تکلیف حقوق کارگران شهرداری مشکین دشت چه می شود؟
پرینت
#۶٣۴٧
98/02/12 پنجشنبه 19:14

تکلیف حقوق کارگران شهرداری مشکین دشت چه می شود؟

مریم آقانوری/ پس از گذشت یک ماه و نیم از سال جدید، هنوز تکلیف  لایحه شهرداری مشکین دشت برای اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و افزایش 25 درصدی قرارداد نیروهای شرکتی و پرداخت حقوق آنها روشن نیست. این لایحه که برای چندمین بار در صحن شورا مطرح شد؛ با وجود پافشاری شهردار برای تصمیم گیری در خصوص آن، همچنان بی نتیجه ماند. در مجموع دیدگاه اعضای شورا با ادعای اینکه تصویب این لایحه در نهایت موجب برونسپاری کارگران و متضرر شدن آنها می شود؛ مخالفت با لایحه است.

 اما اکنون تکلیف شهرداری برای پرداخت حقوق کارگران چیست؟!

موضوع را از شهردار مشکین دشت جویا شدیم. به گفته وی  طرح طبقه بندی مشاغل در سال 97 به صورت قطعی اجرا شده که در ابتدای هرسال، افزایش حقوق کارگران را به همراه دارد، اما اعتبار پیش بینی شده در بودجه 97بر اساس رقم قرارداد در سال 96 بوده است. این امر موجب شده ماهیانه مبلغ 100 میلیون تومان مازاد بر رقم پیش بینی شده ماهیانه، از اعتبار 7 میلیاردی  برای پرداخت حقوق کارگران هزینه شود. اکنون  با توجه به زمان قرار داد نیروهای شرکتی از 1/3/97 تا 1/3/98 و رقم افزایشی بر اساس طرح طبقه بندی مشاغل برای 3 ماه باقیمانده از زمان قرارداد، شهرداری با کسر بودجه مواجه شده و برطبق قرارداد، افزایش25 درصدی مبلغ اولیه پیمان با رقم  1.5 میلیارد تومان مورد نیاز است.

سیدجعفر موسوی با تأکید بر اینکه طبق نظر سازمان بازرسی هرنوع تحمیل هزینه جدید باید با مجوز شورا باشد؛ اظهار داشت: با توجه به اینکه متأسفانه در اجرای قرارداد نیروهای شرکتی، مجوز شورا أخذ نشده، برای قانونی شدن و ابلاغ افزایش 25 درصدی مبلغ اولیه پیمان، دریافت مجوز شورا ضروری است.

وی با بیان اینکه تمام این مبلغ برای پرداخت حقوق نیروهای شرکتی صرف می شود و فقط 1.8 درصد از مبلغ قرارداد مربوط به پیمانکار است؛ از مجموعه شورای اسلامی شهر مشکین دشت خواست تا با نگاه مثبت نسبت این امر  و پرداخت حقوق کارگران تصمیم گیری کنند.

در این خصوص با رئیس شورای اسلامی شهر مشکین دشت گفتگو کردیم.

رضا نصرتی مطلوب در پاسخ به این سؤال که نظر شما در خصوص لایحه فوق چیست؟ به صراحت گفت: مخالفم؛ چراکه اگر طرح طبقه بندی مشاغل به عنوان قانون در کشور ابلاغ شده باشد، لازم الاجرا بوده و نیاز به مصوبه شورا ندارد. اما اگر برای اجرای موضوعی نیاز به مصوبه شورا باشد؛ باید پیش از اجرا به تصویب شورا برسد. در حالیکه برای اجرای این قرارداد هیچ مشورت و نظرخواهی از شورا صورت نگرفته است.

وی دلیل مخالفت خود و همکارانش در شورای اسلامی شهر مشکین دشت با لایحه فوق را جلوگیری از متضرر شدن کارگران در نتیجه برونسپاری عنوان کرد و افزود: در صورت افزایش مبلغ قرارداد سال 97 بر اساس طرح طبقه بندی مشاغل در سه ماه باقیمانده از زمان قرارداد، با افزایش چند برابری رقم قرارداد جدید مواجه خواهیم بود که در این صورت شهرداری به دلیل عدم توان پرداخت، مجبور به برونسپاری کارگران خواهد شد که این امر  به ضرر کارگران تمام می شود.

رئیس شورای اسلامی شهر مشکین دشت با بیان اینکه شهرداری می تواند طبق روال گذشته حقوق کارگران را پرداخت کند؛ اظهار داشت: طبق تقاضای اعضای شورا، شهرداری باید  مستندات طرح طبقه بندی مشاغل را به کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر ارائه کند؛ تا پس از بررسی، ضمیمه لایحه فوق، به صحن شورا ارسال و در خصوص آن تصمیم گیری شود.

وی به این سؤال که آیا این مطلب که کارگران شهرداری مشکین دشت چندین برابر کارگران شهرداری های استان حقوق می گیرند؛ صحت دارد؟ با زیرکی پاسخ داد و گفت: پرداخت حقوق کارگران شهرداری مشکین دشت بر اساس مصوبه قانون کار است که همراه با مزایا و رفاهیات به کارگران پرداخت می شود.

اما نظر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشکین دشت نیز قابل تأمل است.

بهزاد خسروزاده با بیان اینکه تصویب این لایحه منجر به برونسپاری کارگران می شود که من و همه همکارانم در شورای اسلامی شهر مشکین دشت مخالف آن هستیم؛ گفت:  نظر مجموعه شورا، تمدید قرارداد نیروهای شرکتی است؛ اما افزایش مبلغ قرارداد در نهایت شهرداری را وادار به برونسپاری کارگران می کند که این امر به ضرر کارگران است.

 وی دلیل مخالفت شورا با برونسپاری کارگران را اینگونه بیان می کند: با توجه به اینکه اغلب پیمانکاران به بهانه های مختلف، با افزایش کارکرد و کاهش مبلغ پرداختی حقوق، کارگران موجود را وادار به جدا شدن از مجموعه می کنند؛ با برونسپاری کارگران مخالفیم. چراکه حدود 140 نفر کارگر بومی این شهر با سابقه ای حدود 15 تا 20 سال در  شهرداری مشکین دشت خدمت می کنند و به طور میانگین هزینه زندگی حدود یکهزار نفر از جمعیت این شهر، از این محل تأمین می شود که در صورت برونسپاری، علاوه بر احتمال بیکار شدن کارگران و از بین رفتن سابقه چندین ساله، حقوق دریافتی آنها نیز به شدت کاهش می یابد و این امر موجب نارضایتی مردم خواهد بود.

از وی می پرسم؛ به گفته شهردار و ابلاغ برونسپاری از سوی نهادهای نظارتی و بالادستی، آیا شهرداری می تواند آن را به دلیل مخالفت شورا اجرا نکند؟! آیا در اینصورت شهردار باید پاسخگوی تصمیمات خلاف قانون شورا باشد؟!

عضو هیأت رئیسه شورای مشکین دشت پاسخ داد: اگر امری به صورت قانون ابلاغ شود؛ در هر صورت لازم الاجراست و در صورتی که شهردار اجرا نکند؛ مورد بازخواست نهادهای نظارتی قرار خواهد گرفت. در اغلب شهرها از جمله محمدشهر، ماهدشت، فردیس و غیره برونسپاری انجام شده، اما در مشکین دشت به دلیل عِرق و تعصب اعضای شورا نسبت به کارگران بومی و زحمتکش شهرداری، تا کنون از اجرای این امر جلوگیری شده است.

سؤالم  از رئیس شورا را تکرار می کنم: آیا این مطلب که کارگران شهرداری مشکین دشت چندین برابر کارگران شهرداری های استان حقوق می گیرند؛ صحت دارد؟

خسروزاده در پاسخ گفت: بله. کارگران شهرداری  مشکین دشت با توجه به سابقه طولانی  و مزایا، در مقایسه با نیروهای شرکتی شهرداری های اطراف از جمله کرج و فردیس، مبلغ قابل توجهی دریافت می کنند. اما با این وجود اعضای شورا به برونسپاری که موجب کاهش مبلغ دریافتی کارگران می شود، راضی نیستند.

وی افزود: البته پرداخت حقوق ها، هزینه های جاری و نحوه مدیریت منابع انسانی شهرداری در حال بررسی است و برای کاهش هزینه های جاری و توسعه امور عمرانی، اضافه پرداختی ها باید ساماندهی شود.

امیدواریم در این قائله  و در آستانه روز جهانی کار و کارگر، با در نظر گرفتن صرف و صلاح شهر و دیدگاه حمایتی از کارگران در خصوص این لایحه تصمیم گیری شود. بدون اینکه نه سیخ بسوزد و نه کباب! نه کارگران متضرر شوند؛ نه اعضای شورا نگران از دست رفتن جایگاه مردمی شان باشند و نه شهردار مجبور به پاسخگویی به نهادهای نظارتی!

 

 

 

 

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
ضرورت  توجه ویژه به موضوع سرویس مدارس	ضرورت توجه ویژه به موضوع سرویس مدارس
سرویس مدارس می تواند یک کلاس فرهنگی باشد ...
سیل مهربانی همکلاسی های البرز برای کمک به دانش آموزان لرستان سیل مهربانی همکلاسی های البرز برای کمک به دانش آموزان لرستان
قاسمی: با سیل مهربانی و سد دانایی با مشکلات مقابله می کنیم ...
بارش های امسال و تغییر  وضعیت در حوزه منابع آبی کشور بارش های امسال و تغییر وضعیت در حوزه منابع آبی کشور
کولیوند: سیل کمک های مردمی به سیل زدگان، نتیجه همبستگی ملت ایران است ...
سیل مهربانی همکلاسی های البرز سیل مهربانی همکلاسی های البرز
و مشارکت بیش از 700 مدرسه و مرکز آموزشی در آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج ...
اقدام ارزشمند جانبازان و پاسداران فرهنگی ناحیه 3؛ تقدیم هدایا به سیل زدگان اقدام ارزشمند جانبازان و پاسداران فرهنگی ناحیه 3؛ تقدیم هدایا به سیل زدگان
حمایت تمام قد آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج از سبزپوشان سپاه ...
فراخوان ثبت‌نام جشنواره «جوان موفق» فراخوان ثبت‌نام جشنواره «جوان موفق»
فراخوان ثبت‌نام در جشنواره «جوان موفق»، ویژه جوانان استان البرز باهدف شناسایی جوانان نخبه، توانمند و ...
توسط اداره بهزیستی کرج انجام شد؛ توسط اداره بهزیستی کرج انجام شد؛
جمع آوری و ارسال ۲۷ تن کمک های مردمی از اقلام مورد نیاز سیل زدگان ...