تشدید نظارت ها در حوزه عرضه محصولات خام دامی

فردیس نیوز- رئیس اداره دامپزشکی شهرستان فردیس با تشریح عملکرد 9 ماهه این اداره در سال جاری به مقایسه عملکرد این اداره در مدت مشابه با سال گذشته پرداخت.

به گزارش فردیس نیوز، دکتر محمد مهدی راهنورد با بیان اینکه اقدامات دامپزشکی در سه حوزه مبارزه با بیماری های دامی، بهداشت عمومی و قرنطینه انجام می شود؛ گفت: در حوزه مبارزه با بیماری های دامی، پوشش واکسیناسیون دامداری 67 هزار و 29 دوز واکسن در دام های گاوی و گوسفندی تزریق شده که سال گذشته این میزان در مدت مشابه 50 هزار دوز بوده است.

وی با اشاره به اینکه انجام تست سل و خونگیری در سال جاری یک هزار و 150 مورد افزایش داشته است؛ افزود: در 9 ماه گذشته از سال جاری تست سل و خونگیری بر روی 5 هزار رأس دام انجام شده است. همچنین سمپاشی رایگان برای 12هزار و 46 رأس دام سبک و سنگین و 53 هزار و 400 متر مربع جایگاه نگهداری دام انجام شده که این آمار نسبت به سال گذشته در سمپاشی دام ها با روند افزایشی مواجه است.

رئیس اداره دامپزشکی فردیس نظارت بر بهداشت عمومی را از جمله وظایف این اداره برشمرد و اظهار داشت: در این راستا تا کنون 7 هزار و 891 مورد بازدید از مراکز عرضه فرآورده های خام دامی شهرستان انجام شده که در سال 97 تعداد بازدید ها در مدت مشابه  6 هزار و 500 مورد بوده است.

وی از ضبط حدود 12.5تن محموله های خام دامی مشکوک و فاقد شرایط ارگانیک در مدت گذشته از سال 98 خبر داد و گفت: بیش از 90 درصد این مقدار، با تأیید عدم سلامت محموله، معدوم سازی شده است. 7 هزار و 290 کیلوگرم میزان ضبط محموله های خام دامی مشکوک در سال 97 بوده که افزایش بیش از 5 تنی در کشف و ضبط محموله های مشکوک، دقت بیشتر بازرسان این اداره و تشدید نظارت در راستای حفظ سلامت مردم را نشان می دهد.

راهنورد نمونه برداری از واحدهای تحت نظارت را 186 مورد در سال جاری و 79 مورد در سال گذشته اعلام کرد و افزود: کنترل ورود و خروج دام و فرآورده های خام دامی به شهرستان و کنترل مجوز حمل محموله های خارج استانی، 5 هزار و 587 مورد در سال 98 بوده که نسبت به سال گذشته در مدت مشابه، حدود 2 هزار مورد افزایش وجود دارد.

وی با بیان اینکه در سال جاری این اداره در حوزه نظارت و بازرسی، طی اقدامی در راستای حفظ سلامت شهروندان، نمونه برداری از رستوران ها را به صورت هفتگی در دستور کار خود قرار داد؛ گفت: با توجه به احتمال تخلف در تهیه مواد خام دامی مصرفی رستوران ها و یا عدم رعایت در شرایط نگهداری، این امر در دستور کار اداره دامپزشکی فردیس  قرار گرفت و مواد خام دامی در رستوران های سطح شهرستان مورد بررسی قرار گرفته و با تذکر و ارائه راهکار مناسب در این خصوص اقدام شد.   

رئیس اداره دامپزشکی فردیس با اشاره به پیشرفت بیش از 40 درصدی در  عملکرد اداره دامپزشکی فردیس نسبت به سال گذشته، یادآور شد: در نتیجه تلاش های پرسنل دامپزشکی فردیس در حوزه وظایف محوله، در سال جاری هیچ نوع از بیماری های دامی، طیوری و یا بیماری های مشترک دام و انسان در شهرستان مشاهده نشد.

 

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه