تأکید مدیر کل آموزش و پرورش بر توسعه فرهنگ پژوهش در مدارس البرز؛

هر معلم باید یک پژوهشگر و هر مدرسه یک پژوهش سرای دانش آموزی باشد

فردیس نیوز- مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز با تأکید بر نقش تحقیق و پژوهش در تصمیم گیری های راهبردی، بر لزوم حرکت مدارس و مراکز علمی و آموزشی البرز به سمت پژوهش محوری تأکید کرد. 

به گزارش فردیس نیوز، سالار قاسمی در همایش تجلیل از معلمان پژوهنده  البرز که در کانون فرهنگی شهید فهمیده برگزار شد؛ با بیان اینکه پژوهش در تصمیم گیری ها یک ضرورت و در تعلیم و تربیت اجتناب ناپذیر است؛ گفت: ذات آموزش پرورش پژوهش محور است و در این راستا  هر معلم باید یک پژوهشگر و محقق و هر مدرسه یک پژوهشکده تعلیم و تربیت و یک پژوهش سرای دانش آموزی باشد.

وی خاطر نشان کرد: معلم پژوهشگر باید حس کنجکاوی را در دانش آموزان برانگیخته کند و نحوه علمی فکر کردن، منطقی اندیشیدن، خوب مشاهده کردن و نظم در امور را به دانش آموزان بیاموزد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز با تأکید بر لزوم توسعه و ترویج فرهنگ پژوهش در مدارس البرز، افزود:ما در مقایسه با کشورهای پیشرفته، تا رسیدن به اهداف عالی علمی و پژوهشی در مجموعه آموزش و پرورش  کشور فاصله داریم و نتوانسته ایم آنگونه که شایسته است اقدام پژوهی و مراکز مربوطه را در خدمت کیفیت بخشی به آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت، به کاربگیریم.

وی با بیان اینکه استان البرز از قطب های علمی و پژوهشی کشور محسوب می شود؛ تأکید کرد:  باید تلاش کنیم در هفته پژوهش، برنامه ها را از حالت نمایشی خارج شود و با ارائه عملکرد روشنی از مجموعه اقدامات پژوهشی همکاران و دانش آموزان، مشخص شود که این اقدامات چه میزان توانسته در خدمت تعلیم و تربیت قرار گیرد.

قاسمی پژوهش در خصوص موضوعات کاربردی از جمله آسیب های اجتماعی  و رفع مشکلات دانش آموزان به عنوان سرمایه های آینده کشور را مورد تأکید قرار داد و توجه به تشکیل شورای پژوهشی با استفاده از افراد صاحبنظر را ضروری دانست.

وی با بیان اینکه سقف اعتبارات پژوهشی در کشور اندک است؛ گفت: کمبود اعتبارات مانع پژوهش نیست؛ بلکه عدم باورپذیری یکی از موانع رشد پژوهش محسوب می شود که باید با تکیه بر توانایی های موجود، لذت یافتن، مطالعه و تحقیق را در دانش آموزان ایجاد کنیم.

 

 

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه