تنها با 6 آمبولانس

فردیس بالاترین میزان مأموریت اورژانس در البرز

مریم آقانوری / فردیس شهری با نیم میلیون جمعیت، بدون امکانات درمانی و بیمارستانی است که تا چندسال گذشته و پیش از استقرار شبکه بهداشت و درمان، از امکانات و خدمات بهداشتی نیز بی بهره بود. با استقرار شبکه بهداشت شهرستان فردیس از سال 93، در قالب طرح تحول سلامت، 5 مرکز و 2 پایگاه بهداشت در مجموع به 53 واحد رسید که از این تعداد 10مرکز خدمات جامع سلامت، یک مرکز روستایی و مابقی به صورت پایگاه سلامت در سطح شهرستان فعالند. تلاش شبانه روزی دکتر محمدرضا ترابی رئیس شبکه بهداشت و درمان فردیس و همکارانش در حوزه نظارت و بازرسی، غذا و دارو  و بهداشت، فردیس را که روزی محلی برای تخلفات پزشکی و بهداشتی بود در زمره شهرهای مطلوب کشور قرار داد. اما عدم همکاری و مراجعه عموم مردم به پایگاه های سلامت که با هزینه ای گزاف و در اماکنی استیجاری مستقر شده و قرار بود ضمن ارائه خدمات رایگان، پرونده الکترونیکی سلامت شهروندان، آمار جمعیتی و بسیاری اهداف دیگر را در کتر از 3 سال دنبال کند، هنوز محقق نشده است. صحبت های دکتر ترابی در این خصوص  را با ما بخوانید:

به گزارش فردیس نیوز، رئیس شبکه بهداشت و درمان فردیس گفت: در مراکز سلامت، پزشک، دندانپزشک، کارشناس تغذیه، بهداشت محیط و... حضوردارند که برخی مراکز نیز مجهز به آزمایشگاه می باشند و تمامی خدمات به جز آزمایشگاه به صورت رایگان ارائه می شود.

دکتر محمدرضا ترابی با گلایه از عدم استقبال مردم از پایگاه ها و مراکز سلامت جامعه گفت: با مراجعه مردم به این پایگاه ها پرونده الکترونیکی سلامت برای هر فرد تشکیل می شود، ضمن اینکه آمار جمعیتی شهرستان به تفکیک در سنین مختلف و بویژه زنان باردار، کودکان کمتر از 59 ماه، سالمندان و غیره که نیاز به خدمات ویژه دارند، آمار تعداد بیماران خاص از جمله دیابت و غیره مشخص شده و برنامه ریزی برای گروه های مختلف را ممکن می سازد.

وی همکاری همه جانبه دستگاه ها و نهادهای شهرستان برای اجرای این طرح و هدایت مردم به سمت پایگاه های سلامت   را ضروری دانست و افزود: متأسفانه عدم مراجعه شهروندان به مراکز و پایگاه های سلامت، اجرای برنامه های طرح تحول سلامت را با مشکل مواجه کرده و امیدواریم با همکاری مسئولین و مدیران دستگاه های مختلف، شهرداری ها، اصناف و غیره بتوانیم آمار جمعیتی شهرستان را تا پایان سال تکمیل کنیم.

ترابی  با تأکید بر ضرورت تعیین آمار دقیق جمعیتی در شهرستان فردیس و لزوم حمایت همه جانبه مسئولین از این امر گفت: در حال حاضر فردیس به لحاظ پزشک عمومی اشباع شده و مجوز تأسیس مطب جدید به پزشکان در این شهر داده نمی شود. عدم وجود آمار دقیق جمعیتی موجب افزایش مطب های پزشکی در شهرستان شده و آسیب هایی را برای برخی از پزشکان بوجود آورده است؛ چرا که ازدیاد مطب های پزشکی موجب کاهش درآمد پزشکان در مقابل هزینه ها شده، هزینه و مشقت سال های تحصیل و کمبود درآمد، آسیب های اجتماعی و روانی بسیاری برای این قشر را به دنبال خواهد داشت.

وی استیجاری بودن پایگاه ها و مراکز سلامت جامعه در شهرستان را یکی از  اساسی ترین مشکلات موجود ذکر کرد و اظهار داشت: در قالب طرح تحول سلامت 53 پایگاه و مرکز سلامت جامعه در شهرستان مستقر شد که ماهانه حدود 550 میلیون تومان صرف پرداخت اجاره بها و هزینه های جاری پایگاه ها می شود. اما متأسفانه با افزایش بیش از 100 تا 200 درصدی اجاره املاک پرداخت این هزینه گزاف از عهده دولت خارج بوده و با شرایط موجود، احتمال جمع آوری برخی از این پایگاه ها وجود دارد.

رئیس شبکه بهداشت فردیس ضمن تأکید بر اینکه اولویت حفظ جان مردم است و مسئولین شهری باید به حوزه سلامت مردم نگاه ویژه داشته باشند گفت: در حال حاضر فردیس به 6 پایگاه اورژانس نیاز دارد. طبق مصوبه 3 ماه گذشته شورای فردیس، قرار بود زمینی در شهرک 110 به همین منظور توسط شهرداری در اختیار شبکه بهداشت قرار گیرد که درعرض کمتر از یک ماه این پایگاه راه اندازی شود.

وی با اشاره به عدم وجود اداره راه و شهرسازی در شهرستان و عدم اطلاعات کافی نمایندگی این اداره در خصوص املاک فردیس و پاسخگویی به نیازهای ادارات افزود: سال گذشته طی نشستی با فرماندار وقت و مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان البرز قرار بود 5 زمین برای ساخت مرکز سلامت در اختیار شبکه بهداشت فردیس قرار گیرد که بودجه مورد نیاز به مبلغ 10 میلیارد تومان توسط دانشگاه علوم پزشکی برای ساخت و تجهیز آن ها اختصاص داده شد که متأسفانه با وجود نیاز فردیس، به دلیل عدم انجام تعهد مورد نظر، بودجه تخصیص یافته در محل دیگری از استان هزینه شد.

دکتر ترابی مشارکت خیرین در خصوص تأمین نیازهای فردیس در حوزه سلامت را ضروری دانست و افزود: برای ساخت هر پایگاه اورژانس زمینی به مساحت 200 متر مربع مورد نیاز است که دانشگاه علوم پزشکی آمادگی دارد برای ساخت و تجهیز آن 4 میلیارد تومان هزینه کند اما توان خرید زمین را ندارد. اقدامات اولیه تشکیل انجمن خیرین سلامت شهرستان انجام شده اما تا حصول نتیجه زمان زیادی طول می کشد در حالیکه با توجه به عدم وجود تخت بیمارستانی در فردیس، نیاز به پایگاه های اورژانس و ارائه خدمات اورژانسی به موقع ضروری است. در حال حاضر با وجود 6 آمبولانس در فردیس بالاترین میزان مأموریت اورژانس استان مربوط به فردیس است اما با این همه امکان ارائه خدمات به موقع ممکن نیست.

وی در خصوص بیمارستان 360 تختخوابی فردیس گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است این بیمارستان تا خردادماه سال 98 آماده بهره برداری شود. بیمارستان خصوصی در حال ساخت فردیس نیز به گفته سازنده تا بهمن تکمیل و تجهیز خواهد شد.

رئیس شبکه بهداشت فردیس با اشاره به نوسانات ارزی و عدم ثبات قیمت ها در کشور گفت: این موضوع آسیب بسیاری به شبکه بهداشت و درمان وارد می سازد چرا که بودجه خرید تجهیزات بر اساس قیمت های سال قبل ارزیابی شده و هرسال با تغییر قیمت ها، خرید تجهیزات درمانی با مشکل مواجه می شود.

دکتر ترابی با بیان اینکه شبکه بهداشت شهرستان فردیس در حوزه نظارت و بهداشت محیط در جمع برترین های کشور است گفت: در این حوزه استان البرز در جمع سه استان برتر کشور بوده و شبکه بهداشت فردیس رتبه اول استان را در نظارت و بهداشت محیط دارد.

وی افزود: واحد بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان فردیس تا ساعات پایانی شب فعال بوده و در این راستا  ارتباط تنگاتنگی با بازرسی اتاق اصناف و اداره صنعت، معدن و تجارت دارد. به منظور حفظ سلامت مردم و جلوگیری از تخلفات اصناف از جمله فروش مواد فاسد و تاریخ گذشته ، مغازه های سطح شهرستان هر ساله  بیش از 6 دوره بازدید می شود. داروخانه ها، عطاری ها، مطب ها، دندانپزشکی ها و سایر مراکز تحت پوشش شبکه بهداشت به صورت دوره ای مورد بازدید و نظارت کامل قرار دارند.

ترابی در پایان با بیان اینکه نیازهای درمانی شهرستان فردیس بسیار است از اعطای مجوز 3 درمانگاه تخصصی جراحی محدود در شهرستان فردیس خبر داد و افزود: امیدواریم با راه اندازی این مراکز بخشی از نیازهای درمانی شهر را جبران کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه