخی مدیران سابق شهرداری با پرونده های فساد مالی، وجود نداشته، می تواند در جهت بهبود وضعیت شهر استفاد


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه